Pytania i odpowiedzi w sprawie śmieci

Około 30 osób uczestniczyło w konsultacjach społecznych, w sprawie nowej gospodarki odpadami. Zorganizowano je 4 kwietnia w Urzędzie Miasta. Kto zapłaci za pojemniki i worki do segregacji, ile pojemników możemy wystawić w ramach uiszczanej opłaty –dopytywali mieszkańcy.

Pod konsultacje trafiły projekty uchwał Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej związane z nowym systemem gospodarki odpadami. Zgodnie z jednym z projektów, pierwszy termin składania imiennej deklaracji na wywóz śmieci mija 30 kwietnia. Przypomnijmy, że w deklaracji, oprócz podania swoich danych, decydujemy czy będziemy segregować odpady, czy nie. Od tego zależy opłata. Marian Olesiejuk, dyrektor biura ZKGZL podczas spotkania w Urzędzie Miasta poinformował, że termin składania pierwszych deklaracji prawdopodobnie zostanie wydłużony przynajmniej do 15 maja.

O to, ile maksymalnie pojemników ze śmieciami mieszkańcy mogą przygotować za uiszczaną opłatę, pytał radny Jacek Bednarski. – W zamian za wnoszoną opłatę pobierane będą wszystkie odpady komunalne – mówił dyrektor Olesiejuk.

Jacek Tomasiak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej wnioskował, aby ceny w poszczególnych sektorach były różne. – Za transport śmieci z Ostrowa Lubelskiego, Niedźwiady, czy Ostrówka zapłacą mieszkańcy gmin, które znajdują się najbliżej sortowni oraz niecki – mówił.

Dyrektor Olesiejuk tłumaczył, że według Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami w miastach do 50 tys. mieszkańców nagromadzenie odpadów wynosi ponad 300 kg na mieszkańca, a na terenach wiejskich 180 kg.

Mobilność systemu w budynkach wielorodzinnych wpływa na niższe koszty. Jednak czasy, kiedy odpad jechał bezpośrednio na składowisko, kończą się. Teraz odpady będą musiały też trafić do sortowni czy instalacji regionalnej (do Lublina, Łęcznej lub Puław), a tam za tonę śmieci zapłacimy 300 – 400 zł. Po przekalkulowaniu kosztów wyszły nam stawki zbliżone – mówił.

– Jeżeli przedsiębiorca zaoferuje, że na terenach budynków wielorodzinnych wywozić będzie  zdecydowanie taniej, niż na terenach wiejskich, to zaręczam, że zgromadzenie związku skoryguje tę uchwałę – dodał.

 Radny Zdzisław Wereszczyński zwrócił także uwagę na zapis w regulaminie, że w budynkach wielorodzinnych odpady będą odbierane sześciokrotnie częściej niż w domkach jednorodzinnych.

– Kto poniesie koszty zakupu pojemników i worków do segregacji – pytała Bogumiła Lisek – Jublewska, mieszkanka domu jednorodzinnego, która złożyła wniosek, aby stawki za odbiór odpadów w miejscowości Lubartów zostały obniżone.

– W specyfikacji warunków zamówienia wprowadziliśmy zapis, ze to przedsiębiorca wyposaży w pojemniki i worki do segregacji odpadów – odpowiadał dyrektor związku.

Co to są za śmieci, jak mam je segregować? – takie pytanie zadała mieszkanka bloku, wręczając dyrektorowi ZKGZL reklamówkę pełną różnych odpadów. Marian Olesiejuk zapewnił, że po przyjęciu uchwał związek zamierza przeprowadzić kampanie informacyjną wśród mieszkańców, która będzie dotyczyła między innymi segregacji odpadów.

Podczas konsultacji padł również wniosek, aby mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej indywidualnie rozliczali się ze ZKGZL, za odbiór odpadów.

 Zarząd Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej wszystkie wnioski i uwagi, które wpłynęły podczas konsultacji, weźmie pod obrady zarządu, a później zgromadzenia.                                        Katarzyna Wójcik