Najnowsze wydarzenia w CSK

Końcówka wakacji w CSK zapowiada się gorąco!

W Klubie Muzycznym CSK kolejny znakomity koncert w ramach cyklu #JAZZwCSK – wystąpi Yarosh Organ Trio feat. Paweł Kaczmarczyk.

W czwartek inaugurujemy w CSK nowy międzynarodowy projekt: „Praktykowanie historii. Norwegia i Polska – odnajdywanie w czasie i przestrzeni”, w ramach którego w CSK zaprezentujemy m.in. wystawę The Journey” oraz w niedzielę spektakl plenerowy „The Dream of the Shaman”.

Centrum Nowego Cyrku zaprasza na Lubelski Fire Jam, spektakl „Jemioła & Szwed” oraz kolejne Rodzinne warsztaty cyrkowe.

W Kinie CSK: premierowe seanse „Annette” z Adamem Driverem w roli głównej oraz pierwsze pokazy komediodramatu „kRAJ” (niedzielny seans połączony ze spotkaniem z jednym z reżyserów), a w czwartek na dachu CSK kultowa „Podróż za jeden uśmiech” .

Trwa ósma edycja najdłuższego w Polsce konwentu poświęconego grom planszowym, karcianym, kościanym i bitewnym – Board Mania.

Tradycyjnie zapraszamy na dostępne znakomite wystawy w przestrzeniach CSK.

Szczegóły poniżej.

Do zobaczenia w CSK!

Klub Muzyczny CSK

Yarosh Organ Trio feat. Paweł Kaczmarczyk | Jazz w CSK

26 SIE 2021 | 19:00

Klub Muzyczny CSK

Yarosh Organ Trio to grupa perkusisty Przemysława Jarosza, który po wielu latach współpracy z czołowymi artystami w Polsce, postanowił zaprezentować własną muzykę. Niecodzienne na polskich scenach jazzowych organy Hammonda nadają charakterystycznego kolorytu brzmieniom zespołu. Nie brak w nich bezpośrednich nawiązań do kanonu światowego mainstreamu jazzu, co połączone z autorskimi kompozycjami lidera zespołu tworzy niepowtarzalną jakość. Repertuar tria to pełen wachlarz barw i nastrojów, które wspólnie tworzą monolityczną w swym charakterze opowieść. Zespół wystąpi w składzie Przemysław Jarosz (perkusja), Tomasz Pruchnicki (saksofon), Kajetan Galas (organy Hammonda) i Paweł Kaczmarczyk (fortepian).

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Praktykowanie historii. Norwegia i Polska – odnajdywanie w czasie i przestrzeni

Praktykowanie historii. Norwegia i Polska – odnajdywanie w czasie i przestrzeni” to dwuletni projekt artystyczny – interdyscyplinarne przedsięwzięcie Teatrów Stella Polaris i Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice (z Partnerami), w sferze: teatru i filmu; muzyki i tańca; sztuk wizualnych i refleksji akademickiej. W programie m.in.:

Wystawa „The Journey” | Stella Polaris (Norwegia)

Wernisaż: 26 SIE 2021 | 18:00

Wystawa: 27 SIE – 17 PAŹ 2021

City Project -1

założyli teatr Stella Polaris w 1985 roku. Wspólnie tworzyli spektakle, prowadzili warsztaty i rozwijali porywający teatr, oparty na mitologii, ekspresji fizycznej, muzyce i pieśni. Artyści działają w tradycji teatru ulicznego, wędrownych kuglarzy i muzyków, a całą swoją twórczość opierają na opowieściach o mitologii i miłości do ziemi.

Norweska wystawa będzie prezentowana po raz pierwszy w Lublinie. Składają się na nią fotografie, materiały filmowe, kostiumy i rekwizyty, które stały się znakiem rozpoznawczym teatru Stella Polaris.

– Wstęp wolny

Spektakl The Dream of the Shaman

29 SIE 2021 | 19:00

Plac Teatralny CSK

W starożytnych czasach nordyckich podziwiano ludzi o umiejętnościach szamanów i kapłanek. Wierzono, że potrafią przekształcać się w różne zwierzęta, aby uzdrawiać siebie i innych. Prowadzili oni ceremonie, podczas których odgrywano mitologię, odsłaniając całą głębię nordyckiego folkloru.

„ ” norweskiego teatru Stella Polaris jest inspirowany tymi opowieściami. Rytuał celebruje życie, przyrodę i dziedzictwo po zapadnięciu zmroku. Spektakl połączony jest z warsztatami, których uczestnicy nakładają maski i stają się częścią tej magii.

– wstęp wolny

Festiwal gier planszowych Board Mania #8

Board Mania #8

16-26 SIE 2021

Przestrzenie CSK

Trwa ósma edycja najdłuższego w Polsce konwentu poświęconemu grom planszowym, karcianym, kościanym i bitewnym.

Główną atrakcją jest zlokalizowana w Foyer Sali Operowej (poziom +1) wypożyczalnia. Codziennie, w godzinach od 12:00 do 20:00 będzie można korzystać z biblioteki wyposażonej w kilkaset gier przysłanych do nas przez współpracujące z fundacją FRU wydawnictwa. Wydawnictwa przygotowały dużą ilość najnowszych tytułów, ale z nie brakuje również klasycznych pozycji i planszówkowych evergreenów.

Zapraszają: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Fundacja FRU.

Szczegóły i program…

– wstęp bezpłatny

KINO CSK

Kultowe Lato Filmowe na dachu CSK

Podróż za jeden uśmiech | reż. Stanisław Jędryka, obsada: Henryk Gołębiewski, Filip Łobodziński, Alina Janowska / Przygodowy, komedia, rodzinny / Polska / 1972
26 SIE 2021 | 20:00

Tarasy Widokowe +4

Dwaj kuzyni – Duduś i Poldek – tuż po zakończeniu roku szkolnego mają wyjechać na wakacje nad morze. Podejmują decyzję o pierwszej w ich życiu samodzielnej podróży. Problem w tym, że Duduś, „maminsynek”, nie potrafi samodzielnie zawiązać sobie butów, a Poldek jest żądny przygód rodem z książek Jacka Londona. Bez pieniędzy, uznani za zaginionych, szukają najdziwniejszych sposobów, żeby dostać się nad wymarzone morze. Jak zakończy się ta podróż pełna przygód?

– bilety w Kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

Kino CSK

Annette (premiera) | reż.: Leos Carax, obsada: Adam Driver, Marion Cottilard, Simon Helberg | Dramat, musical / Francja, Meksyk, USA, Szwajcaria, Belgia, Japonia, Niemcy / 2021

23 SIE 2021 | 19:00

24 SIE 2021 | 19:00

25 SIE 2021 | 19:00

Kino CSK

Standupowy komik oraz operowa diwa przeżywają wzloty i upadki w swoim małżeństwie, odkrywając niezwykły talent córki.

– bilety w Kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

kRAJ” – premiera | Reż. Maciej Ślesicki, Veronica Andersson, Filip Hillesland, Mateusz Motyka, obsada: Krzysztof Stroiński, Tomasz Włosok, Marian Dziędziel / Czarna komedia / Polska / 2021

27 SIE 2021 | 19:00

29 SIE 2021 | 17:00 + Spotkanie z Mateuszem Motyką – reżyserem filmu „kRAJ”

30 SIE 2021 | 19:00

Kraj” to film złożony z sześciu komediodramatów, które z przymrużeniem oka pokazują współczesną Polskę. Każdy z nich sprawdzi się jako oddzielna historia, razem stanowią spójną całość. Wszystkie bazują na z pozoru prozaicznych sytuacjach, które przybierają przewrotny obrót, doprowadzając bohaterów na skraj wytrzymałości.

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Centrum Nowego Cyrku

Lubelski Fire Jam

24 SIE 2021 | 21:00

plac Teatralny

Lubelski Fire Jam to cykliczne, ogniowo-muzyczne widowisko, podczas którego tancerki i tancerze ognia prezentują swój kunszt. Widowisko oparte jest o luźną formułę “jamu”, czyli wspólnej twórczej improwizacji, w tym wypadku przy użyciu dyscyplin fireshow. Wydarzenie zorganizowane przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Fundację Sztukmistrze w ramach Centrum Nowego Cyrku.

– wstęp wolny

Spektakl „Jemioła & Szwed”

27 SIE 2021| 19:00

Duża Kieszeń Sceny

Jemioła & Szwed to niezwykły cyrkowo-muzyczno-improwizatorsko-kabaretowy duet. Show w wykonaniu Łukasza Jemioły i Jakuba Szweda to niezwykle różnorodne widowisko pełne humoru, emocji i świetnej, granej na żywo muzyki. Łukasz i Jakub to niezwykle kreatywni, multidyscyplinarni artyści. Ich pokazy zawsze pełne są radosnej spontaniczności i niesamowitej energii. Wydarzenie organizowane przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Fundację Sztukmistrze w ramach Centrum Nowego Cyrku.

– bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie CSK

CSK Rodzinnie

Rodzinne warsztaty cyrkowe: Kula ekwilibrystyczna, diabolo, akrobatyka partnerska, żonglerka

23 i 26 SIE 2021 | 16:00

Duża Kieszeń Sceny CSK

Fundacja Sztukmistrze i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają rodziców i dzieci – słyszących i niesłyszących – do wspólnej cyrkowej zabawy!
Podczas bezpłatnych warsztatów uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z różnymi cyrkowymi dyscyplinami. Nauka nowych umiejętności będzie połączona z dużą ilością zabawy, a warsztaty będą prowadzone przez trenerów Fundacji Sztukmistrze.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą aktywnie i na wesoło spędzić czas ze swoją rodziną!

warsztaty dla rodziców i dzieci od 7 lat – prowadzący Artur Perskawiec i Daniel Chlibiuk

Zgłoszenia: https://docs.google.com/…/1HeE8qxIxxbA2oey3tQ9ObKlmDxzT…

Zaproszenie na kolejne warsztaty:

  • Cyrkomotoryka, chusteczki do żonglerki, szarfy, kula ekwilibrystyczna
    30 i 31 SIE 2021 | 16:00 | Sala Baletowa CSK
    – warsztaty dla rodziców i dzieci w wieku od 3 do 6 lat – prowadząca Magdalena Kisiała i Daniel Chlibiuk

Warsztaty będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Liczba miejsc ograniczona!

Zgłoszenia: https://docs.google.com/…/1HeE8qxIxxbA2oey3tQ9ObKlmDxzT…

Więcej informacji – 508 766 754

Wydarzenie organizowane przez Fundację Sztukmistrze i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach Centrum Nowego Cyrku, dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawy

Atencja” – Monika Trypuz

do 29 SIE 2021

Galeria 0

Projekt „Atencja” to zogniskowanie uwagi odbiorcy na mozolnej technice tkania pereborów – ornamentów tkackich charakterystycznych dla rejonów Lubelszczyzny. Każda linia wzoru wymaga niezwykłego skupienia/atencji tkaczki, by deseń wytkany został zgodnie z pierwotnym założeniem. Punktem wyjścia jest wzornik autorskich pereborów wytkanych przez artystkę. Do pracy na zaumatyzowanym, będącym prototypem komputera krośnie żakardowym nawiązują odtwarzające się wiersz po wierszu zapisane kodem moduły wzorów. Ażurowe fronty kasetonów świetlnych odnoszą się do projektów na kratownicach będących podstawą do wytkania pereborów, jak też kart perforowanych będących pierwowzorem pamięci w sterowaniu maszyną żakardową.

Perebor stał się dla artystki początkiem niezwykłej podróży w przyszłość, jak i w przeszłość, w głąb siebie, w odległe rejony dzieciństwa. Dzięki niemu nastąpił powrót do korzeni, babcinego wiejskiego domku i ciepłych uczuć z nim związanych, co dziś rzutuje na sentyment do atmosfery dawnej wsi.

Perebor był przyczyną spotkań z pełnych pasji kobietami kultywującymi tę technikę tkactwa. To również perebor stał się motywatorem do spełnienia dziecięcego marzenia dotyczącego nauki tkania na krosnach. To właśnie z doświadczenia pracy przy warsztacie tkackim zrodził się projekt artystyczny „Atencja” oraz pomysł na stworzenie własnej marki How I wykorzystującej twórczo rozwinięty przez artystkę perebor w celu kreacji istotnych znaczeniowo i kulturowo ubrań.

Monika Trypuz – urodzona w 1981 roku w Chełmie. Jest absolwentką warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskała w dwóch specjalnościach: Grafika Warsztatowa pod kierunkiem prof. Rafała Kochańskiego i Ilustracja i Grafika Wydawnicza pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego. Od 2005 roku magister Matematyki (KUL w Lublinie). Graficzka, ilustratorka współpracująca z wydawnictwami i instytucjami kultury. Ostatnie jej zainteresowania skupiły się wokół polskiej kultury ludowej i rękodzieła. Efektem tych zainteresowań jest autorska książka „Rocznik wsi” ilustrująca miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy ludowe oraz projekt „Atencja” poświęcony pereborom – lubelskim ornamentom tkackim.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 12:00 do 18:00, wstęp wolny

Wystawa malarstwa: Piotr Kmieć. Ziemowit Kmieć. Przemysław Kmieć

do 29 SIE 2021 r.

Galeria Wystaw Czasowych +1, Galeria Wystaw Czasowych -1

Wystawa prezentowana w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ma charakter rodzinny. Prezentuje malarstwo pokoleniowe Piotra Kmiecia i jego dwóch synów – Ziemowita i Przemysława. Artyści pochodzą z Nałęczowa, malarsko są jednak związani z Krakowem, gdzie na Akademii Sztuk Pięknych studiowali u znanych i cenionych artystów pedagogów.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 12:00 do 18:00.

– bilety: 10zł (normalny) i 8 zł (ulgowy) do nabycia w Kasie CSK i na bilety.potkaniakultur.com; w środy – wstęp bezpłatny


Wystawa IPN ,,Tu rodziła się opozycja”

13-26 SIE 2021

Plac Teatralny 1

Wystawa przedstawia historię Polski lat 1976-1980 w skali mikro oraz makro, co pozwala odbiorcy dostrzec pełną skalę społecznego oporu, jaki zawiązał się wobec władz tzw. Polski Ludowej. Wydarzenia poprzedzające powstanie wielkiego ruchu jakim był NSZZ ,,Solidarność” wiązały się z pacyfikacją strajków w Radomiu i Ursusie w czerwcu 1976 roku oraz represjami jakie spadły na protestujących robotników wobec podwyżek cen żywności. Na fali solidarności z represjonowanymi powstaje Komitet Obrony Robotników, zaś w roku 1977 tworzy się Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wzywający władze do respektowania praw człowieka oraz obywatelskich. Kolejną opozycyjną organizacją była Konfederacja Polski Niepodległej, darzącą w swym programie do pełnego odzyskania niepodległości przez Polskę.

Lublin oraz Lubelszczyzna odcisnęła swoje szczególne piętno w formowaniu się niezależnych ruchów społecznych i politycznych w Polsce w tym okresie. To właśnie w Lublinie powstał pierwszy w Polsce niezależny ruch wydawnictw bezdebitowych za sprawą redakcji ,,Spotkań. Pisma młodych katolików”, związanego ze środowiskiem studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pierwszym ruchem opozycyjnym w Polsce skupiającym rolników był również Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej uwożony przez rolników z okolic Milejowa. Lubelszczyzna stała się ważnym ośrodkiem niezależnego myślenia dzięki inicjatywom duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez lubelskich oo. Dominikanów, jak i również wolnym ruchom artystycznym.

– wstęp wolny

Galeria Saska

Andrzej Ziółkowski | Człowiek wobec sacrum

do 19 WRZ 2021

ogrodzenie Ogrodu Saskiego

Wystawa prezentuje twórczość Andrzeja Ziółkowskiego. Artysta przez 20 lat pracował w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze i tam zafascynował się barwną różnorodnością Azji Południowo-Wschodniej. Od 2005 roku zajmuje się fotografowaniem.

Fotograf starał się uchwycić uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność. Album The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum to owoc jego fotograficznych i duchowych peregrynacji.

– wstęp wolny

Zapowiedzi

Sala Operowa:

Kino CSK:

Sklepik Kulturalny CSK / kasa CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz tegoroczny miód i naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej (więcej…).

Tarasy Widokowe CSK dostępne codziennie od 8:00 do 21:00.

Więcej na www.spotkaniakultur.com

Andrzej Goliszek