Monika Prokopiuk wśród najlepszych
Ogromne zaskoczenie i wielka radość… Trudno opisać emocje, które towarzyszyły nam wszystkim w minioną sobotę na wieść, że wielomiesięczne zmagania Moniki z polonistyczną materią zakończyły się sukcesem na skalę ogólnopolską. Uczennica I Liceum Ogólnokształcące w Lubartowie, pracująca pod kierunkiem Małgorzaty Kapicy, uzyskała II lokatę w zmaganiach ogólnopolskich i okazała się najlepsza wśród uczestników z województwa lubelskiego.
Sukces Moniki Prokopiuk, to wydarzenie bez precedensu. Dotychczas żadnemu uczniowi z lubartowskich szkół ponadgimnazjalnych nie udało się osiągnąć tak wysokiego wyniku w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego. Monika uzyskała 88 punktów na 90 możliwych do zdobycia, co w konsekwencji dało jej II lokatę w kraju i tytuł Laureata XLIV Olimpiady. Sukces Moniki jest równoznaczny z uzyskaniem maksymalnego wyniku na maturze z języka polskiego. Na świadectwie maturalnym uczennica otrzyma 100% z poziomu podstawowego, poziomu rozszerzonego i egzaminu ustnego z języka polskiego. Warto również podkreślić, że tytuł laureata olimpiady otwiera przed uczennicą I LO możliwość wyboru dowolnego kierunku studiów o charakterze humanistycznym na wszystkich uczelniach w kraju- bez względu na wynik matury.
Radość z sukcesu Moniki odsuwa w niepamięć ogromny wysiłek, którym okupiony jest udział w tej bardzo trudnej olimpiadzie. Półroczne przygotowania, żmudne eliminacje, wymagająca komisja i spora konkurencja na każdym etapie tej polonistycznej rywalizacji stanowiły ogromne wyzwanie dla uczestników. Swoją przygodę z olimpiadą Monika rozpoczęła już jesienią ubiegłego roku od napisania pracy literackiej. Zakwalifikowanie się do eliminacji okręgowych oznaczało długie miesiące przygotowań zwieńczone awansem do etapu ustnego. Pozytywnie oceniony egzamin, na którym Monika musiała obronić swoją pracę oraz wykazać się szeroką wiedzą z zakresu historii literatury i wiedzy o języku, zapewnił jej udział w etapie ogólnopolskim olimpiady.
10 kwietnia br. w Konstancinie k/Warszawy rozpoczęły się finałowe zmagania konkursowe. Wzięło w nich udział 240 uczestników z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Po etapie pisemnym do egzaminu ustnego zakwalifikowano już tylko 80 uczestników. W sobotę, w Instytucie Państwowej Akademii Nauk w Warszawie, przed komisjami, w których zasiadały powszechnie znane autorytety polonistyczne, młodzież prezentowała dwa wcześniej przygotowane przez siebie tematy: jeden z zakresu literatury, drugi dotyczący wiedzy o języku. Monika przedstawiła sylwetkę poetycką lubelskiego twórcy dwudziestolecia międzywojennego – Józefa Czechowicza. Olimpijska prezentacja pozwoliła Monice połączyć dwie pasje: literacką i recytatorską, gdyż uczennica jest również utytułowaną recytatorką, która wielokrotnie zdobywała wysokie miejsca, m.in. w Ogólnopolskim i Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim im. Józefa Czechowicza. Komisja egzaminacyjna podkreśliła znakomite przygotowanie i świetną znajomość zagadnienia językowego. Zaowocowało to uzyskaniem przez Monikę, z tej części egzaminu, maksymalnej ilości punktów i zapewniło końcowy sukces.
Monice gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć!
(materiał I LO)