80 rocznica wyzwolenia Lubartowa. Program obchodów
Msza święta w bazylice, złożenie wieńca pod pamiątkową tablicą na budynku dworca PKP oraz wystawa plenerowa.Tak Lubartów będzie obchodził 80 rocznicę wyzwolenia miasta z rąk niemieckiego okupanta.
Osiemdziesiąt lat temu, w dniu 22 lipca 1944 roku oddziały 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej wkroczyły do Lubartowa.
Moment wyzwolenia Lubartowa bardzo dobrze pamięta Maria Jabłońska – córka Adama Moździńskiego, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w Lubartowie i w jego okolicach. Kiedy oddziały AK wkraczały do miasta, miała 8 lat. Wyzwolenie Lubartowa było częścią akcji „Burza”. Radość mieszkańców Lubartowa z wyzwolenia nie trwała długo. Dzień później do miasta wkroczył 3 Korpus Armii Czerwonej.
Pięć lat temu, w 75. rocznicę tamtych wydarzeń, jedno z miejskich rond otrzymało imię por. Józefa Jurałomskiego – komendanta AK w rejonie Lubartowa, uczestnika kampanii wrześniowej.
PROGRAM OBCHODÓW:
Niedziela 21 lipca:
godz. 12:00 Msza św. w 80 rocznicę wyzwolenia Lubartowa, w Bazylice św. Anny z udziałem pocztów sztandarowych.
Poniedziałek 22 lipca
godz. 9:45 Złożenie wieńca pod tablicą 27 WDP AK na budynku dworca PKP w Lubartowie
godz. 10:00 Modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na Cmentarzu Parafialnym w Lubartowie.
Od soboty 20 lipca zapraszamy do obejrzenia wystawy „80 Rocznica Wyzwolenia Lubartowa” przed budynkiem Lubartowskiego Ośrodka Kultury.
Od poniedziałku 22 lipca w budynku LOK Lubartowskie Towarzystwo Regionalne na okoliczność wystawy udostępni bezpłatnie dla pierwszych chętnych osób publikację „Lubartów i Ziemia Lubartowska” zawierającą rys historyczny wydarzeń w 1944 roku na Ziemi Lubartowskiej.