PIŁKA RĘCZNA POŁĄCZYŁA POKOLENIA
Jak już informowaliśmy, w niedzielę 22 marca w Lubartowie odbyła się sportowa impreza „Powrót do dobrej przeszłości – piłka ręczna łączy pokolenia”. Organizatorem był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Głównym punktem był turniej piłki ręcznej. Wzięło w nim udział osiem drużyn.
TROCHĘ HISTORII
W 1961 roku utworzono w klubie Lewart Lubartów sekcję piłki ręcznej mężczyzn. Jej założycielem i trenerem był nauczyciel wychowania fizycznego z Lubartowa, Stanisław Rusinek. Była to jedna z pierwszych sekcji piłki ręcznej w województwie lubelskim. Drużynę stanowili: Andrzej Gzyl, Mirosław Mazurkiewicz, Wisław Filipowicz, Kazimierz Wasilewski, Ireneusz Wasilewski, Sylwester Puliński, Andrzej Woliński, Krzysztof Wroński, Grzegorz Badyoczek, Janusz Luniak, Krzysztof Brzyski. W 1963 roku zdobyli oni mistrzostwo ligi okręgowej i uzyskali prawo udziału w eliminacjach do I ligi. O popularności piłki ręcznej w Lubartowie niech świadczy fakt, że w naszym mieście istniał też drugi klub piłki ręcznej – MKS Lubartów, osiągający liczne sukcesy. Grali w nim m.in.: Edward Woliński, Wiesław Filipowicz, Andrzej Gzyl, Andrzej Goławski, Mirosław Mazurkiewicz, Włodzimierz Mazurkiewicz, Krzysztof Woliński, Stanisław Barczak, Grzegorz Badyoczek, Karol Wiśniewski, Kazimierz Wasilewski, Ireneusz Wasilewski. W 1968 roku powstała dobrze zapowiadająca się sekcja piłki ręcznej kobiet, w której występowały uczennice miejscowego liceum. W 1980 roku rozwiązano sekcję piłki ręcznej w Lewarcie. Próbę reaktywacji sekcji piłki ręcznej podjęto w 1986 roku, kiedy to postanowiono zgłosić do rozgrywek grupę seniorów. Po barażach w IV lidze, wychowankowie Lewartu oraz kilku z MKS MDK, grali z powodzeniem w sezonie 1986/1987 w III lidze. Coraz gorsza sytuacja i brak zainteresowania władz klubu sekcją piłki ręcznej, zniechęciło trenerów i zawodników do ciągłej walki o „być, albo nie być”. Aby wykorzystać zapał ówczesnych trenerów i zawodników oraz trenerów młodego pokolenia, postanowiono powołać nowy klub. W 1980 roku powstał Międzyszkolny Klub Sportowy, w którym kontynuowano szkolenie i grę w piłkę ręczną. W MKS-ie znaleźli się byli trenerzy Lewartu Jerzy Patyra, Ryszard Kalbarczyk, Jan Trąbka oraz doszli nowi – Janusz Gierach, Teresa Wojtalewicz (Łobacz), Ryszard Gierach, Roman Janek. W czasie obchodów 45-lecia piłki ręcznej na Lubelszczyźnie w 2005 roku, Jerzy Patyra, Tadeusz Maciejewicz i Elżbieta Bracław, znaleźli się w „Galerii 45 postaci zasłużonych dla piłki ręcznej na Lubelszczyźnie”. Jerzy Patyra odznaczony został Diamentową Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce.
TRZECI POWRÓT DO DOBREJ PRZESZŁOŚCI
22 marca odbyła się III edycja imprezy „Powrót do dobrej przeszłości – Piłka ręczna łączy pokolenia”. Byli trenerzy i zawodnicy grający w lubartowskich klubach piłki ręcznej, spotkali się w obiektach sportowych ZS nr 2 w Lubartowie. O godzinie 10 – w obecności ponad 100 osób odbyło się uroczyste otwarcie imprezy. Janusz Gierach – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubartowie, powitał przybyłych gości, trenerów i zawodników. Wspomniał o początkach piłki ręcznej w naszym mieście, pierwszej – utworzonej w 1961 roku – sekcji piłki ręcznej oraz pierwszych działaczach w tej dyscyplinie sportu. Przypomniał, że Jerzy Patyra – trener, działacz i wychowawca wielu pokoleń piłkarzy ręcznych, uznany został za jedną z 45 osób zasłużonych dla piłki ręcznej na Lubelszczyźnie. Kolejnym punktem imprezy był turniej piłki ręcznej. Osiem zespołów podzielonych zostało na dwie grupy i rozgrywało w nich mecze systemem „każdy z każdym”. Na parkiecie spotkali się byli zawodnicy z roczników: 1974/1976, 1982/1983, 1986, 1987, 1990, 1991/1993, 1994/1995 i 1996 i młodsi. Jak łatwo zauważyć, różnica wieku pomiędzy nimi to „Pokolenie” – ponad 20 lat.
W czasie kiedy młodzież uczestniczyła w meczach eliminacyjnych, „starszyzna”: trenerzy i ich wychowankowie, przypomnieli sobie – korzystając z projekcji przygotowanego materiału filmowego na dużym ekranie – o tym, co działo się w czasie poprzedniej imprezy. Następnie wręczono uczestnikom spotkania podziękowania – dyplomy i statuetki. Każdy z nich otrzymał także pamiątkową koszulkę.
Po rozegraniu spotkań eliminacyjnych turnieju, rozpoczęły się finały. W meczu o III miejsce rocznik 1990 (kapitan Jerzy Dudziak) pokonał rocznik 1982/1983 (kapitan Krystian Malec) 11:10. W meczu o I miejsce rocznik 1991/1993 (kapitan Michał Szczęsny) wygrał zdecydowanie z rocznikiem 1987 (kapitan Paweł Oleszkiewicz) 13:6. Kolejne miejsca zajęli: V – roczniki: 1986 (kapitan Paweł Dziurkowski) i 1994/1995 (kapitan Mariusz Bodzak), VII – 1974/1976 (kapitan Paweł Talma) i 1996 (kapitan Adam Szczepaniak). Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Michał Szczęsny, Krzysztof Szczęsny, Kamil Kasiński, Bartłomiej Jemielniak, Damian Krasucki, Jakub Mazurek, Tomasz Ostrowski, Marcin Rzeźniczuk, Bartłomiej Marzęda, Dawid Sowa. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a trzy najlepsze zespoły – puchary.
Sędziami w turnieju byli: Bartek Kowalczyk, Katarzyna Wawruch i Dorota Choduń. W organizacji turnieju pomagali: Ada Gierach, Klaudia Próchniak, Agata Simoniuk, Mateusz Sagan, Karol Kurlak, Andrzej Serwin i Czarek Wróblewski. Koordynatorem turnieju był Marek Kitliński. Organizator – MOSiR Lubartów – składa serdeczne podziękowania: Zbigniewowi Sajdzie, Zbigniewowi Siwcowi, Markowi Polichańczukowi, Markowi Kitlińskiemu oraz sędziom i organizatorom młodzieżowym, za pomoc w organizacji i przebiegu tego niecodziennego spotkania.
ig