Na Dzień Matki podaruj mamie „coś dla duszy” – ROZMOWA
Lubartowski Ośrodek Kultury ma pomysł na wyjątkowy prezent z okazji Dnia Matki. Koncert „Barwy miłości w matczynych oczach”, który odbędzie się 7 czerwca o godz. 18.00 to podróż od słynnej arii Carmen „Habanera”, przez utwory takie jak: czardasz „Kiedy skrzypki grają”, musical „Przetańczyć całą noc” po hity z filmu Titanic, a wszystko to przeplatane utworami o matce. Wystąpią muzycy z „wysokiej półki” – Anna Pastor (mezzosopran), Aleksandra Dyran (sopran) oraz Radosław Sobczak (piano).
Rozmowa z wokalistką i mezzosopranistką Anną Pastor:
„Barwy miłości w matczynych oczach” – to szczególna edycja koncertu operetkowo – rozrywkowego stworzona specjalnie na Dzień Matki… Skąd pomysł na takie wydarzenie dedykowane właśnie mamom?
Anna Pastor: Szczerze mówiąc jest to kwestia bardzo osobista. Tę specjalną edycję stworzyłam z miłości do mojej własnej mamy, która jest moją największą fanką i słucha moich nagrań dosłownie codziennie. Wszystko co tworzę, testuję na niej i jeśli wyraża pozytywną opinię, wiem, że publiczność również będzie zadowolona. Pisząc teksty do części utworów, tak, żeby były dedykowane właśnie temu wydarzeniu, również myślałam o niej. O tym, że zawsze jest przy mnie, troszczy się, pomaga, kiedy jej potrzebuję i oczywiście obdarowuje pysznym jedzeniem. Jest to mój hołd dla niej i świadomość, że w ten sposób sprawiam jej radość, jest dla mnie bardzo satysfakcjonująca, a przy okazji robię to, co najbardziej kocham.
Podczas koncertu w Lubartowie usłyszymy repertuar kochany przez Mamy, pojawią się też muzyczne niespodzianki… Co to będzie?
Anna Pastor: Tak, w trakcie koncertu usłyszymy cały przekrój utworów z różnych epok, ale program układałam mając na względzie przede wszystkim to, żeby było radośnie i wzruszająco. Niespodzianki stanowić będą te utwory, do których sama napisałam teksty. To znane wszystkim melodie, ale tym razem będą opowiadać o mamach. Jednak teraz jeszcze nie zdradzę, które utwory mnie zainspirowały. O tym przekonają się Państwo już na koncercie.
Pani mezzosopran znany jest na scenach całego kraju. Kiedy rozpoczęła się Pani pasja i czym obecnie się Pani zajmuje zawodowo?
Anna Pastor: Moja pasja rozpoczęła się, gdy miałam 10 lat. Dokładnie pamiętam ten moment, kiedy siedząc na podłodze w salonie poczułam, że śpiew to moja droga życiowa i po prostu muszę to robić. Nie umiałam nic, ale miałam bardzo głębokie przeświadczenie, że to jedyny właściwy kierunek. W związku z tym w wieku 16 lat wyprowadziłam się z Radzynia do Warszawy, aby rozpocząć edukację muzyczną. Jestem przykładem tego, że jeśli włoży się ogromną ilość pracy w to, co się kocha, wszystko staje się możliwe. Kosztowało mnie to wiele wyrzeczeń, ale nie żałuję niczego, a bycie na scenie i poruszanie ludzkich serc jest moją największą pasją, szczęściem i satysfakcją. Zawodowo śpiewam, współorganizuję wydarzenia artystyczne oraz uczę śpiewu w Centrum Kultury Wilanów w Warszawie.
Słyszałam, że uwielbia Pani występować w małych miasteczkach…
Anna Pastor: Publiczność w mniejszych miejscowościach czy na wsiach jest bardzo wdzięczna i proszę mi uwierzyć, że my ze sceny czujemy, że Państwo czerpiecie radość z naszych występów. Poza tym uważam, że każdy zasługuje na dostęp do kultury na wysokim poziomie. Bez względu na wielkość miejscowości. Jest to rodzaj relaksu, zapomnienia na chwilę o otaczającym nas świecie i jego problemach. To należy się każdemu. Dlatego tak, bardzo lubię takie koncerty! Mogę dawać ludziom coś dla duszy.
Wraz z Panią wystąpią laureaci licznych ogólnopolskich konkursów muzycznych…
Anna Pastor: Ogólnopolskich i międzynarodowych! Jestem przeszczęśliwa, że mogę zapraszać do współpracy tak wspaniałych artystów. Jest to dla mnie rodzaj komfortu scenicznego i wiem, że poziom na jakim występujemy jest w stanie dać to wspomniane wytchnienie. Jeśli my czujemy się uskrzydleni będąc na scenie, publiczność również będzie dobrze reagować. W naszej branży jest takie powiedzenie. Jak pianista gra, tak śpiewak śpiewa i jak śpiewa śpiewak, tak gra pianista. To rodzaj współpracy, interakcji. W sali koncertowej wszyscy mamy na siebie wpływ, a ja kocham tworzyć pozytywne, dobre wibracje, dlatego wysoki poziom wykonawczy jest dla mnie tak ważny. Zawsze szukam muzyków z wysokiej półki. W związku z tym serdecznie zapraszam na nasz koncert, który z pewnością będzie świetnym prezentem z okazji Dnia Matki!
Rozmawiała: Katarzyna Wójcik
Jak dostać bilety?
Bilety na koncert dostępne są w kasie LOK (65 zł) oraz na stronie: https://www.bilety24.pl/koncert/1382-barwy-milosci-w-matczynych-oczach-operetkowo-i-rozrywkowo-106236?id=598658 (68 zł)
Anna Pastor – jest wokalistką, managerem projektów muzycznych, filologiem języka włoskiego oraz instruktorem emisji głosu. Uczestniczyła w kursach prowadzonych przez Tomasza Herbuta, Dariusza Grabowskiego oraz brazylijską śpiewaczkę Patricię Morandini. Pracowała w Teatrze Bajki, z którym występowała na scenach całej Polski. Prowadzi kursy wokalne oraz dykcyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także jest konferansjerem w trakcie wydarzeń artystycznych. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Zarządzanie Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Występowała w zespole artystycznym OneOn Show, którego była współtwórczynią oraz z którym wykonywała repertuar operetkowo-musicalowy. Na stałe współpracuje z Centrum Kultury Wilanów jako instruktor śpiewu. Na zaproszenie byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji premierowo wykonała odnalezione po latach pieśni wirtuoza Karola Lipińskiego. Brała udział m.in. w musicalu operowym pt. „Łódź Story”. Występowała m. in. w Pałacu w Jabłonnie, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym w Pałacu Szustra przy Morskim Oku, Centrum Kultury Wilanów, w Domu Literatów w Łodzi, w Stowarzyszeniu Śpiewaczym im. Stanisława Moniuszki w Łodzi oraz w ośrodkach kultury w całej Polsce. Jej recitalowy debiut odbył się na deskach Starej Prochowni przy warszawskiej Starówce. Jest również twórczynią autorskich projektów takich, jak: O miłości… od opery do Disney’a, Barwy miłości w kobiecych oczach, Podróż muzyczna od opery do Gershiwna czy Wieczór pieśni polskich.