Ogólnopolska Akcja Protestacyjna ZNP
Przedstawiciele z Lubartowa (łącznie 50 osób) wzięli udział w akcji protestacyjnej Związku Nauczycielstwa Polskiego. W Warszawie 23 listopada manifestowało w sumie ponad 20 tysięcy uczestników z całej Polski – podają organizatorzy akcji.
Nauczyciele i pracownicy oświaty z powiatu lubartowskiego, członkowie ZNP, wzięli udział w Ogólnopolskiej Manifestacji „Dość Tego”. Protest był wyrazem niezadowolenia i braku zgody na zmiany w prawie oświatowym, które proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zmiany te miałyby obowiązywać od 2014 roku.
O zmianach, na które nie godzą się nauczyciele, czytamy w informacji Oddziału Powiatowego ZNP w Lubartowie, którą publikujemy poniżej:
-
Zmiany w ustawie o systemie oświaty
-
Możliwość przekazywania szkół i placówek bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy do prowadzenia związkom międzygminnym lub powiatów. Oznaczać to będzie:
-
stosowanie Karty Nauczyciela w ograniczonym zakresie (tj. nowy organ prowadzący określał będzie pensum dydaktyczne, wynagrodzenia, sposób zatrudnienia, a także świadczenia socjalne i pracownicze)
-
ograniczenie uprawnień związkowych określonych w ustawie o związkach zawodowych
-
pozbawienie pracowników niepedagogicznych statusu pracownika samorządowego (stosunek pracy określi nowy pracodawca)
-
Możliwość zatrudniania w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego do pracy z dziećmi osób niebędących nauczycielami
-
Możliwość zatrudniania w szkołach podstawowych nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy (osoby wspierające nauczycieli).
-
Zmiany w ustawie – Karta Nauczyciela
-
Usytuowanie komisji dyscyplinarnych na poziomie organu prowadzącego. Oznacza to m.in., że organ wykonawczy JST będzie powoływał rzecznika dyscyplinarnego spośród pracowników swojego urzędu
-
Awans na stopień nauczyciela dyplomowanego na poziomie organu prowadzącego z ograniczoną rolą organu nadzoru pedagogicznego i ekspertów, awans na każdym stopniu ze wzmocnioną rolą rodziców
-
Nowy system wynagradzania niegwarantujący nauczycielom osiągania średnich na poszczególnych stopniach awansu, z jednoczesną zmianą ustalania prawa do dodatku uzupełniającego
-
Włączenie do wynagrodzeń dodatków wiejskich, a w konsekwencji obniżenie wynagrodzenia
-
Rejestrowanie czasu pracy według sposobu i formy określonej przez dyrektora (oznacza to kilkadziesiąt tysięcy sposobów rejestrowania czasu pracy).
-
Ograniczenie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia
-
Nowy, niekorzystny sposób udzielania urlopów wypoczynkowych w placówkach feryjnych i nieferyjnych
-
Likwidacja dodatków na zagospodarowanie dla młodych nauczycieli.
Nie ma naszej zgody na propozycje ministerialne!
W dniu 26.11.2013r. Zarząd Główny ZNP podjął Uchwałę upoważniającą Prezydium ZG ZNP do wejścia w spór zbiorowy z Rządem!
Włodzimierz Kosior
Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Lubartowie