O zmianach kadrowych w lubartowskiej szkole usłyszała cała Polska

Już nie tylko lokalne, ale i ogólnopolskie media podają informację dotyczącą ustalania adresów IP komputerów, z których internauci komentowali sytuację kadrową w lubartowskim Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej.

„Syn PSL-owskiego starosty Lubartowa i popierany przed ludowców radny chcą ścigać karnie internautów, którzy krytykowali kolesiostwo i nepotyzm partii na forum pod tekstem, w którym opisano, jak obaj panowie dostali pracę w szkole podległej powiatowi. Sąd kazał ustalić nazwiska forumowiczów, którym to się nie spodobało” – napisała w piątek Gazeta Wyborcza, która w papierowym wydaniu zatytułowała artykuł słowami „Akademicki przykład nepotyzmu”. Artykuł jest dostępny w wydaniu internetowym:  http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,14912271.html

Chodzi o tekst zamieszczony na Lubartow24 „Zmiany wśród nauczycieli RCEZ”. Portal podał za tygodnikiem „Wspólnota” informację dotyczącą zatrudnienia w szkole nowych nauczycieli – Mariusza Puły (syna Starosty Lubartowskiego) oraz radnego lubartowskiego Jacka Bednarskiego. Najwięcej kontrowersji wśród internautów wzbudził fakt, że w tym samym czasie pracę w RCEZ straciło małżeństwo Hanna i Przemysław Kuralowie, bo „zabrakło dla nich godzin”. Wieloletnim nauczycielom tej szkoły pozostało niewiele do emerytury.

„Normalne, że taka publikacja wywołuje dyskusje”

Lubartowska policja na polecenie Sądu Rejonowego w Lubartowie zażądała od właściciela portalu, Radosława Czarneckiego, numerów IP ponad 20 internautów, którzy zamieścili komentarze pod tekstem dotyczącym RCEZ. Wpisami poczuli się dotknięci dwaj nowo zatrudnieni w RCEZ nauczyciele – Mariusz Puła i Jacek Bednarski. Zgłosili sprawę na policję.

Treść komentarzy Gazeta Wyborcza pokazała Dominice Bychawskiej-Siniarskiej, która w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zajmuje się sprawami wolności mediów. „Niektóre z tych wpisów są rzeczywiście nieeleganckie. Internauci wskazują kogoś z imienia i nazwiska, ale częściej krytykują urząd starosty, a z reguły PSL. Jednak wszystkie te komentarze są odpowiedzią na tekst napisany w interesie publicznym. Normalne, że taka publikacja wywołuje dyskusje” – powiedziała dla GW Bychawska-Sinarska.

„Nie mamy oficjalnej informacji, kogo oczerniały poszczególne komentarze”

– napisał Radosław Czarnecki na swoim portalu. „Tego domyślać można się jedynie z ich treści, co w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwe, gdyż nie odnoszą się bezpośrednio do żadnej z osób powiązanych ze sprawą. Choć próbowaliśmy tego uniknąć, po konsultacjach z prawnikami uzyskaliśmy informację, że bez względu za zasadność wniosków, adresy IP autorów komentarzy muszą być wydane Policji. O pomoc prawną prosiliśmy m.in Pogotowie Dziennikarskie ( http://www.pogotowiedziennikarskie.pl/ ) działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.” – informuje Czarnecki.

Sprawę opisał także tygodnik „Wspólnota”. Następnie Telewizja Lublin.

Konferencja w sejmie

Co grozi internautom, przeciwko którym dwaj nauczyciele RCEZ skierowali akt oskarżenia do lubartowskiego sądu? Według art. 212 Kodeksu karnego – grzywna albo nawet kara ograniczenia wolności do roku, za zniesławienie.

Jednym z głośniejszych przekazów medialnych w tej sprawie była czwartkowa konferencja prasowa w Sejmie (7 listopada). Podczas konferencji posłowie partii Twój Ruch zapowiedzieli złożenie w Sejmie projektu zniesienia art. 212 kodeksu karnego. „Nie może być tak, że w naszym kraju obywatele, którzy chcą interweniować w lokalnych sprawach, są zastraszani przez działaczy politycznych. Taka sytuacja objawiła się nam kilka dni temu w Lubartowie” – powiedział podczas czwartkowej  konferencji prasowej w Sejmie poseł TR Marek Poznański. Z kolei poseł Michał Kabaciński tłumaczył w Sejmie, że „chodzi o zwolnienie w jednej z lubartowskich szkół dwóch nauczycieli pod pretekstem braku etatów”.

„Policja zwróciła się do właściciela strony internetowej o to, by przekazał adresy IP 26 internautów” – mówił Kabaciński. Jego zdaniem nie były to obraźliwe wypowiedzi. Streszczenie konferencji dostępne jest na portalu dziennika „Rzeczpospolita”: http://www.rp.pl/artykul/10,1063071-Twoj-Ruch-tez-chce-zniesienia-kary-za-znieslawienie.html

(J.A.)

foto GW

 

 

 

 

 

Czytaj także: O SPRAWIE MAŁŻEŃSTWA KURAL