Na skrzyżowaniu kultur
Od 11 do 17 kwietnia grupa dwunastu uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie brała udział w międzykulturowej wymianie młodzieży z krajów V4 „At the Crossroad of Cultures – V4 Student Camp” sponsorowanej m. in. przez Fundusz Wyszehradzki. Młodzież z czterech krajów: Polski, Węgier, Słowacji i Czech mieszkała w Zànce, leżącej nieopodal jeziora Balaton.
Podróż nad Balaton trwała prawie 14 godzin. Podekscytowani, wraz z naszymi nauczycielami – Krystyną Mazurek i Przemysławem Oniszczukiem, nie mogliśmy doczekać się dotarcia na miejsce. Z innymi uczestnikami projektu porozumiewaliśmy się w języku angielskim. Podczas przydzielanych zadań każda narodowość starała się zaprezentować jak najlepiej. Grupa z naszego liceum wypadła świetnie, omawiając prezentację dotyczącą historii, folkloru i zwyczajów Polski oraz wystawiając małe show. Zachwycaliśmy innych, gdy w strojach ludowych tańczyliśmy krakowiaka, prezentowaliśmy własny układ taneczny do współczesnych piosenek lub gdy jedna z uczennic zorganizowała pokaz fire show. Podczas wymiany braliśmy udział w quizie na temat znajomości kultury poszczególnych państw. Każda grupa miała za zadanie stworzyć kolaż, przedstawiający kulturę wylosowanego kraju. Polacy przygotowali prezentację o Czechach, w której prym wiedli Rumcajs i Krecik ze znanych filmów animowanych.
Koncentrowaliśmy się także na bardzo poważnych zagadnieniach. Sala, w której się gromadziliśmy, zamieniała się w parlament, w którym dyskutowaliśmy na temat współpracy młodzieży krajów V4 w kwestiach edukacji, turystyki, kultury i sportu. Zajęliśmy się również wysunięciem propozycji, by ulepszyć V4. Co wieczór naszym zadaniem było przygotowanie Zànka News, podczas których musieliśmy streścić cały miniony dzień.
W czasie wymiany udaliśmy się do Wyszehradu, gdzie odbyliśmy lekcję historii, poznając dzieje znajdującego się tam zamku, dowiadując się o spotkaniach dawnych władców Węgier, Czech i Polski oraz poszerzając swoją wiedzę na temat współpracy w Europie Środkowej – Układu Wyszehradzkiego i Grupy Wyszehradzkiej. Następnie zwiedzaliśmy Budapeszt, byliśmy zachwyceni zapierającymi dech w piersiach widokami stolicy Węgier. Mieliśmy okazję podziwiać dzielnicę na Wzgórzu Zamkowym, Pałac Królewski i Kościół Macieja, Basztę Rybacką, Most Elżbiety i Most Wolności. W wolnym czasie zachwycaliśmy się pięknem Parlamentu, położonego tuż nad Dunajem. Wizyta musiała zostać ukoronowana tańczeniem belgijki na Placu Bohaterów.
Ciekawym zadaniem podczas wymiany było przygotowanie przez uczestników tradycyjnych dla swojego kraju potraw. Ogromnego nakładu pracy wymagało natomiast nakręcenie pięciominutowego filmu, który stanowił symboliczny przekaz oddający istotę kultury danego państwa.
Cele projektu zostały zrealizowane – stworzyliśmy mapę kulturową naszych państw, zdecydowanie poszerzyliśmy wiedzę na temat krajów V4, uczestników wymiany.
Marlena Zakaszewska, Aleksandra Misiarz, Barbara Przysiadła, Aleksandra Serwin