Muzeum Kina Lewart otwarte. To jedyne takie miejsce w tej części Polski
Był tort, koncert muzyki filmowej i zwiedzanie z przewodnikiem. Muzeum Kina Lewart, które powstało z inicjatywy Lubartowskiego Ośrodka Kultury oficjalnie otwarto 29 maja. Wstęgę przecięła Urszula Jakóbiec – żona wieloletniego kierownika kina, burmistrz Krzysztof Paśnik oraz Piotr Kozak – były kinooperator, który pracował w tym kinie 30 lat.
–To jedyne takie miejsce w tej części Polski – mówi Adam Kościańczuk, dyrektor LOK.- Tworząc Muzeum Kina Lewart chcieliśmy uratować od zapomnienia historię tego miejsca i ludzi z nim związanych. Jedna opowieść była początkiem kolejnej, jedno zdjęcie potrafiło obudzić masę wspomnień, a zabytkowe urządzenia – przygody z nimi związane – dodaje.
Sercem ekspozycji, która znajduje się tuż przed salą kinową jest stary projektor AP-5 – służący do projekcji na taśmie 35 mm. Sprzęt został wyprodukowany w latach 50 XX wieku przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne.
Wybierając się na seans przy okazji dowiemy się jaka była historia kina analogowego w naszym mieście. Znajdziemy tu oryginalne taśmy z metryką filmu, dokumenty, fotografie, plakaty, wycinki prasowe, szyldy czy wspomnienia byłych pracowników.
Wśród eksponatów jest też taśma Polskiej Kroniki Filmowej, stary głośnik, czy sklejarka, która służyła do sklejania kopii taśm. Są też unikatowe fotografie starego budynku Hali Targowej czy wnętrza sali kinowej z lat 50.
Muzeum przypomina ważne wydarzenia w historii lubartowskiego kina. Wśród nich przegląd polskich filmów z 1997 roku, kiedy to „na żywo” gościliśmy Krystynę Jandę, czy Wojciecha Malajkata.
Kino „Lewart” w Lubartowie istnieje od czasów międzywojennych. Po wojnie było własnością różnych firm: Okręgowego Przedsiębiorstwa Rozpowszechniania Filmów i lubelskiej „Estrady”, znajdowało się również w rękach prywatnych.
Muzeum można zwiedzać od najbliższego poniedziałku 31 maja, w dni powszednie w godz.8-16, bilety darmowe.