I Półmaraton Lubartowski „BEZ GRANIC” i Festyn Integracyjny – podsumowanie
Lubartów ma kolejne wydarzenie na swoim koncie. W historii zapisał się I Półmaraton Lubartowski „BEZ GRANIC” zorganizowany przez Stowarzyszenie ALWERNIA, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” i bardzo liczną grupę zapaleńców. Przedsięwzięcie objęli patronatem medialnym: Telewizja Lublin, Radio Lublin oraz Radio Er, a głównym sponsorem została firma Jeronimo Martins (właściciel sklepów Biedronka).
Kilkaset osób odwiedziło w niedzielę lubartowski rynek, aby poznać swoje biegowe możliwości, bić rekordy, zmierzyć się ze słabościami, kibicować, integrować się, bawić i pomóc Julce Piskorskiej. Każda złotówka wpłacona przez zawodników i wrzucona do puszek pomoże sfinansować operację jej nóżek.
Punktem kulminacyjnym przedsięwzięcia był półmaraton. Wystartowało w nim niemal 250 biegaczy z różnych zakątków Polski. Pokonali ponad 21 km – dla siebie i dla Julki. A było to nie lada wyzwanie. Piękne słońce i wysoka temperatura dawały się mocno we znaki.
Tymczasem te same warunki pogodowe cieszyły pozostałych uczestników. Tych, którzy przyszli na Festyn Integracyjny, tych, którzy brali udział w biegach towarzyszących i wreszcie tych, którzy pojawili się, by po prostu pobyć razem z nami.
W półkilometrowym Biegu Integracyjnym biegli wspólnie zawodnicy niepełnosprawni i ich pełnosprawni przyjaciele. Nie chodziło tu o pokonanie innych, ale o walkę z własnymi słabościami i wspólną dobrą zabawę. Wszyscy mogli czuć się zwycięzcami.
Bieg Malucha zgromadził przedszkolaki i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Widok niemal dwustu radosnych buziaków i malującej się na ich twarzach dumy, że otrzymało się medal – bezcenny.
Trzeci z biegów towarzyszących to Bieg Caritas, tak zwany bieg sponsorowany. Przybrał on formę oddzielnej zbiórki na rzecz Funduszu Caritas Dzieciom, pod którego opieką jest Julka. Każdy pokonany przez uczestników kilometr został sfinansowany przez darczyńców.
Podczas gdy kolejni biegacze mierzyli się z trasą, na placu przed Urzędem Miasta trwał przygotowany przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” Festyn Integracyjny. Poza kulą sferyczną, trampoliną, malowaniem twarzy i konkurencjami sportowymi prezentowali się niepełnosprawni sportowcy działający w Akademii Integracji – Praca, Edukacja, Sport. Fundację założoną przez polskich paraolimpijczyków reprezentowali dwaj szermierze, którzy przygotowują się do mistrzostw w Rio de Janeiro. Dla uczestników przygotowali pokazy i warsztaty. Swoje umiejętności pokazali także dwaj zawodnicy amp futbolu. Dzieci miały okazję rozegrać mecz z zawodowymi reprezentantami Polski w piłce nożnej osób po amputacji kończyn.
W programie przewidziano też występ zespołu „Herba Micze”,który przyjemnymi rytmami witał kolejnych biegaczy na mecie.
Wiele atrakcji czekało też uczestników półmaratonu na trasie biegu. Poza tradycyjnymi punktami odżywczymi i nawadniającymi mogli spotkać: Tygryski – dzieci trenujące na co dzień taekwon-do, dziewczyny z LOOKSUS DAY SPA wcześniej rozgrzewające zawodników przed startem a tu tańczące zumbę, zespół muzyczny z II LO, cheerleaderki z G2, grupę sportową z SP 3, a także Orkiestrę Straży Pożarnej przygrywającą na ostatnich metrach wyczerpującego biegu. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie tych niewątpliwych atrakcji.
I Półmaraton Lubartowski „BEZ GRANIC” zgromadził ponad 500 uczestników wszystkich biegów oraz licznych kibiców. Stał się sposobem na ciekawe spędzenie czasu z bliskimi i pokazanie, że bieganie naprawdę jest przyjemne. Pozwolił też przybliżyć Julkę i jej rodziców do spełnienia marzenia, by kiedyś i ona pobiegła razem z nami.
To wszystko nie mogłoby się odbyć bez ogromnego zastępu wolontariuszy – młodzieży i dorosłych z rozmaitych środowisk. Byli wśród nich uczniowie lubartowskich gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, harcerze, pracownicy wielu instytucji. Wszyscy wykazali się szczególnym poświęceniem, za co bardzo serdecznie pragniemy podziękować.
Serdecznie dziękujemy tym, którzy wsparli nasze dzieło finansowo, przede wszystkim firmie Jeronimo Martins (właścicielowi sklepów Biedronka) i Miastu Lubartów.
Podziękowania za pomoc finansową lub/i pomoc w organizacji imprezy kierujemy też do: Lokalnej Grupy Rybackiej „W dolinie Wieprza i Tyśmienicy”, wójta Gminy Lubartów, Dziekana Dekanatu Lubartowskiego ks. Józefa Huzara, PGK Lubartów, Komendzie Powiatowej Policji w Lubartowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sernikach i Chlewiskach, Państwowej Straży Pożarnej (Lublin, Lubartów), firmy BETAX, firmy Rachoń, dyrektora Jerzego Zbiciaka i pracowników Gimnazjum nr 1, Nauczycieli SP3, Sp4 w Lubartowie, grupy rowerowej TSR, Klubu Aktywnych Art Fit, Jacka Bednarskiego, firmy Voicetech, Marcina Pankowskiego, firmy Intergraf, Marka Osiora, Mirka Szalasta (skład budowlany Brzostówka), Anny Knefel, firmy Medica Trans, pani doktor Danuty Wysok-Olko, nauczycieli wychowania fizycznego pod kierunkiem pana Jerzego Walczaka, do Artura Serafina, Fundacji Rozwoju i Sportu, Piotra Matyjaszczyka, Arkadiusza Gajosa, firmy Oknoplast, rodziny państwa Skrzypców, firmy DePro, zespołu Herba Micze, Szkoły Językowej Euro-Forum , Sklepu Biegacza Lublin, sklepu Marathon Lubartów, sklepu Reebok Lubartów, sklepu Perfect Runner Lublin, Fundacji Stella im. Agaty Orłowskiej, Akademii Integracji, Funndacji „Krok do Marzeń”.
Stowarzyszenie „Alwernia” i Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi”