Dzisiaj o 11.00 rolnicy zaprotestują w Lubartowie
Dzisiaj na godzinę 11:00 zaplanowano ogólnokrajowy protest na krajowej „Dziewiętnastce” między stacją paliw w Łucce (obok „helikoptera”) a rondem. Chcą wziąć w nim udział rolnicy zrzeszeni w Solidarności Rolników Indywidualnych. Zamierzają protestować przeciwko polityce rolnej rządu. To jeden z dwóch planowanych protestów w całym województwie. Pierwszy ma się odbyć pod Zamościem.
Protest ma potrwać do trzech godzin. – Zakładamy, że w proteście weźmie udział od dwustu do trzystu osób – mówi Mieczysław Jóźwiak, przewodniczący Rady Powiatowej NSZZ RI „Solidarność” Powiatu Lubartowskiego.
– Planujemy ciągnikami i samochodami zablokować „Dziewiętnastkę”. Zbiórka maszyn w pobliżu zajazdu w Łucce przy helikopterze. Przejazd ruszy w kierunku Lubartowa i na rondzie zawrócimy. Planujemy wykonanie trzech takich kółek.
Tego samego dnia komitet organizacyjny protestu ma udać się po godzinie 14 do urzędu wojewódzkiego i na ręce wojewody lubelskiego wręczyć 15 postulatów. Rolnicy żądają m.in.: zawarcia porozumienia z rolnikami protestującymi w Szczecinie; wstrzymania wyprzedaży ziemi cudzoziemcom; opracowania regulacji zapobiegających wyprzedaży ziemi po roku 2016; kredytów preferencyjnych na zakup ziemi przez polskich rolników, którzy czynnie uprawiają ziemię; wyrównania dopłat bezpośrednich w Europie.
Chcą także utrzymania KRUS oraz wsparcia rządowego dla małych i średnich gospodarstw rolnych, zwrotu pełnej akcyzy na paliwa, uwolnienia Polski od upraw GMO, dopuszczenia do swobodnego handlu produktami regionalnymi, przez rolników, w tym producentów owoców miękkich, z dostosowaniem prawa do prawa unijnego. Protestujący w Polsce rolnicy domagają się wsparcia socjalnego dla rodzin wielodzietnych i ubogich, a także zaprzestania likwidacji małych, wiejskich szkół. Wśród postulatów pojawiają się także kwestie: „przyznania miejsca na multipleksie dla telewizji Trwam, zaprzestania walki z Kościołem, wpisania religii jako przedmiotu finansowanego przez rząd, przywrócenia nauki historii w szkołach do wcześniejszego wymiaru godzin”.
Rolnicy w regionie domagają się także pozostawienia Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. Piotr Opolski