Spektakle w języku szwedzkim
Lubartowski Ośrodek Kultury i Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zapraszają na dwa spektakle w języku szwedzkim z tłumaczeniem na język polski. Wystąpią artyści Teater Albatross. Na scenie LOK 12 kwietnia o godz. 12.00 będzie spektakl „Pieśni lasu. Baśń dla dorosłych”, a kolejnego dnia 13 kwietnia o godz. 18.00 spektakl „1917. Kiedy zegary się zatrzymały”. Wstęp bezpłatny.
Pierwszy spektakl pt. „Pieśni lasu/ Song of the Forest” to spektakl o kryzysie klimatycznym, rezerwacje dla grup przyjmuje sekretariat LOK: tel. 81 855 22 42, [email protected]
Dla widzów w każdym wieku. Po spektaklu będzie spotkanie z twórcami – będzie możliwość podyskutowania z aktorami w języku angielskim, co może szczególnie zainteresować uczniów klas humanistycznych i językowych.
Pieśni Lasu opowiadają o przyrodzie, o relacji człowieka i natury. Głosami snującymi opowieść są zwierzęta: sowa, bóbr, śledź. Magiczna scenografia, muzyka katarynki, maski, lalki i poezja Thomasa Tidholma. Chodź z nami! Idziemy na łono przyrody. Do samej głębi natury.
Po latach pracy badawczej, której punktem wyjścia była natura i po stworzeniu kilku spektakli na temat nadmiernych połowów w morzach i oceanach, postanowiliśmy skupić naszą uwagę na globalnej katastrofie ekologicznej.
Tekst: Robert Jakobsson, Marie Hässler i wiersze Thomasa Tidholma. Scenografia: Åsa Lieberath, Nixie Orvoën i Rebecca Lång. Aktorzy: Robert Jakobsson, Fabian Zeidlitz, Sally Celander.
Następnego dnia, w sobotę 13 kwietnia Teatr Albatross zagra dla mieszkańców miasta spektakl „1917 – Kiedy zegary się zatrzymały”. Spektakl o rewolucji październikowej (bezpłatne wejściówki będą dostępne na początku kwietnia)
Teatr Albatross o spektaklu: „Spektakl o rewolucji rosyjskiej! O marzeniach o lepszym świecie. Tworzenie spektaklu trwało trzy lata. Jeździliśmy do Rosji i na Białoruś, aby przeprowadzać wywiady z ocalałymi z Gułagu i spotykać się z osobami z oficjalnie zlikwidowanego już Memoriału w Moskwie. Duże znaczenie dla spektaklu miała białoruska wycieczka w świat sztuki Witebska. Rewolucyjna scenografia Åsy Lieberath spotkała się z ogromnym uznaniem w wielu krajach”.
Spektakl w języku szwedzkim z tłumaczeniem na polski. Czas trwania: 1 godz. 5 min.
Prezentacja spektakli jest częścią artystycznego tournee Teatru Albatross w Polsce.
Teatr Albatross powstał w 1984 roku. Do roku 2000 często występował w Polsce. Współpracował między innymi z Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Kana, Teatrem Provisorium, Teatrem Biuro Podróży, Akademią Ruchu, Teatrem NN i Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Był pierwszą wolną grupą teatralną, z którą podjęła współpracę agencja artystyczna epoki komunizmu Pagart. Polską publiczność interesowały wtedy przedstawienia o tematyce żydowskiej.
W kwietniu 2024 roku teatr znów pojawi się w Polsce, zagra 16 przedstawień w różnych miejscach w całym kraju.