„Portret rodzicielstwa zastępczego” – wystawa w PMDK

W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie można oglądać wystawę fotograficzną pt. „Portret rodzicielstwa zastępczego”, której bohaterami są rodziny zastępcze z powiatu lubartowskiego. Autorem zdjęć jest lubartowski fotograf Konrad Hudaś, który uwiecznił codzienne życie rodzin, ich radości, troski oraz wyjątkowe momenty związane z opieką nad dziećmi.
Wernisaż zgromadził licznych gości, w tym przedstawicieli lokalnych władz, pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz samych bohaterów wystawy – rodziny zastępcze.
Jak podkreśliła Jagoda Romańska, zastępca dyrektora PCPR, projekt ten pozwolił zajrzeć do świata rodzin zastępczych i zobaczyć ich codzienność:
– Rodziny zastępcze zaprosiły nas do swojego życia – byliśmy z nimi podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, spacerów w parku, urodzin dzieci. To pełne emocji spojrzenie na ich codzienność.
Wystawa nie tylko przedstawia radość i ciepło rodzinnego życia, ale także ukazuje wyzwania, przed którymi stoją rodziny zastępcze.
Magdalena Monist, dyrektor PCPR, podkreśliła znaczenie promowania idei rodzicielstwa zastępczego i jego roli w systemie pieczy zastępczej:
.– Materiał zdjęciowy przybliża nam zarówno codzienne życie rodzin zastępczych, jak i ważne chwile związane z obchodami różnych uroczystości. Zdjęcia przedstawiają miłość, troskę, czas zabawy i nauki. Jednak za tymi obrazami często kryją się trudne historie dzieci i ich rodzin. PCPR koordynuje, wspiera i pomaga rodzinom zastępczym, a także nieustannie poszukuje nowych kandydatów na opiekunów zastępczych.
Obecnie na terenie powiatu lubartowskiego działa ponad 80 rodzin zastępczych, które opiekują się 115 dziećmi. W placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywa natomiast 25 małoletnich z tego terenu. Potrzeba miejsc w pieczy zastępczej jest ogromna, a chętnych do podjęcia tej misji wciąż za mało.
Symbolicznym elementem działań promujących ideę rodzicielstwa zastępczego jest iluminacja świetlna na budynku Starostwa Powiatowego w Lubartowie z napisem „Zostań rodziną zastępczą”. To właśnie ten napis zobaczył pewien mężczyzna, który codziennie mijał go w drodze do pracy. Dziś, wraz z żoną, jest zawodowym opiekunem zastępczym i stworzył dom dla malutkiego chłopca odebranego ze szpitala, który doświadczył przemocy ze strony biologicznych rodziców.
Wystawa „Portret rodzicielstwa zastępczego” ma nie tylko uwrażliwiać na tematykę pieczy zastępczej, ale także zachęcać do działania. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki takim inicjatywom uda się znaleźć więcej rodzin gotowych otworzyć swoje serca i domy dla dzieci w potrzebie.
(kw)




















































