„Radni odpowiadają”- radny miejski Jan Ściseł
Z moich deklaracji wyborczych zrealizowałem…
Na początku chciałem powiedzieć o dwóch uchwałach przyjętych przez Radę Miasta Lubartów w obecnej kadencji, które współtworzyłem wraz z grupą radnych koalicji. Pierwsza wzmacnia rolę Rady Miasta w zakresie gospodarowania nieruchomościami. Dzisiaj większość decyzji o sprzedaży i zakupie nieruchomości podejmuje Rada Miasta, a nie Burmistrz. Druga uchwała dotyczy regulacji spraw konsultacji w Lubartowie. W obecnej kadencji konsultacje społeczne były przeprowadzane w sprawie lokalizacji sortowni (ankieta) oraz w sprawie gospodarki śmieciowej. Obecna władza korzysta z narzędzi konsultacji i w ten sposób uwzględnia głos społeczny. W ankiecie dotyczącej miejsca położenia zakładu zagospodarowania odpadów większość mieszkańców Lubartowa opowiedziała się za zmianą jej lokalizacji. Ten głos został wysłuchany i władzom miasta udało się dokonać zmiany, bez utraty szansy na pozyskanie środków zewnętrznych.
W obecnej kadencji nasze miasto zmienia się. Jest to wypadkowa działań Rady Miasta i urzędników Urzędu Miasta oraz przyjętego przez koalicję programu działań. Powstały nowe obiekty infrastrukturalne: rondo przy Piaskowej, przystanek w śródmieściu, boiska sportowe, place zabaw, został zrewitalizowany Rynek II, zmodernizowano wiele ulic, wymieniono chodnik przy Lubelskiej. Udało się też ożywić strefę gospodarczą „Czas na Lubartów”, gdzie miasto sprzedało działki dla nowych inwestorów. Rosną już budowle nowych podmiotów, gdzie zatrudnienie znajdzie kilkaset osób. Wymienione powyżej inwestycje pochłaniały często milionowe budżety. Ale udają się też zadania poprawiające komfort życia mniejszych grup mieszkańców. Od wielu lat, jako radny, czyniłem starania „połączenia” ciągiem pieszym Osiedla przy Solbecie z centrum miasta. W obecnej kadencji to się udało. Powstał chodnik od Osiedla Szaniawskiego do torów kolejowych z kostki brukowej. Ostatniej jesieni zmodernizowano chodnik na odcinku od torów kolejowych do Osiedla przy Solbecie. Kilkusetmetrowy odcinek istniejącego zaniedbanego chodnika udało się odnowić.
Dla poprawienia estetyki tego obszaru wraz z grupą znajomych posadziliśmy dęby, które przekazałem nieodpłatnie. Wspólnie z sąsiadami dbamy o stan naszego placu zabaw przy ulicy Przechodniej – o jego czystość, zadrzewienia, porządek. Ostatnio na placu zmodernizowano ławkę oraz postawiono kosz na drobne śmieci. Od kilu lat wspólnie z sąsiadami dzierżawimy działkę w pobliżu torów kolejowych, gdzie dzieci z osiedla mogą spędzić bezpiecznie czas. Wspólnie wykonaliśmy boisko do siatkówki, zainstalowaliśmy kosz do koszykówki. Staram się dbać o czystość osiedla – placu zabaw, terenów przy kolei. Wiele razy wspólnie z dziećmi z Osiedla sprzątaliśmy te tereny. Piętnuję złe nawyki podrzucania śmieci do miejskich koszy i na tereny niczyje. Zgodnie z deklaracją staram się podzielić dietą. Przekazałem darowizny na rzecz różnych instytucji i osób.
W wielu sprawach staram się być aktywny. Po apelu do radnych trenera Klubu AGS Lubartów dotyczącego sprawy pawilonu przy ulicy Krzywe Koło, podjąłem wraz radnym Traczem działania. Spotkaliśmy się dwukrotnie z trenerem Jedutem, a także z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej. Skierowaliśmy do Burmistrza pismo tej sprawie. Jako wiceprzewodniczący staram się zawsze godnie reprezentować mieszkańców i moich wyborców. Podczas prowadzenia sesji zawsze przestrzegam zapisów Statutu Miasta Lubartów.
Do końca kadencji planuję …
Będę wspierał mądre inwestycje zmierzające do modernizacji Lubartowa i do poprawienia warunków życia mieszkańców. Zdecydowanie popieram starania ściągnięcia inwestorów, którzy wybudują zakłady produkcyjne w Naszym Mieście i stworzą miejsca pracy dla bezrobotnych. Mam nadzieję, że do końca kadencji uda się zrealizować część obiektów sportowych przy ulicy Parkowej. W poprzednim roku Rada Miasta podjęła uchwałę o zakupie dwóch dużych działek w tym terenie. Obecnie w tamtym obszarze miasto dysponuje kilkuhektarowym obszarem, na bazie którego planowane jest powstanie obiektów sportowych. Będę się starał o przywrócenie oświetlenia chodnika do Osiedla przy Solbecie. Mam kilka pomysłów poprawienia estetyki osiedla i miasta przez dokonanie nasadzeń ciekawych gatunków drzew i krzewów.
Mieszkańcy najczęściej zwracali się do mnie w sprawach…
Modernizacji chodnika do Osiedla przy Solbecie, gospodarki śmieciami, problemów mieszkaniowych, pawilonu przy ulicy Krzywe Koło, czystości miasta, odśnieżania miasta, wykupu mieszkań komunalnych. Zawsze staram się załatwiać zgłaszane problemy niezwłocznie. Pracę radnego traktuję, jako służbę mieszkańcom.
Pytała: Katarzyna Wójcik