„Lubartowiacy”: Kapela co się zowie

Nagrodę w dziedzinie działalności kulturalnej otrzymała Kapela Ludowa „Lubartowiacy”, działająca przy Lubartowskim Ośrodku Kultury. Jeszcze nie zdążyli nacieszyć się jedną nagrodą, a już miesiąc później, na początku lipca, zdobyli drugą, w Łopienniku Górnym. Tam muzycy po raz drugi z rzędu zajęli I miejsce na Festiwalu Ludowym „Z Kulturą i o Kulturze”.

W cyklu „Nagrodzeni przez Burmistrza Miasta Lubartów” przedstawiamy tegoroczny dorobek kapeli, która w listopadzie obchodzić będzie swój jubileusz 35-lecia. Uroczystość jest planowana na 17 listopada.

W Kapeli Ludowej „Lubartowiacy” obecnie występują:
Tadeusz Poździk – kierownik muzyczny (także nagrodzony w tym roku przez burmistrza) – gra na trąbce; Katarzyna Janek – flet; Karol Kozak – trąbka; Leszek Lisek; bębenek; Amalia Romanowska – akordeon, śpiew; Mariola Sowa – śpiew; Bogdan Woźniak – akordeon. Dodatkowo gościnnie: Anna Romanowska, Paulina Romanowska oraz Szymon Powroźnik i Katarzyna Ogrodowska.

Tak to się zaczęło…
W 1977 roku w Powiatowym Domu Kultury w Lubartowie istniała Kapela „Jędrusie”, a w Skrobowie działała wówczas kapela „Podlasiacy”. Obie kapele postanowiły się połączyć i powstała kapela ludowa „Lubartowiacy”. Jej pierwszym kierownikiem był Andrzej Ziętkiewicz, który grał i śpiewał w zespole. Długi czas grali w kapeli też Józef Wałach i Andrzej Karpiński oraz Mieczysław Lisek. W kapeli grały całe pokolenia, czego przykładem była rodzina Dzięciołów. Od 1990 r. kapela współpracowała z Zespołem Pieśni i Tańca „Lubartowiacy”, towarzysząc mu na koncertach w kraju i zagranicą. Akompaniowali zespołowi oraz prowadzili zajęcia wokalne: Kazimierz Kisielewski, Edward Raubo, Hieronim Lasoń i Andrzej Karpiński.


„Zielona Kalina”, „Hej tam pod borem”, „Furmani”
W swoim repertuarze mają piosenki i melodie ludowe, piosenki popularne z różnych regionów Polski oraz pieśni biesiadne, patriotyczne, kolędy. Muzycy biorą udział w festiwalach, kapeliadach, przeglądach. Uczestniczą w koncertach z różnych okazji: spotkań integracyjnych, rocznic państwowych (3 Maja, Święto Odzyskania Niepodległości, dożynki gminne i powiatowe, koncerty kolęd i uroczystości kościelne). W ostatnich latach koncertowali – oprócz Lubartowa, w Lublinie, Łęcznej, Krasnymstawie i Parczewie.

Występy, koncerty…
W tym roku Kapela koncertowała już 15 razy. W styczniu dała koncert kolęd „Przybieżeli do Betlejem” w kinie Lewart, uświetniła swoim występem konkurs „Czytelnik roku 2011” w Sernikach. Kolędowała w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubartowie.
W lutym zaprezentowała się podczas wystawy obrazów Stanisława Romanowskiego „Święte obrazki” (ojca akordeonistki zespołu – Amalii Romanowskiej). Wiosną Kapela występowała podczas Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców Lubartowa oraz podczas wręczenia nagród dla Czytelników „Lubartowiaka” w DH Merkury. W maju jej członkowie wzięli udział w Lubartowskich Zaśpiewach Chóralnych w kościele przy Klasztorze Ojców Kapucynów. Czerwiec to najgorętszy okres dla kapeli, która prezentowała się m.in. podczas „Muzykowania na Ludową Nutę” w Amfiteatrze Miejskim, na lubartowskim rynku w trakcie Mistrzostw Europy w Piłkę Nożną w „strefie kibica”. Brała udział w „Kapeliadzie” w Milanowie. Na początku lipca w Łopienniku Górnym kapela zdobyła po raz drugi z rzędu I miejsce w Festiwalu Ludowym „Z Kulturą i o Kulturze”. Następny miesiąc (sierpień)  kapela „Lubartowiacy” uczestniczyła w „Nadwieprzańskim Festiwalu Smaków” w Borowicy oraz w Zlocie Harcerzy w Firleju. A we wrześniu dała koncert podczas dożynek powiatowych w Sernikach. Wystąpiła też podczas festynu organizowanego przez Klub Abstynenta „Nadzieja”.
Sylwia Nowokuńska, Piotr Opolski,
foto: Aleksandra Jędryszka /archiwum Kapeli