Gimnazjum w Skrobowie ma patrona
W czwartek 12 czerwca miała miejsce uroczystość nadania imienia gen. bryg Jana Kiwerskiego ps. „Oliwa” oraz nadania sztandaru dla Gimnazjum w Skrobowie. Uczestniczył w nich wnuk Generała Piotr Nowosad.
W tym roku mija 70 rocznica utworzenia Obozu NKWD dla żołnierzy AK w Skrobowie oraz 69. rocznica ucieczki żołnierzy AK z Obozu NKWD w Skrobowie. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w kaplicy w Skrobowie, podczas której ks. kan Józef Huzar poświecił sztandar. Następnie przy tablicach upamiętniających Obóz NKWD mieszczących się na ówczesnym głównym budynku obozu Informacji Wojskowej w Skrobowie złożono wieńce. Oficjalne uroczystości nadania imienia zorganizowano w budynku gimnazjum. Po symbolicznym wbijaniu gwoździ w drzewiec sztandaru, wpisywano się do księgi pamiątkowej. Sztandar został przekazany na ręce dyrektora Roberta Kozaka. Uroczystości zorganizowano pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Reprezentował go doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego prof. Tomasz Nałęcz. Po oficjalnych uroczystościach zasadzono przed budynkiem szkoły z inicjatywy Prezydenta RP Władysława Komorowskiego Dąb Wolności dla upamiętnienia 25 lat wolności. W uroczystościach wziął udział m.in.: Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki.
Gen. bryg. Jan Wojciech Kiwerski (1910 – 1944) był przed wojną jednym z najmłodszych oficerów wojska polskiego. W czasie kampanii wrześniowej walczył w Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Narew”, a następnie w grupie operacyjnej „Polesie”, brał udział w bitwie pod Kockiem. W listopadzie 1939 r. dotarł do Warszawy, a w grudniu wszedł w skład sztabu dywersji Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej. W 1942 r. był dowódcą Oddziałów Dyspozycyjnych, potem oddziałów Kedywu Komendy Głównej AK. W tym czasie awansował do stopnia majora. Należał do organizatorów walki bieżącej AK, a następnie do czołowych jej realizatorów. Brał udział m.in. w akcji ataków na linie kolejowe „Wieniec II”, podjął decyzję o wykonaniu akcji pod Arsenałem, uczestniczył w przygotowaniach do akcji pomocy dla walczącego getta oraz w przygotowaniach do akcji „Góral”. W grudniu 1943 r. mjr Jan Kiwerski otrzymał nominację na stanowisko szefa sztabu Okręgu Wołyń, a od 5 lutego 1944 r. przejął dowództwo Okręgu. Dnia 18 lutego 1944 r. objął dowództwo powstałej z sił Okręgu, 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK – największej bojowej jednostki tej formacji w okresie II wojny światowej. Jan Kiwerski poległ w rejonie chutoru Dobry Kraj, 18 kwietnia 1944 r.
Decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 kwietnia 1990 r. Jan Kiwerski został pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady.