Kręcą się wokół ronda
Ruszyła budowa ronda na skrzyżowaniu ulic: Słowackiego, Wierzbowa i Batalionów Chłopskich. Rondo ma usprawnić ruch pojazdów, który w tym miejscu jest utrudniony.
W związku z budową pojawią się oczywiście utrudnienia.
Od poniedziałku (15 lipca) kierowcy poruszający się ulicą Słowackiego nie mogą skręcić w ulice Wierzbową. Można się na nią dostać wyłącznie objazdem. Wyznaczono go ulicami: Sławińskiego – Chmielna – Wierzbowa. Wkrótce wraz z postępem prac z ruchu zostanie wyłączony również odcinek ulicy Słowackiego.
– Utrzymany zostanie wyłącznie przejazd w kierunku wiaduktu do centrum Lubartowa. Będzie tam tylko tymczasowe wahadło – mówi Henryk Miduch, dyrektor techniczny Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lubartowie.
– Początkowo będziemy wykonywać roboty na ulicach bocznych, zaczniemy od budowy odwodnienie na ulicy Wierzbowej – dodaje.
Mieszkańcy okolic ulicy Wierzbowej i Batalionów Chłopskich muszą liczyć się z utrudnieniami, jeśli chodzi o wjazd i dojście do posesji.
Jak mówi Artur Trocyk z Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Lubartów utrudnienia w ruchu mogą potrwać do 15 października bieżącego roku. Wtedy planowany jest termin zakończenia inwestycji.
Budowa ronda to kolejny etap usprawnienia komunikacji w ciągu ulic Lubelska, Rynek I i Słowackiego w Lubartowie.
Jego średnica zewnętrzna będzie wynosiła 30 m z jezdnią szerokości 5 m i pierścieniem przejezdnym szerokości 2 m. Wloty na rondo będą oddzielone od wylotów wysepkami z azylami dla pieszych.
Przewidziana jest przebudowa sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej, gazowej i teletechnicznej oraz budowa odwodnienia. Środek ronda zostanie wyniesiony o ponad metr nad jezdnią, tak jak na skrzyżowaniu ulic Piaskowa, Lubelska, Kolejowa. W ocenie projektantów jest to rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Obydwa ronda powstają na podstawie wspólnie opracowanej dokumentacji technicznej.
Zadanie będzie realizowane w partnerstwie z przedsiębiorcami działającymi na terenie Miasta i Gminy Lubartów, dla których dotychczasowe rozwiązanie komunikacyjne było uciążliwe.
Powierzchnia wyspy środkowej ronda zostanie pokryta roślinnością. Ułożony z roślin napis „Lubartów” pojawi się również na drugim z rond wykonanych w ciągu ulicy Lubelskiej.
Miasto podpisało umowę na dofinansowanie zadania z Wojewodą Lubelskim w wysokości 50 procent kosztów kwalifikowanych, tj. do kwoty 1 427 000 złotych z Programu Wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo– dostępność – rozwój”.
(Katarzyna Wójcik, fot. Piotr Opolski)