10 lat powiatu lubartowskiego


    Historia powiatu lubartowskiego sięga roku 1810. Był on wówczas w departamencie lubelskim. Na mapę powrócił pod zaborem rosyjskim w roku 1867, będąc w guberni lubelskiej. Od roku 1919 powiat lubartowski obejmował dwa miasta: Lubartów i Łęczną i 14 gmin w tym Czemierniki – obecnie w pow. radzyńskim, Niemce – teraz w lubelskim, Ludwin i Spiczyn – od 10 lat w powiecie łęczyńskim.

 Powiaty istniały po wojnie od 1950 do 1975, później w ich miejsce powołano rejony w tzw „małych” 49 województwach. Od roku 1998 na terenie powiatu lubartowskiego jest jedna gmina miejska – Lubartów, 2 miejsko-wiejskie – Kock i Ostrów Lubelski oraz 10 – wiejskich. Aktualnie obszar powiatu lubartowskiego to 1.290 mkw. i 93 tys. mieszkańców. Nasz powiat jest jednym z 314 tzw. „ziemskich” w Polsce.
    Mówiąc o 10-leciu, najlepiej użyć słowa „odrodzenie” powiatu. Tak informują media nie tylko lokalne. Trzeba zaznaczyć, że w naszym powiecie od 10 lat jest ten sam starosta – Marian Starownik. Podobnie na Lubelszczyźnie jest tylko w Zamościu i Tomaszowie Lubelskim.
    Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św. w bazylice św. Anny. Celebrowali ją proboszczowie 3-ch lubartowskich parafii – ks. dz. Józef Huzar, ks v-ce dz. Andrzej Majchrzak oraz ks. kan. Stanisław Rząsa.
    W Sali Rycerskiej pałacu Sanguszków wśród gości uroczystej Sesji  Rady Powiatu byli m.in. posłowie Małgorzata Sadurska, która odczytała list od Prezydenta R.P. Jan Łopata i Edward Wojtas. Byli przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich, służb mundurowych, starostowie sąsiednich powiatów i lokalni przedsiębiorcy.
    Gospodarz uroczystości Starosta – Marian Starownik mówił o współpracy ze służbami mundurowymi, o tym, że oświata i opieka społeczna w powiecie są na wysokim poziomie. Nie brak i bolączek takich jak m.in. sytuacja służby zdrowia czy zły stan dróg powiatowych.
    Goście złożyli życzenia Staroście, doceniając jego pracę. M.in. poseł Jan Łopata mówił, że wielu starostów sąsiednich powiatów wzorowało się na doświadczeniach Mariana Starownika. Poseł Tadeusz Sławecki zaś mówił o związkach Czemiernik z powiatem lubartowskim i przekazał życzenia w imieniu mieszkańców powiatu radzyńskiego. Do życzeń dołączyli burmistrzowie i wójtowie. Nie brak było pochwał ze strony radnych I i II kadencji. Osoby zasłużone otrzymały pamiątkowe medale.
    Młodzieżowy Dom Kultury prowadzony przez powiat przygotował część artystyczną.
 
Marek Kruk , fot. Piotr Opolski