Jakie są plusy i minusy mieszkania w centrum miasta?
Chcesz wynająć swoje pierwsze mieszkanie i zastanawiasz się, jaką dzielnicę miasta wybrać? Zależy Ci na łatwym dostępie do różnych sklepów, restauracji itp. oraz niewielkiej odległości od pracy lub uczelni? Zamieszkaj w centrum miasta! Śródmieście ma wiele do zaoferowania zarówno studentom, singlom czy parom, jak i rodzicom z dziećmi. Ma także pewne wady. Dowiedz się więcej!
Centrum to zazwyczaj najstarsza część miasta, w której mieszkańcy spędzają wolny czas. W większości miejscowości śródmieście wyróżnia się niesamowitą architekturą, co przyciąga także turystów. W rezultacie w tej dzielnicy wiele się dzieje i tętni ona życiem o każdej porze dnia! To ma swoje wady i zalety.
Jakie są korzyści mieszkania w centrum miasta?
Niewątpliwą zaletą mieszkania w śródmieściu jest dobre połączenie z pozostałymi dzielnicami miasta. Do i z centrum wiedzie wiele linii autobusowych oraz kolejowych, dzięki czemu nie ma problemu z przemieszczaniem się po różnych częściach miejscowości. W rezultacie możesz zrezygnować z auta, nic nie tracąc.
Wśród innych zalet można wymienić:
- bliskość lokali usługowych — w centrum nie brakuje restauracji, barów, klubów, kawiarni, teatrów i tym podobnych miejsc, w których można spędzić przyjemnie wolny czas;
- oszczędność czasu — dotarcie z domu do lokalu w śródmieściu zajmie Ci kilkanaście minut. Dzięki temu nie trzeba planować spotkania z dużym wyprzedzeniem;
- niewielką odległość od uczelni — możesz zatem studiować nawet na dwóch kierunkach i bez problemu przemieszczać się pomiędzy budynkami;
- dużo ofert pracy — w centrum nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia na stałe czy na chwilę. W wielu miejscach cały czas są przyjęcia ze względu na dużą rotację pracowników.
Zamieszkanie na śródmieściu daje więc sporo korzyści. Ale przed podjęciem decyzji zapoznaj się także z wadami tej lokalizacji.
Jakie są wady mieszkania w centrum?
Jeśli uwielbiasz ciszę i spokój, w centrum miasta ich nie znajdziesz. Śródmieście cały czas tętni życiem. Nocą odwiedzają je imprezowicze, rano dostawcy, a po południu rodziny z dziećmi. W tej dzielnicy ciągle coś się dzieje!
Ponadto w centrum są dostępne głównie mieszkania w starych kamienicach. Choć mają one swój urok, często jest tam także wilgotno, co sprzyja rozwojowi pleśni. Dodatkowo układ dawnych lokali rzadko kiedy jest funkcjonalny. Może to negatywnie wpływać na komfort mieszkania.
Gdzie zamieszkać, aby mieć blisko do centrum, ale także ciszę i spokój?
Szukasz mieszkania nie w ścisłym centrum, z którego będzie można łatwo się przemieszczać? Postaw na dzielnice wokół śródmieścia. Dobrym przykładem jest np. część Lublina nazywana Za Cukrownią. Jest ona położona blisko stacji PKP, dzięki czemu można szybko dotrzeć do centrum. Jednocześnie jest usytuowana na uboczu, więc jest tam spokojnie i cicho.
Ponadto na jej terenie powstają nowe osiedla. Jedno z nich finansowane przez PFR Lublin https://lublin.mdr.pl/ w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, które oferuje mieszkania na wynajem instytucjonalny. Są przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale chcą wyprowadzić się „na swoje”.
Lokale mają niski czynsz, dzięki czemu korzystanie z nich nie obciąża domowego budżetu.
Mieszkanie w centrum może przynieść wiele korzyści. Jednak pamiętaj, że takie same zalety mają dzielnice położone niedaleko śródmieścia. Dlatego warto wziąć je pod uwagę, gdy wybierasz lokal na wynajem.
Artykuł partnera