ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA W LUBARTOWIE

 

W Dniu Flagi rozpoczęły się lubartowskie uroczystości dla uczczenia 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W bogatym programie obchodów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Standardy muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie zabrzmiały po raz pierwszy w scenerii nowego placu przed Urzędem Miasta. A w Bazylice św. Anny muzyczną ucztę nie tylko dla melomanów zapewnili soliści Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Narodowego.

Czwartek 2 maja. Biało-czerwono zrobiło się w kinie Lewart za sprawą Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Maluchy z lubartowskich przedszkoli zaprezentowały się na scenie. Przygotowały kilkunastometrową flagę. Były piosenki patriotyczne, balony w barwach narodowych, quizy wiedzy o Polsce. Dodatkowo każdy z maluchów otrzymał w prezencie polską flagę od Burmistrza Miasta Lubartów. – Chciałbym, aby każda z tych flag nie trafiła do domu na półkę, lecz była wywieszana przed domem, czy blokiem, podczas dzisiejszego i jutrzejszego święta – mówił burmistrz Janusz Bodziacki. W tym roku uroczystości na Święto Flagi przygotowało Przedszkole Miejskie nr 1. Co roku ma to być inna placówka kulturalno – oświatowa z naszego miasta. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku organizatorem był Lubartowski Ośrodek Kultury. Pomysłodawczynią uroczystych obchodów Święta Flagi w Lubartowie jest Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Ewa Sędzimierz.

3 maja 1

Piątek 3 maja. Zbiórką pocztów sztandarowych oraz przemarszem do Bazyliki św. Anny rozpoczęły się główne obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Okolicznościowy program artystyczny zaprezentowali w świątyni uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, pod kierunkiem dyrektor Anny Wójtowicz. Mszę świętą koncelebrowali: ks. dziekan Józef Huzar, ks. Andrzej Majchrzak, brat gwardian Krzysztof Wyszyński, ks. Stanisław Rząsa.

Po uroczystościach w Bazylice mieszkańcy przemaszerowali pod przewodnictwem pocztów sztandarowych na plac przed Urzędem Miasta, aby posłuchać koncertu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej.

Muzyczną klamrą zamknęły się trzeciomajowe uroczystości w Bazylice św. Anny. Koncert tego wieczoru poprzedzony był uroczystym wpisem do Księgi „Pamięć i Zobowiązanie”, w której upamiętniani są ludzie zasłużeni dla miasta. Tym razem był to ks. Infułat Walenty Ligaj oraz nauczyciel Józef Lulek (biogramy obu postaci przygotowane przez prezes LTR Marię Kozioł oraz dr Ewę Sędzimierz opublikujemy w kolejnym numerze „Lubartowiaka”). Otwarcia księgi na stronie z wpisem ks. Ligaja dokonał ks. Andrzej Majchrzak. Kolejną stronę otworzyła córka Józefa Lulka – Maria Krasowska. Po uroczystym wpisie do księgi, koncert „Witaj Majowa Jutrzenko” zapowiedziała Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak. Od tej chwili w Bazylice rozpoczął się czas muzycznej uczty. Wystąpili soliści Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Narodowego: Justyna Reczeniedi (sopran), Robert Szpręgiel (baryton), Małgorzata Piszek (fortepian), Kaja Giżewska (skrzypce). Koncert poprowadził Ryszard Nowaczewski.

Niedziela, 5 maja. Po wieczornej Mszy św. w kościele Ojców Kapucynów zabrzmiały „Lubartowskie Zaśpiewy Chóralne”. Wystąpiły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 oraz Chór Ziemi Lubartowskiej działający przy Lubartowskim Ośrodku Kultury. Przypomnijmy, że Lubartowskie Zaśpiewy Chóralne zainicjował ś.p. Waldemar Świrszcz, instruktor LOK.

 

Aleksandra Jędryszka, Katarzyna Wójcik, Piotr Opolski

GALERIA:  cz. 1   cz. 2  cz.3

ss

Galeria:  Święto Flagi    Galeria: „Lubartowskie Zaśpiewy Chóralne”

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=CnTg39pQZ34[/tube]

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=fJpiENwzA_M[/tube]

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=G7EeHiJlCAU[/tube]