Nowe zadania Terytorialsów w obszarze Publicznej Służby Krwi

Preselekcja dawców oraz transport krwi i jej składników – to kolejne zadania żołnierzy w ramach wsparcia Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.  

Odpowiadając na apel Narodowego Centrum Krwi, Terytorialsi i współdziałający z nimi żołnierze wojsk operacyjnych, poza dotychczasową donacją krwi i osocza, zaczęli wspierać działania podejmowane przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, m.in. w zakresie preselekcji dawców oraz transportu krwi i jej składników. Obecnie żołnierze pracują już we wszystkich 21 Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz wspierają część Oddziałów Terenowych RCKiK.

Wsparcie obejmuje dwa główne obszary. Pierwszy to preselekcja dawców – w tym zakresie żołnierze przeprowadzają wywiady epidemiologiczne, uwzględniając w ankietach, m.in. takie informacje jak te, czy krwiodawca miał objawy infekcji, przebywał za granicą lub miał kontakty z osobą zakażoną. Drugi obszar, to transport krwi i osocza.

Żołnierze WOT aktywnie oddają krew i jej składniki oraz wspierają działania  podejmowane przez publiczną służbę krwi. Do tej pory, od początku zaangażowania w działania przeciwkryzysowe Terytorialsi oddali już ponad 5 000 litrów krwi. W ciągu ostatnich dwóch tygodni żołnierze WOT oddali też 18 donacji osocza. W WOT jest już ponad 800 ozdrowieńców, więc liczba donacji osocza będzie się sukcesywnie zwiększała.

Zaangażowanie żołnierzy odciąża personel Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Możliwość niezakłóconej pracy centrów przez dwie zmiany w ciągu dnia, pozwoli na znaczące zwiększenie potencjału poboru osocza i krwi.

Narodowe Centrum Krwi przypomina, że ratunkiem dla ciężko chorych na COVID-19 jest terapia osoczem od ozdrowieńców – osób, które wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo. Ozdrowieńcy, jeśli chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Dostępne wyniki wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.

kpt. Damian Stanula