Geniusz z lubartowskiego liceum
17- letni Krzysztof Domiński należy do grupy najbardziej inteligentnych osób na świecie o ilorazie inteligencji wynoszącym co najmniej 130 w skali Wechslera. Uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja na świadectwie ma same szóstki, wygrywa ogólnopolskie konkursy, jest stypendystą Prezesa Rady Ministrów. Obecnie przyszły maturzysta, uczeń klasy o profilu matematyczno – fizycznym marzy o zdobyciu tytułu profesora fizyki.
Do jakiej olimpiady obecnie się przygotowujesz?
W tej chwili czekam na wyniki pierwszego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki, matematyki oraz geografii z geologią. Drugie etapy będą już w styczniu. Mam nadzieję, że na wszystkie trzy się zakwalifikuję i wtedy zacznę się przygotowywać. Uczę się też na 2 konkursy organizowane przez Wojskową Akademię Techniczną – matematyczny oraz fizyczny.
W liceum osiągasz średnią 6.0. Jak to robisz?
Zawsze chciałem jak najwięcej wiedzy zdobywać w szkole. Od czwartej klasy szkoły podstawowej nigdy nie miałem średniej niższej niż 5,30 – 5,40. Ważne jest, aby zapamiętywać jak najwięcej informacji z lekcji, dzięki temu jest sporo wolnego czasu w domu. Nie muszę chodzić na korepetycje. Uczę się systematycznie, dzieląc materiał na części.
Jaki jest Twój ulubiony przedmiot w szkole?
Ogólnie interesują mnie przedmioty ścisłe. Moim zdaniem między matematyką, a fizyką jest ścisła relacja. Jeśli fizykę można by nazwać drabiną, matematyka byłaby szczebelkami tej drabiny. Fizyka jest dla mnie między innymi sposobem na zrozumienie jak funkcjonuje wszechświat. Interesuje się astronomią, kosmologią, fizyką kwantową. Lubię też przedmioty humanistyczne takie jak historia, WOS. Warto stawiać na języki, aby móc porozumieć się na arenie międzynarodowej, poznawać inną kulturę.
Jakie książki czytasz?
Z gatunku fantasy – „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. Jestem też wielkim fanem twórczości Tolkiena – przeczytałem w całości „Władcę Pierścieni”, a „Hobbita” w oryginale po angielsku. Często sięgam po książki naukowe z fizyki – Neila deGrasse Tysona czy Stephena Hawkinga w oryginale.
Jak spędzasz wolny czas?
Bardzo lubię słuchać muzyki oraz grać w gry komputerowe w wirtualnej rzeczywistości. Czasami trenuję łucznictwo i wspinaczkę.
Od niedawna należysz do prestiżowej grupy – Stowarzyszenia Mensa Polska, które skupia osoby o wysokim ilorazie inteligencji. W Polsce należy do niego ponad 2500 osób, a w grupie lubelskiej niecałe 100. Co daje Ci udział w tym stowarzyszeniu?
Mogę rozmawiać na wiele skomplikowanych tematów i integrować się z innymi ludźmi, którzy też mają wysoki iloraz inteligencji. Można tam znaleźć bratnie dusze, niezależnie od wieku wszyscy są tu po imieniu. Głównie spotykamy się na kolacji lub śniadaniu. Zdarzają się też aktywności grupowe jak kajaki czy kręgle.
Czy wysoka inteligencja to dar czy coś, co utrudnia życie?
Z jednej strony dar, bo pozwala zrozumieć wiele procesów, które dla niektórych ludzi pozostają zagadką. Z drugiej strony pojawia się nadmierna dociekliwość na przykład jak coś działa, ale nie można odnaleźć źródła, które dałoby odpowiedź na to pytanie. Już w dzieciństwie zawsze miałem dużo pytań.
Czy zdarza się, że nauczyciele nie są w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie?
Raczej jestem typem osoby, która jeśli zaczyna się nad czymś zastanawiać – to najpierw stara się sama to przemyśleć i sama szukać odpowiedzi, wertując na przykład różne strony internetowe.
Przed Tobą matura. Jaką uczelnię zamierzasz wybrać?
Teoretycznie mam już zagwarantowane miejsce na dwóch uczelniach, ale moje plany są jednak inne. Chcę studiować fizykę na Uniwersytecie Warszawskim.
Masz już może sprecyzowane plany zawodowe?
Na ten moment chciałbym pracować naukowo, może prywatne laboratorium fizyczne albo ścieżka akademicka, by w przyszłości zostać profesorem. Moim marzeniem jest mieć jakiś wkład w rozwój nauki.
Krzysztof Domiński jest laureatem XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki i finalistą XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z fizyki. Został też finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego im. gen. Sylwestra Kaliskiego organizowanego przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie.
Rozmawiała: Katarzyna Wójcik