Cenne zbiory przekazane do Muzeum w Kozłówce
W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce 8 sierpnia zorganizowano spotkanie, podczas którego p Jadwiga „Inka” Zamoyska, najmłodsza córka ostatnich właścicieli Ordynacji Kozłowieckiej, przekazała kolejną część rodzinnych pamiątek do muzealnych zbiorów. To niezwykłe wydarzenie przyciągnęło uwagę zarówno pasjonatów historii, jak i mediów, stanowiąc ważny moment w pielęgnowaniu polskiego dziedzictwa narodowego.
Jadwiga „Inka” Zamoyska, urodzona w Kanadzie w 1950 roku, jest córką Jadwigi i Aleksandra „Leszka” Zamoyskich, ostatnich właścicieli Kozłówki. Od lat aktywnie wspiera Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, przekazując cenne pamiątki rodzinne oraz archiwalia, które znalazły się w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych po emigracji rodziny Zamoyskich po II wojnie światowej.
Tym razem Inka Zamoyska przywiozła dokumenty archiwalne, korespondencję rodzinną oraz fotografie, dotyczące jej rodziców oraz rodzeństwa: Adama, Marii i Andrzeja. Szczególnie wyróżnia się wizerunek Chrystusa – rycina, która była prezentem dla Jadwigi z Brzozowskich i Aleksandra Zamoyskiego, wręczonym im podczas ceremonii ślubnej na Jasnej Górze 3 maja 1925 roku. Obrazek ten zawsze witał gości w ich domu, będąc symbolem rodzinnych tradycji i wartości.
Innymi niezwykle cennymi artefaktami są fotografie z pogrzebu ojca, który odbył się w Kanadzie w 1961 roku czy kanadyjski dyplom ukończenia studiów jej mamy. Te osobiste pamiątki nie tylko wzbogacą zbiory Muzeum, ale także pozwolą lepiej poznać i zrozumieć trudne losy rodziny Zamoyskich na emigracji.
Podczas uroczystości dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Andrzej Pruszkowski, złożył na ręce Inki Zamoyskiej oficjalne podziękowanie, podkreślając, że przekazane materiały archiwalne mają ogromne znaczenie dla zachowania i pogłębiania wiedzy o historii rodu Zamoyskich.
Wydarzenie było nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także krokiem w kierunku przyszłości, gdzie historia rodziny Zamoyskich będzie mogła być na nowo odkrywana i podziwiana przez kolejne pokolenia.
Materiał: Muzeum Zamoyskich