Festiwal „Śladami Singera”

Festiwal „Śladami Singera” wyrusza w podróż po Lubelszczyźnie. W tym roku zawita do 12 miejscowości – informacje prasowe

VIII Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”
Termin:
16 – 28 lipca 2018 r., Miejsca: Chełm, Piaski, Szczebrzeszyn, Krasnobród, Józefów, Biłgoraj, Tyszowce, Janów Lubelski, Bychawa, Kraśnik, Lublin
Wstęp bezpłatny, Strona festiwalu: http://teatrnn.pl/sladamisingera/

Po raz ósmy artyści z całego świata (m. in. z Chorwacji, Izraela, Czech, Włoch, Polski i Martyniki) wyruszą w wyprawę z Jaszą Mazurem – głównym bohaterem „Sztukmistrza z Lublina”, mistrzem akrobacji i niezrównanym magikiem. Podróżnicy odwiedzą miejscowości, w których rozgrywa się akcja opowiadań noblisty Icchoka Baszewisa Singera. W tym roku będzie to aż 12 miast i miasteczek.

Swoje umiejętności zaprezentuje 13 sztukmistrzów: żonglerze, mim, tancerze, muzycy, aktorzy oraz mistrz hula-hoop. Stworzą widowisko łączące taniec, cyrk, teatr, fire-show i muzykę z opowieścią o tradycji przedwojennego sztetlu. Pokazy (w reżyserii Arkadiusza Ziętka) odbędą się na rynkach oraz ulicach miast. Dzięki temu artyści nawiązują zarówno do prozy Singera, jak i do historii tych miejsc oraz do stylu życia dawnych mieszkańców. Ostatni ze spektakli odbędzie się 28 lipca w Lublinie podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

W każdej z odwiedzanych miejscowości festiwalowe wydarzenia odbywać się będą przez dwa dni. Dzień pierwszy to gra miejska, czytanie opowiadań noblisty poświęconych danemu miejscu, projekcja filmu i spektakl „Gimpel głupek” w wykonaniu izraelskiego artysty. Drugiego dnia widowiska zostaną podzielone na dwie części: po południu sztukmistrze będą występowali w różnych punktach miasta. Wtedy można z nimi porozmawiać i dopytać o tajniki sztuki. Wieczorem zaś odbędzie się widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza” – w czasie spektaklu plenerowego artyści dadzą wspólny pokaz do akompaniamentu muzyki na żywo i fragmentów opowiadań Singera.

Tradycją stało się, że w każdej z miejscowości festiwalowi towarzyszy gazeta „Sztukmistrz” (np. „Sztukmistrz chełmski”, „Sztukmistrz józefowski”), która ma na celu nie tylko prezentację festiwalu; znajdą się w niej także artykuły poświęcone wielokulturowej historii miast i miasteczek Lubelszczyzny. Artykuły były pisane przez mieszkańców miejscowości znajdujących się na trasie festiwalu. Większość autorów uczestniczyła wcześniej w warsztatach z Mikołajem Grynbergiem.

Witold Dąbrowski o festiwalu: To w zamyśle bardzo nietypowe przedsięwzięcie. Możliwe jedynie tu, w tym regionie. Jego celem jest nie tylko zabawa, jak w większości tego typu kulturalnych wydarzeń. Dlatego właśnie zaprosiliśmy aktorów, muzyków, tancerzy, cyrkowców… Innym ważnym celem naszego festiwalu jest także, a może przede wszystkim, wywołanie refleksji dotyczącej naszej indywidualnej i zbiorowej Pamięci.

Idea Festiwalu „Śladami Singera”
Członkowie Akademii Szwedzkiej, przyznając Icchokowi Singerowi Literacką Nagrodę Nobla, napisali w uzasadnieniu: „za pełną uczucia sztukę prozatorską, która, wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy”. Idea festiwalu powstała z chęci popularyzacji twórczości noblisty i pragnienia uświadamiania mieszkańcom Lubelszczyzny tego polsko-żydowskiego dziedzictwa.

Głównym partnerem projektu jest Województwo Lubelskie. Festiwal wspiera także Ambasada Izraela w Polsce.

Icchok Bashevis Singer
Urodził się 14 lipca 1904 roku w Leoncinie pod Warszawą, był synem Batszeby Zylberman, córki rabina z Biłgoraja oraz Pinkasa Mendela Singera, żarliwego wyznawcy chasydyzmu. Tworzył przede wszystkim w języku jidysz, akcja dużej części jego dzieł rozgrywa się na Lubelszczyźnie. W 1978 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Zmarł 24 lipca 1991 roku w Miami na Florydzie.

TRASA FESTIWALU

16 – 17 lipca: Chełm
17 – 18 lipca: Piaski
18 – 19 lipca: Szczebrzeszyn
19 – 20 lipca: Krasnobród
20 – 21 lipca: Józefów
21 – 22 lipca: Biłgoraj
22 – 23 lipca: Tyszowce
23 – 24 lipca: Janów Lubelski
24 – 25 lipca: Bychawa
25 – 26 lipca: Kraśnik
26 – 27 lipca: Kock
28 lipca: Lublin, Carnaval Sztukmistrzów

RAMOWY PROGRAM FESTIWALOWY
(z drobnymi zmianami w poszczególnych miejscowościach)

DZIEŃ I

17.30 Otwarcie festiwalu

– prezentacja twórczości Icchoka Baszewisa Singera,

– wspólne czytanie opowiadań noblisty z daną miejscowością w roli głównej,

– prezentacja gazety festiwalowej „Sztukmistrz”,

– wernisaż jednodniowej wystawy „Było miasto… Podróże przez zapomniany kontynent”.

18.00 Test – Quest festiwalowy – bezobsługowa gra terenowa. Gra polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza nas po wyjątkowych miejscach. Celem przygody jest odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii.

19.30 „Gimpel Głupek” – spektakl teatralny w wykonaniu Howarda Rypp z Teatru Nephesh

w Tel Avivie (Izrael). Spektakl prezentowany w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

20.30 Projekcja filmu dokumentalnego „Karski i władcy ludzkości” w reż. Sławomira Grunberga. Po filmie projekcja zwiastuna filmowego, prezentującego artystów II dnia festiwalowego.

DZIEŃ II

16.00 – 17.00 „Szukajcie Przyjaciół Sztukmistrza” – w różnych punktach miasta artyści festiwalowi indywidualnie prezentować będą swoje umiejętności: aktorskie, cyrkowe, muzyczne, taneczne… Istnieje możliwość osobistego poznania i rozmowy, podpatrzenia warsztatu, obejrzenia krótkiego pokazu (koncertu).

19.30 Widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza” – spektakl plenerowy z muzyką na żywo i opowiadaniami Singera, lokalnymi legendami, z elementami cyrku, akrobatyki, tańca, teatru ognia, i happeningiem „Ulica Singera”. W spektaklu biorą udział artyści z Anglii, Chorwacji, Czech, Martyniki, Włoch i Polski.