Łupki koło Lubartowa. Ciąg dalszy prac
Na terenie koncesji Lubartów w pierwszym półroczu bieżącego roku PKN Orlen zamierza wykonać pierwsze zabiegi szczelinowania hydraulicznego.
Przypomnijmy, że PKN Orlen wykonał już łącznie pięć odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego – trzy pionowe i dwa horyzontalne. Na terenie dwóch koncesji – Wierzbica (w miejscowości Syczyn) i Lubartów (w miejscowości Berejów) – prace są najbardziej zaawansowane. Celem pierwszych pionowych odwiertów badawczych było pobranie próbek skał (tzw. rdzenia) do laboratoryjnej analizy. Testom poddane zostały właściwości mechaniczne skał łupkowych, a także zawartość gazu i materii organicznej. Wyniki analiz dla obu lokalizacji okazały się na tyle obiecujące, że kontynuowano prace wiertnicze zarówno w Syczynie, jak i Berejowie.
Zabiegi szczelinowania zostaną przeprowadzone na wykonanych już odcinkach horyzontalnych. Pierwszy zabieg przeprowadzony zostanie już w kwietniu br. w otworze Syczyn. Kolejny zabieg szczelinowania hydraulicznego zostanie zrealizowany na terenie koncesji Lubartów.
Jak informuje biuro prasowe PKN Orlen: Szczelinowanie zaplanowano w poziomym odcinku o długości 1000 m, w warstwie łupków gazonośnych, zalegającej na głębokości około 2700 m. Planowane jest wykonanie zabiegu w 10 sekcjach szczelinowania. Przeprowadzenie zabiegu zaplanowano na kilkanaście dni a wykona go firma Schlumberger, która wygrała przetarg na jego realizację.
Zgodnie z projektem firma wykona szczelinowania w oparciu o płyn zabiegowy sporządzony na bazie wody z dodatkiem piasków kwarcowych, stanowiących materiał wypełniający szczeliny. Po zakończeniu procesu rozszczelniania skał badany będzie wypływ gazu z otworu. Test produkcyjny pozwoli na wstępne rozpoznanie zasobów gazu ziemnego w tym rejonie i opłacalności wydobycia.
Każdy zabieg projektowany jest adekwatnie do specyficznych warunków geologicznych. Nasze doświadczenia po zrealizowaniu szczelinowania hydraulicznego w Syczynie, mogą wpłynąć na parametry zabiegu wykonywanego w późniejszym terminie w Berejowie. To całkowicie naturalne dla prac poszukiwawczych, szerokie spektrum informacji eliminuje błędy w interpretacji” –mówi Wiesław Prugar, Prezes Zarządu ORLEN Upstream
Katarzyna Wójcik