Lubartów placem budowy

Mimo sezonu wakacyjnego prace przy inwestycjach miejskich nie zwalniają tempa. Trwa remont ulicy Lubelskiej, kończą się roboty przy budowie parkingu przy SP4. Przy ulicy Reja prowadzone są dwa długo oczekiwane przez mieszkańców przedsięwzięcia. W Przedszkolu Miejskim nr 4 już niebawem powstanie Klub Dziecięcy. Ratusz ogłosił także przetarg na budowę parkingu, chodnika i ścieżki rowerowej przy Batalionów Chłopskich.

Ulica Lubelska – kolejny etap przebudowy za nami

Przebudowa ul. Lubelskiej to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Lubartowie w ostatnim czasie. Ważna zarówno ze względów komunikacyjnych, ale również ze względów bezpieczeństwa. Na jezdni pojawił się już nowy „dywanik”. To mieszanka mineralno-asfaltowa o zwiększonej odporności na odkształcenia. Kolejnym etapem będzie położenie jeszcze tzw. warstwy ścieralnej. Wartość inwestycji realizowanej w ramach Mobilnego LOF, to ponad 4️⃣ mln zł. Zakończenie robót planowane jest do końca września br.

Po przebudowie na odcinku od skrzyżowania z DK19 do skrzyżowania z ulicami Kolejową i Piaskową ulica Lubelska ma mieć trzy pasy ruchu. Środkowy przeznaczony będzie do skrętów do posesji leżących wzdłuż ulicy – na całej długości po jej wschodniej stronie i na części długości po stronie zachodniej. W ramach pasa środkowego wyznaczone zostaną pasy do skrętów w lewo do stacji paliw, w ulicę Koźmińskiego oraz w drogi gminne zaprojektowane w miejscowości Łucka. Środkowy pas ma być podzielny wysepkami, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Ponadto w projekcie przewidziano nowe przejścia dla pieszych z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych oraz chodniki i ścieżki rowerowe.

Ulica Reja zyskuje nowy wygląd

Mieszkańcy długo wyczekiwali na remont ulicy Reja, który niewątpliwie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie miasta i komfort użytkowania drogi. –W tej sprawie przez wiele lat składaliśmy petycje do Urzedu Miasta – mówi jeden z mieszkańców ulicy Reja. Pierwszy etap prac obejmuje m.in. roboty rozbiórkowe, ziemne i wykończeniowe. Nawierzchnia układana jest z kostki betonowej bezfazowej. Ustawiane są nowe krawężniki. Zgodnie z projektem uregulowane zostaną też m.in. elementy infrastruktury podziemnej.

Radny Jan Ściseł

Ulica Reja była jedną z najgorszych dróg w mieście, biorąc pod uwagę względy techniczne.Od wielu lat starałem się o tę inwestycję i podnosiłem tę kwestię. Wspólnie z mieszkańcami składaliśmy petycje. To znaczny remont, ulica jest długa. Cieszę, się że w tym roku uda się w końcu wykonać pierwszy etap przedsięwzięcia. Mieszkańcy z pewnością przyjmą te zmiany z zadowoleniem. Będzie estetycznie i funkcjonalnie.

Budynek po byłej filii SP1 przestanie straszyć

Trwają też prace przy termomodernizacji budynku przy ul. Reja. W miejscu dawnej filii Szkoły Podstawowej nr 1 powstanie miejski żłobek. To inwestycja, na którą Urząd Miasta Lubartów pozyskał blisko milion złotych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość projektu to 1,3 mln zł. Obecnie trwa wymiana okien. Jednocześnie trwają prace remontowe wewnątrz budynku. Zakres robót obejmie m.in.: wykonanie izolacji przeciwwilgociowych i termicznych poniżej poziomu terenu. Zostaną ocieplone ściany zewnętrzne, stropy i piwnice, będzie wymiana części okien, drzwi oraz dachu. Pojawi się nowa instalacja grzewcza i oświetlenie, a także zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Planowany termin zakończenia prac to wrzesień 2020.

Ciąg dalszy prac przy ul. Farnej

Urząd Miasta Lubartów wybrał firmę w przetargu na dokończenie przebudowy budynku przy ulicy Farnej na Punkt Informacji Turystycznej wraz z z remontem tarasu. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma MTS Spółka Jawna T. Sternik, M. Sternik z Lubartowa. Jak już informowaliśmy – poprzedni wykonawca zszedł z placu budowy. Nowy wykonawca będzie miał czas na dokończenie przebudowy do 31 sierpnia. Prace obejmują wykonanie nowej izolacji tarasu przyległego do budynku wraz z wykonaniem jego nawierzchni, wymianę części pokrycia dachowego, poprawienie i dokończenie obróbek blacharskich, wykonanie gzymsów i rynien, dokończenie docieplenia ścian oraz wykonanie elewacji. W budynku będzie trzeba też wykończyć wnętrze poprzez ustawienie ścianek działowych, malowanie pomieszczeń, układanie glazury. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu Zielony LOF.

Klub Dziecięcy powstanie przy Przedszkolu Miejskim nr 4

Już niebawem w Przedszkolu Miejskim nr 4 powstanie Klub Dziecięcy, na który miasto dostało dofinansowanie w ramach programu „Maluch+”. Inwestycja jest na etapie ogłoszenia przetargu.

W ramach 300 – tysięcznej dotacji wyremontowanych zostanie siedem pomieszczeń, m.in. sala zabaw, jadalnia, sypialnia i łazienka. Zakupione będzie również nowe wyposażenie sal i kuchni. Na potrzeby Klubu Dziecięcego przystosowany będzie również taras w budynku przy ul. Mickiewicza. Pojawią się nowe zabawki i pomoce dydaktyczne. Całkowity koszt realizacji zadania to ponad 360 tysięcy złotych. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2020 roku. Na oferty przetargowe urząd czeka do 27 lipca.

Duża inwestycja na Batalionów Chłopskich

Przy ul. Batalionów Chłopskich powstanie parking na 66 miejsc postojowych, nowy chodnik i ścieżka rowerowa. Urząd Miasta ogłosił właśnie przetarg na wykonanie tej inwestycji. Termin składania ofert upływa 31 lipca. Rozbudowa ulicy jest finansowana w ramach projektu Mobilny LOF. Z inwestycji cieszą się mieszkańcy pobliskiego osiedla – To przedsięwzięcie w znaczący sposób poprawi komunikację i bezpieczeństwo w tym rejonie miasta – mówi pan Stanisław, mieszkaniec tej ulicy. – Parkingi osiedlowe są tu często przepełnione. Dodatkowo Spółdzielnia Mieszkaniowa postawiła szlabany, które moim zdaniem utrudnią wyjazd z osiedla. Cieszę, się że powstanie tu parking – komentuje pani Joanna, która mieszka tu od wielu lat. Podobnych opinii jest więcej. – Powstają jakieś zamknięte getta ze szlabanami  – oburza się Andrzej, mieszkaniec ul. Batalionów Chłopskich. – Podobnie myśli wielu mieszkańców. Nie tylko naszego osiedla. Szlabany to był nie najlepszy pomysł. Dorze, że przy tych pomysłach chociaż miasto buduje miejsca parkingowe – dodaje.

W ramach projektu przy ul. Batalionów Chłopskich powstaną 63 miejsca postojowe o wymiarach 2,5x5m. Pozostałe 3 będą to miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych o wymiarach 3,6x5m.

Na parkingu powstaną wyspy oddzielające miejsca, na których zostanie posadzona zieleń.Projekt zakłada również budowę chodnika i ścieżki rowerowej. Odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż chodnika będzie miał nawierzchnię bitumiczną. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na połowę listopada 2020 r.

Radna Renata Mazur

To bardzo potrzebna inwestycja. Spory parking, który powstanie wzdłuż ulicy Batalionów Chłopskich, zdecydowanie odciąży mieszkańców pobliskiego osiedla, jeśli chodzi o miejsca postojowe. Tym bardziej, że parkuje tu dużo osób korzystających z nowego boiska, czy mieszkańców pobliskich wsi dojeżdżających dalej do pracy do Lublina autobusem albo szynobusem. W ostatnim czasie Spółdzielnia Mieszkaniowa zamontowała szlabany i prawdopodobnie zostanie wprowadzony zakaz parkowania na osiedlu przez osoby nie zamieszkujące ten teren. Myślę, że dzięki tej inwestycji teren zostanie uporządkowany i bardziej bezpieczny.

Parking przy SP4 gotowy

Dobiega końca budowa parkingu na osiedlu Kopernika – pomiędzy ulicą Okopową i Gagarina. Pozostało tylko uprzątnięcie terenu. Powstała tu droga o szerokości 5 m i długości ponad 120 m, 30 miejsc parkingowych oraz 4 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Od południowej strony szkoły powstał też chodnik o szerokości 2 m z kostki brukowej. Koszt inwestycji to ponad 250 tysięcy złotych.

Radny Teodor Czubacki

Lubartów poczynił ogromne kroki inwestycyjne, patrząc z perspektywy ostatnich lat, szczególnie jeśli chodzi o inwestycje drogowe. To, że realizujemy projekty rozpoczęte w poprzednich latach, jest ważne i potrzebne. Mamy też dużo nowych projektów. Moim zdaniem najważniejszą obecnie inwestycją jest remont ulicy Lubelskiej, trwa też kompleksowa termomodernizacja budynku przy ul. Reja z przeznaczeniem na żłobek. Już niebawem ruszy długo oczekiwana inwestycja – budowa chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Łąkowej i Piaskowej. Lubartów zmienia się nie do poznania. Osoby spoza miasta są zdumione, że tyle inwestycji powstało w ostatnim czasie.

Radny Piotr Kusyk

W tym roku kontynuowane są inwestycje dotyczące rewitalizacji parku miejskiego i stawu tam się znajdującego. Dzięki temu ponownie będzie w Lubartowie miejsce, gdzie z przyjemnością będzie można wybrać się na spacer, a park będzie doskonałą wizytówką miasta. Cieszy mnie także koniec prac przy remoncie ulicy Lubelskiej od ronda z ulicą Kolejową. Dzięki tej inwestycji łatwiej będzie się poruszać pieszym i rowerzystom. Wiem, że trwają prace nad wykorzystaniem środków zewnętrznych z funduszu dróg samorządowych m.in. na remont ulicy Północnej. Przydałyby się środki ekstra na remont i odwodnienie tej drogi. Martwi mnie nierozpoczęcie budowy szaletu miejskiego z powodu nierozstrzygnięcia przetargu. Rozwiązanie tego problemu trwa już tak długo. Mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Co o inwestycjach miejskich sądzą mieszkańcy Lubartowa?

Wiesława Komoń- Bardzo cieszę się, że przy ulicy Batalionów Chłopskich powstanie duży parking. Jest on niezbędny w tej części miasta. Na parkingach osiedlowych jest ciasno. Planowana budowa Chodnika i ścieżki rowerowej to również potrzebna tu inwestycja.

 

 

Wiesława Szczęch – Widać, że Lubartów rozwija się. Nie stoimy w miejscu. Coraz to widać nową inwestycję. Podoba mi się, że park zmieni swój wygląd. Potrzebny jest też żłobek, który powstaje przy ul. Reja. Miasto staje się coraz bardziej ładne i estetyczne.

 

 

 

Czesław Gawlik – Widać, że miasto prowadzi dużo potrzebnych inwestycji chociażby duży remont ulicy Lubelskiej. Powstają nowe zakłady, a co za tym idzie są nowe miejsca pracy.

 

 

 

 

Katarzyna Wójcik