Wystawa „1944. Meandry historii” w Kozłówce
Do 1 grudnia w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce można oglądać wystawę „1944. Meandry historii”.
Zaprezentowane są na niej fotografie, archiwalia, pamiętniki, dzieła sztuki i literatury oraz osobiste pamiątki i fragmenty rodzinnych kolekcji. Data jest istotna nie tylko dla Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, ale też dla całego środowiska ziemiańskiego. Z jednej strony okrągły jubileusz 80-lecia funkcjonowania placówki muzealnej, z drugiej tyle samo lat od momentu, kiedy ze społecznej mapy Polski wymazano świat ziemiański.
Tytułowy rok „1944” odnosi zarówno do okoliczności oraz skutków reformy rolnej, która położyła kres kulturze ziemiańskiej, jak i akcentuje datę powstania muzeum w dawnej rezydencji rodziny Zamoyskich w Kozłówce. „Meandry” sygnalizują przewrotność losów i ambiwalentność wydarzeń, które, będąc końcem dla jednych, są dla innych początkiem. „Historia” oznacza zarówno ogólny kontekst ówczesnych czasów, jak i losy konkretnych rodów ziemiańskich oraz ich przedstawicieli.
Wystawie towarzyszyły dwie prezentacje plenerowe: „Dekret o reformie rolnej 6.IX.1944 r. Dokumenty i świadectwa z czasu wygnania ziemiaństwa”, udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Wielkopolski oraz „1944. Meandry historii. 80 lat Muzeum w Kozłówce” prezentująca zmienne losy i etapy rozwoju placówki.
Do ekspozycji przygotowano też katalog:
link do katalogu
Kuratorkami wystawy są Karolina Wilkowicz oraz Monika Bordzoł. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zdjęcia pochodzą z wernisażu wystawy, który miał miejsce 26 lipca.