EKO TESCO
Lubartowskie Tesco otwarto we wtorek 5 sierpnia. Z zewnątrz market podobny jest do innych tego typu obiektów sieci, jednak już z zewnątrz rzucają się w oczy turbiny wiatrowe, umieszczone wzdłuż przedniej ściany budynku. Tymczasem wszystkie ekologiczne źródła energii zastosowane przy budowie, pozwalają zmniejszyć zużyci prądu nawet o 30 %.
Energooszczędne Tesco w Lubartowie jest jednym z pierwszych tego typu obiektów w Europie. Jak informował podczas otwarcia Piotr Sawicki, kierownik ds. energii w Tesco Polsk -Eko system tworzą zainstalowane na dachu marketu baterie słoneczne przetwarzające promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Prąd wytwarza również turbiny wiatrowe (wiatraki przy wejściu), każda o mocy 1,8 kw. Gruntowy wymiennik ciepła (pompa ciepła) wykorzystuje temperaturę ziemi do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem kolektorów do budynku, a w rezultacie do ogrzewania lub chłodzenia wnętrza sklepu. Przykładowo w zimie przy temperaturze na zewnątrz -15 stopni C powietrze jest podgrzewane w wymienniku ziemnym (system ten to zakopany pod halą sklepu zespół rur) do temperatury około +2 stopni C. Latem, kiedy temperatura na zewnątrz osiąga 30 stopni C powietrze jest schładzane do temperatury około 16 stopni C. Dzieje się tak dzięki temu, że temperatura gruntu w tym miejscu to bez względu na porę roku +8 stopni Celsjusza. Oszczędzaniu energii służy również odzyskiwanie ciepła z urządzeń chłodniczych wykorzystywane do podgrzewania wody. Czesław Grzesiak, wiceprezes zarządu zwracał uwagę na kompleksowość działań Tesco w zakresie ekologii. Celem firmy jest zmniejszanie zużycia energii w swej sieci do 2020 roku o połowę.
Pierwsi klienci mieli okazję zrobić zakupy w nowym markecie we wtorek 5 sierpnia punktualnie o godzinie 9 rano, a chętni pojawili się przed drzwiami jeszcze przed ósmą rano. Samo otwarcie drzwi i odbyło się bez żadnego zamieszania, wszyscy od razu ruszyli między półki. W Lubartowskim Tesco o powierzchni 2 tys. mkw. zatrudnienie znalazło 90 osób z terenu Lubartowa i okolic, ponad 40% z nich pozostawało do tej pory długi czas bez pracy. Market zamierza podobnie jak w innych miastach współpracować z lubartowskimi szkołami, realizując program ?Tesco dla szkół?, z którego zresztą już wcześniej skorzystał SP 1 dzięki temu, że klienci marketu w Lublinie (prawdopodobnie mieszkańcy Lubartowa) wskazywali właśnie tę szkołę podczas zakupów. Lubartowskie Tesco nie jest sklepem całodobowym, otwarty jest jednak najdłużej w mieście, bo codziennie w godzinach 6-24. W ramach inwestycji sieć handlowa współfinansowała w połowie wymianę nawierzchni i budowę 900 metrów kanału deszczowego ul. Lubelskiej, wybudowała również nową miejską ulicę pomiędzy ul. Lubelską, a Powstańców Warszawy,. Jej wydatki na infrastrukturę miejską wyniosły około 1,5 miliona złotych.
NR 27[440]