O regulacji linii brzegowej rzeki Wieprz

17 października nad rzeką Wieprz zorganizowano spotkanie z udziałem Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Przemysława Daca burmistrza Janusza Bodziackiego oraz Agnieszki Szymuli, dyrektora Zarządu Regionalnego Wód Polskich w Lublinie, dotyczące między innymi regulacji linii brzegowej rzeki Wieprz.

Spotkanie miało związek z problemami, z jakimi mierzy się miasto Lubartów, dotyczącymi cieków wodnych zarówno szczegółowych, jak i podstawowych.

– Wieprz nie jest tylko wodą lubartowską, ale jesteśmy u zbiegu systemu wodnego, szczegółowego i podstawowego – mówił burmistrz Janusz BodziackiMamy trochę problemów z ciekami szczegółowymi, ale też z ciekiem podstawowym. Rzeka meandruje, więc linia brzegowa kroczy i czasami rolnicy, mieszkańcy tracą swoją własność. W tym roku wiosną porwało nam przepust, który tutaj mamy. Mieszkańcy, rolnicy, właściciele gruntów nie mogli dojechać do swoich pól, więc nawet rozwiązując rezerwę, naprawiliśmy ten problem. Jednak z linią brzegową i z tym co robi nam rzeka w terenie, mamy trochę problemów. Także w imieniu społeczności Lubartowa chcielibyśmy zgłosić ten problem, bo on istnieje od wielu lat i jest poważny.

Na zaproszenie burmistrza Janusza Bodziackiego do Lubartowa przyjechał prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca: – Szanowni Pańswo Pan burmistrz Bodziacki był w Wodach Polskich w Warszawie z apelem o pomoc tutaj w regionie. W Lubartowie jest nadzór wodny z naszymi pracownikami, którzy w takich przypadkach służą pomocą, jak również Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie. Jeżeli chodzi o region i miasto Lubartów, to oczywiście w tym miejscu mogę powiedzieć, że zleciliśmy dokumentację i w przyszłym roku będziemy tutaj prowadzić na skalę lubelską inwestycję, która będzie miała za zadanie umacniać linię brzegową. Pod koniec miesiąca skończymy remont stopnia wodnego w gminie Kamionka. Niedawno minister Marek Gróbarczyk w Krynicy Górskiej, na forum gospodarczym ogłosił inaugurację programu rozwoju retencji. Program będzie się też skupiał na melioracji, więc mam nadzieję, że z czasem, wyremontujemy tutaj co trzeba i usuniemy te wszystkie bolączki, które trapią rolników na tym terenie. W następnym roku pan minister Ardanowicz zabezpieczył dużo środków na spółki wodne, więc zachęcam rolników do zrzeszania sie w te spółki i korzystania z tych pieniędzy, którymi będzie zarządzał wojewoda. Jest to też sposób na rozwiązanie takich problemów. Będziemy tutaj Panie burmistrzu pomagali tak jak w całej Polsce i z Panią dyrektor na czele oraz z pomocą naszych pracowników w nadzorze wodnym będziemy się Państwem opiekować pod względem gospodarki wodnej i zasobów wodnych.

Podczas spotkania zabrała również głos Agnieszka Szymula dyrektor Zarządu Regionalnego Wód Polskich w Lublinie: – Wszystkie problemy dotyczące powiatu lubartowskiego możecie Państwo załatwiać i interweniować u nas w lubartowskim nadzorze wodnym. Jeżeli chodzi o inwestycję, o której Pan prezes mówił o remoncie stopnia wodnego, który w tym momencie już kończymy, to jest stopień na rzece Minina w gminie Kamionka. Natomiast jeśli chodzi o inwestycje, które bedą tutaj prowadzone, to w tym momencie przygotowujemy dokumentację i w przyszłym roku rozpoczniemy już prace. Zaraz po interwencji Pana burmistrza przystąpiliśmy do przygotowania dokumentacji. Będziemy tutaj wyznaczać linię brzegową i będziemy przystępować do prac. Będziemy musieli również wykupić część tych działek i gruntów, które nam rzeka zabrała.

Na terenie Lubartowa funkcjonuje nadzór wodny, który podlega pod Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który ma siedzibę w Lublinie. Swoim działaniem obejmuje ponad 800 km kwadratowych- 300 km cieków wodnych i około 70 km rzeki Wieprz.

Emilia Kosek