Kolejny tydzień online w CSK

Konkurs LUBELSKA WIOSNA – I Biennale Malarstwa

Zgłoszenia do 15 LUT 2021

lubelskawiosna.spotkaniakultur.com

Czekamy na zgłoszenia w ramach ogólnopolskiego konkursu malarskiego LUBELSKA WIOSNA organizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Instytut Sztuk Pięknych UMCS. Młodzi artyści (do 35 roku życia włącznie), absolwenci kierunków artystycznych dowolnej uczelni, zamieszkali i tworzący w Polsce mogą się ubiegać o cenne nagrody pieniężne (pula nagród 45 tys. zł) oraz organizację wystawy w CSK.

LUBELSKA WIOSNA wypełnia lukę w ofercie konkursowej, skupiając uwagę na malarzach w najtrudniejszym okresie twórczości i jednocześnie nie ograniczając twórców jeśli chodzi o tematykę, technikę i konwencję malarską. Ma za zadanie upowszechnianie kultury wysokiej w obszarze malarstwa współczesnego, przy jednoczesnym pobudzaniu aktywności twórczej młodych artystów.

W roku 2021 Konkurs odbędzie się po raz pierwszy, przyjmując formę biennale.

Szczegóły na: lubelskawiosna.spotkaniakultur.com

Klub Muzyczny CSK | #JAZZwCSK

Zapraszamy do wysłuchania | obejrzenia najnowszych koncertów #JAZZwCSK online!

– Muzyka Polska. Andrzej Jagodziński TRIO i Agnieszka Wilczyńska | link do koncertu

The Sound Pack | link do koncertu

Wilcze Jagody. Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński | link do koncertu

KINO CSK

MOJEeKINO.pl | wirtualne Kino CSK

Zapraszamy do wirtualnej sali kinowej CSK na platformie MOJEeKINO.pl. Blisko 100 znakomitych filmów do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

Szczególnie polecamy:

15. Festiwal AfryKamera 2020

do 30 GRU 2020

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin | mojeekino.pl/show/afrykamera

15. edycja festiwalu filmowego AfryKamera to największe wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone Afryce.

Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent. To ponad 50 krajów i kilka tysięcy języków, bogactwo historii i różne dzieje. W kinie Senegalu, Mali czy Wybrzeża Kości Słoniowej widać wyraźne wpływy klasyków kina afrykańskiego. Mamy też kino egipskie, bardziej mainstreamowe, jest kino Maghrebu, mocno inspirowane filmem francuskim i włoskim. To jednak tylko część Afryki, którą zresztą sami jako AfryKamera cały czas odkrywamy i coraz bardziej doceniamy jej różnorodność oraz bogactwo”. (Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu).

Celem festiwalu jest prezentacja bogatej oferty kina afrykańskiego – wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią, wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię. W programie tegorocznej edycji znalazły się między innymi filmy o tanecznej kulturze Afryki w cyklu Africa Moving, czy blok Chinafryka, w którym przyjrzymy się wspólnie wpływowi Chin na tamtejsze rejony. Ponadto w ramach sekcji Afroszorty odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych, organizowane we współpracy z rwandyjskim Mashariki African Film Festival, które jak w soczewce pokazują przemiany społeczne i kulturowe w Rwandzie.

Podczas tegorocznego festiwalu pokazanych zostanie ponad 30 tytułów, a dodatkowo na MojeEkino.pl znajdzie się kolejnych 10 filmów z archiwów AfryKamery.

STRONA FESTIWALU: www.afrykamera.pl

Zachęcamy do oglądania filmów w wirtualnej sali kinowej CSK platformie www.mojeekino.pl .

WYSTAWY

Wystawa „Forma Otwarta”

od 28 GRU 2020 | do 31 STY 2021

Galeria 0 (parter, obok Kancelarii CSK) | online na spotkaniakultur.com oraz facebook.com

Forma Otwarta” to podróż do historycznego Lublina. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć oryginalne projekty neonów i mozaik z Lublina, zdjęcia porównawcze murali umieszczonych na blokach mieszkalnych z lat 60-tych i tego jak dziś wyglądają te miejsca oraz oryginalne projekty współczesnych murali, pozostawione przez artystów. Wystawa Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej.

Galeria zdjęć oraz film w wystawy – online od 29 GRU 2020

Wystawa „Wzory Lublina”. Tomasz Smutek

do 31 STY 2021

Ciche Kąty | online na facebook.com/cskwlublinie

Wystawa prezentuje kolekcję wzorów (patternów), inspirowanych detalami miasta Lublina. Inspiracją do powstania wzorów były interesujące detale architektoniczne, sgrafitta, charakterystyczne rozmieszczenie okien bądź kolumn, znanych budynków, posadzki, architektura v- kształtnych wsporników, szyldy sklepowe, dekoracje fasad, kształty dachów, ławek i rzeźb.

W zamierzeniu opracowane wzory mają stworzyć szansę na oryginalną promocję miasta. Można je wykorzystać na różnego typu produktach – takich jak ubrania (koszulki, bluzy) papiery ozdobne, nadruki na opakowaniach, ale również na produktach promocyjnych miasta Lublina (torby, smycze, koszulki, długopisy, chusty, kubki, filiżanki itp.).

Wzory zostały opracowane w formie monochromatycznych grafik prezentowanych wraz ze zdjęciami obiektów naszego miasta, na podstawie których powstały.

Filmowa relacja z wystawy…

Wystawa pokonkursowa „Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki”

do 22 STY 2021

Galeria Wystaw Czasowych -1 | CSK

Tradycja Lubelskich Salonów Sztuki sięga czasów powstania lubelskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w 1936 roku. Ich kontynuacją są organizowane od 1993 roku wystawy Wschodniego Salonu Sztuki, jako cykliczne prezentacje sztuki współczesnej we wschodniej Polsce. Tegoroczny jubileuszowy 25. Wschodni Salon Sztuki został zorganizowany w nowej konkursowej formule. Prezentowane na wystawie dzieła reprezentują różnorodne tendencje, poszukiwania oraz wrażliwość artystyczną zarówno w zakresie formy jak i treści. Są przyczynkiem do pogłębionej refleksji na temat aktualnej sztuki i jej sytuacji w kontekście sztuki europejskiej oraz światowej.

galeria zdjęć z wystawy

– relacja z ogłoszenia wyników na facebook.com/cskwlublinie

Sebastian Kubica. Wystawa plakatów

do 24 STY 2021

Galeria Saska (ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie)

Zapraszamy do Galerii Saskiej, gdzie można podziwiać prace Sebastiana Kubicy – wybitnego grafika, ilustratora, projektanta i rysownika. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Obecnie kieruje autorską pracownią plakatu i ilustracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów szkół artystycznych w Polsce oraz w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech, Chile, Chinach, Islandii czy Panamie. Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca wielu nagród w dziedzinie plakatu i ilustracji.

W każdym plakacie autorstwa Sebastiana Kubicy widać namysł nad formą oraz przekorę w traktowaniu treści. Ważnym elementem dla niego jest również kolor – artysta stosuje kontrasty, używa barw nasyconych.

Wstęp wolny!

Uprzejmie informujemy, iż w związku z remanentem Sklepik Kulturalny CSK jest nieczynny do 3 STY 2021. Za utrudnienia przepraszamy.

W razie pytań proszę o kontakt.

Więcej na www.spotkaniakultur.com

Andrzej Goliszek