Uczniowie II LO w projekcie „IPN Młodych”
29 maja uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja wzięli udział w działaniach edukacyjnych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie – IPN Młodych. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w różnorodnych działaniach edukacyjnych, prelekcjach, zajęciach interaktywnych prowadzonych przez pracowników IPN i zaproszonych ekspertów.
Wydarzenie to miało na celu pogłębienie wiedzy historycznej oraz rozbudzenie zainteresowania historią Polski wśród młodych ludzi. Tematyka spotkań obejmowała zarówno ważne wydarzenia z historii Polski XX wieku, jak i sylwetki wybitnych Polaków, którzy mieli istotny wpływ na kształtowanie się naszej tożsamości narodowej.
Bardzo ciekawą aktywnością był udział w prezentacji dokonań 2. Korpusu Polskiego pt: „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia pamiątek po żołnierzach generała Władysława Andersa, takich jak legitymacje, telegramy, czasopisma, zdjęcia, listy, odznaczenia czy mundury. Należy przypomnieć, że w roku bieżącym obchodzimy 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.
Uczniowie wzięli też udział w mobilnej grze miejskiej „Szlakiem aktywizmu i modernizmu” w związku z 100. rocznicą ustanowienia złotego polskiego walutą narodową. Młodzież została podzielona na trzyosobowe grupy i rozpoczęła poszukiwania ukrytych punktów z czasów międzywojnia przy pomocy specjalnej aplikacji opracowanej przez IPN. Gra cieszyła się ogromnym zaangażowaniem i wzbudziła wiele pozytywnych emocji.
Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się stanowisko przygodowej gry immersyjnej „Lotnicy – wojna w przestworzach”, dzięki goglom ViAR młodzież mogła wcielić się w rolę pilota samolotu. Mogła również obejrzeć stoisko edukacyjne Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Na parkingu przed Archiwum IPN zostały przedstawione stroje, artefakty i uzbrojenie polskie z XVII i XX wieku. Była to okazja do wysłuchania opowieści o polskich, sarmackich tradycjach, dziejach oręża polskiego czy też przedmiotach kultu religijnego. Uczestnicy mieli też okazję przyjrzeć się bliżej wyposażeniu armii polskiej w czasach II Rzeczypospolitej: zarówno broni, jak i systemom łączności.
Udział w pikniku historycznym organizowanym przez IPN w Lublinie pozwolił uczniom nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale uczył kreatywności i współpracy w grupie. Było to wartościowe doświadczenie, które na długo pozostanie w ich pamięci i z pewnością przyczyni się do dalszego zainteresowania historią oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.
W warsztatach udział wzięli uczniowie klasy Ia i IIe pod opieką nauczycieli Małgorzaty Chudzik, Agnieszki Budzyńskiej, Barbary Kukier i Elżbiety Warszawskiej.
II LO