Marek Danielkiewicz pokazał pasję malarską
Wystawę „Poeci są jak dzieci” można oglądać w galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie
Obrazki dla dzieci zaprezentowano podczas otwarcia wystawy 4 października w PMDK. Ich autorem jest Marek Danielkiewicz. – Znany jest z tego, że to nasz lubartowski poeta, krytyk literacki oraz felietonista. Ma na koncie bardzo dużo nagród literackich. Myślę, że dziś autor pokazuje nam drugie skrywane oblicze – mówiła dyrektor placówki Jolanta Tomasiewcz.
Prace te według artysty grafika Arkadiusza Dereckiego, cechuje nieskrywany autentyzm bawienia się środkami wyrazowymi, mają cechy surrealizmu i dadaizmu. – Brzydkie, paskudne, nieinteligentne, niekolorowe to określenia, jakich nie można użyć wobec twórczości Marka Danielkiewicza. Mamy tu przeciekawe pomysły, kompozycje oparte na nieskrępowanej fantazji kompozycje zamknięte, otoczone pięknym ornamentem, w pełnej gamie kolorystycznej – podkreślił Derecki.
Jak wspomniał autor wystawy Marek Danielkiewicz, odczytując zebranym gościom utwór Agnieszki Osieckiej pt. „Literatura dla dzieci” – niektóre z tych prac powstały kiedy był bezrobotny i miał dużo czasu. Jest to twórczość, która towarzyszyła mu od samego początku. Wernisaż umiliły występy muzyczne wychowanków placówki.
Marek Danielkiewicz urodził się w Lubartowie, to poeta, recenzent literacki i teatralny, felietonista i rysownik. W latach 1977-1982 studiował na Wydziale Teologicznym KUL. W 1996 ukończył Studium Prawno-Samorządowe w Instytucie Nauk Prawnych PAN w Warszawie. Natomiast w latach 2001-2009 był dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej im Adama Mickiewicza w Lubartowie. Debiutował wierszami satyrycznymi w tygodniku „Szpilki” (1985). Publikował w „Kamienie”, Kurierze Lubelskim oraz wielu innych pismach kulturalnych. Od 1989 r. związany jest z kwartalnikiem Akcent. Był laureatem Warszawskiej Jesieni Poezji i Nagrody Literackiej im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Obecnie prowadzi warsztaty literackie w Lubartowskim Ośrodku Kultury.
Sylwia Nowokuńska