Fotografie sprzed lat i koncert w Kozłówce

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (przed bramą wjazdową, wszystkimi pałacowymi budynkami i w parku) pojawiły się plansze, prezentujące Kozłówkę sprzed lat. Na zdjęciach, mających niejednokrotnie 60 lat, prezentujemy ich ówczesny stan zachowania. Fotografie i obecny wygląd pozwalają na porównanie i refleksję, że siedziba Muzeum ulega wciąż korzystnym zmianom.

Dodatkowo, na jednej z pałacowych oficyn zostały przywołane postaci, wpisane w historię pałacu Zamoyskich. To ordynaci kozłowieccy, ich żony, dzieci i krewni. Fotograficzna prezentacja to jeden z pomysłów uczczenia 70 rocznicy powstania Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

plansza04 plansza03 plansza02 plansza01

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze wystawy w podróży

Wystawy prezentujące historię Muzeum, osiągnięcia konserwatorskie i zbiory naszej palcówki cieszą się niesłabnącą popularnością. Do 16 maja w lubelskiej bibliotece przy ul. Hutniczej można oglądać plakaty z Galerii Socrealizmu Muzeum Zamoyskich. Ekspozycje uzupełniają książki z „biblioteczki aktywisty” z lat 50. i 60. XX wieku.

Do 18 maja został przedłużony termin wystawy „Sztuka konserwacji” w warszawskim Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Na prośbę dyrekcji muzeum, zostawiamy naszą ekspozycję na „Noc Muzeów”, dając dziesięciu tysiącom turystów, odwiedzającym w tym terminie Pałac Kultury i nauki, szansę na jej obejrzenie.

Koncert w Kozłówce

10 maja o 18.00 w salonie czerwonym pałacu Zamoyskich odbędzie się koncert kameralny w ramach 53. MUZYCZNEGO FESTIWALU W ŁAŃCUCIE. Publiczności zaprezentują się: ADAM MOKRUS (skrzypce), MAREK SZOPA (wiolonczela) i REGINA MICHALAK (fortepian). W programie znajdą się Sonata na fortepian i skrzypce d-moll, op. 108 i trio fortepianowe H-dur, op 8 J. Brahmsa. Zaproszenia na koncert będzie można otrzymać za pośrednictwem mediów oraz portali społecznościowych Muzeum Zamoyskich (FB, G+).

Eksponat rekomendowany – Zestaw maturalny sprzed lat (MPK/M/DEP 184-187)

Historia tych muzealiów jest bardzo interesująca. W roku 1978 trafiły jako depozyt w postępowaniu spadkowym. W roku 2001 wzbogaciły kolekcję Muzeum. Można je podziwiać w pełnej krasie w gabinecie hrabiego Konstantego. Jeszcze sto lat temu podobne przedmioty mogłyby znajdować się na biurku majętnego maturzysty. To nic innego jak zestaw do pisania. Ze złoconego, patynowanego brązu zostały wykonane: przybór do topienia laku, bibularz, przycisk do papieru oraz podstawka na przybory do pisania. Zestaw, wykonany na początku XX wieku w słynnej i do dzisiejszego dnia działającej warszawskiej manufakturze Bracia Łopieńscy, przetrwał próbę czasu. Choć zmieniały się mody, to przedmioty eksponowane na biurku pana hrabiego mogłyby z powodzeniem stanąć w gabinecie współczesnego przedsiębiorcy. Stylowe drobiazgi są wsparte na nóżkach w formie stylizowanych łap zwierzęcych. Dolna część podstaw jest dodatkowo obwiedziona złotą taśmą z motywem antycznym. Przybór, suszkę oraz przycisk zdobi dodatkowo pełnoplastyczna, złocona figurka delfina. Na przyborze trzyma on w pysku muszlę. Na bibularzu i przycisku jego zwinięty grzbiet tworzy ozdobny uchwyt.

zestaw01 zesta02

Czy posiadacz podobnego zestawu zdałby maturę celująco ? Oby miał więcej szczęścia na egzaminach niż pierwszy ordynat na Kozłówce, który ten sprawdzian „oblał”.

Materiał: Monika Januszek, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce