Podglądaj korespondencję Zamoyskich w internecie
Zeszyty z notatkami szkolnymi i zapiskami członków rodziny Zamoyskich, przemówienie Adama hr Zamoyskiego wygłoszone przed królem hiszpańskim Alfonsem po ślubie Jana Zamoyskiego z ks Izabellą de Bourbon z 1929. To przykłady dokumentów z archiwalnych zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Od grudnia można je przeglądać w Internecie.
Archiwum Muzeum Zamoyskich w Kozłówce znalazło się w Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej, utworzonym w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zbiory Muzeum w postaci cyfrowej, zostały udostępnione na portalu www.szukajwarchiwach.pl.
Kozłowieckie archiwum to 91 jednostek inwentarzowych, w skład których wchodzi 6284 kart. Są to głównie dokumenty, notaty i korespondencja rodziny Zamoyskich oraz osób z nią spokrewnionych i zaprzyjaźnionych. Datowane są od roku 1800 do 1958. Jak podaje muzeum – Najstarsze związane są ze Stanisławem Kostką Zamoyskim, XII ordynatem na Zamościu, i jego żoną Zofią z Czartoryskich. Są archiwalia ich syna, Jana Zamoyskiego, i jego żony, Anny z Mycielskich. Największy zbiór stanowią dokumenty i korespondencja Konstantego Zamoyskiego, I ordynata na Kozłówce, i jego żony Anieli z Potockich. Znaczącą grupą są archiwalia ich kuzynów i równocześnie następców, pary II ordynatów kozłowieckich, Adama Zamoyskiego i jego żony Marii z Potockich. Najmłodszy zbiór to dokumenty i korespondencja ich syna Aleksandra Zamoyskiego i jego żony Jadwigi z Brzozowskich, ostatnich właścicieli Kozłówki. (KW), foto: Piotr Opolski