Uczniowie II LO włączyli się w obchody Święta Ziemi
22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi, podczas którego corocznie prowadzone są akcje promujące proekologiczną postawę mającą na celu ratowanie naszej planety. Tego właśnie dnia uczniowie II LO z klas 1d i 2j , wraz z nauczycielem geografii panią Katarzyną Płaszczewską, uczestniczyli w „Lekcjach z klimatem” zorganizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego. Światowy Dzień Ziemi 2021 odbył się pod nowym hasłem „Przywróć naszą Ziemię” i w związku z trwającą pandemią został uczczony głównie za pośrednictwem Internetu, gdzie zaplanowano szereg konferencji, wykładów, gier oraz konkursów dotyczących ochrony środowiska.
Webinarium „Lekcje z klimatem” rozpoczęli swoim wystąpieniem Mateusz Orzechowski oraz Julia Gałosz- reprezentanci Młodzieżowej Rady Klimatycznej, którzy wprowadzili licealistów w temat tegorocznych obchodów Święta Ziemi i przedstawili ekspertów prowadzących wykłady.
Pierwszym gościem była pani dr Aleksandra Kardaś – fizyczka atmosfery oraz współautorka „Klimatycznego ABC”. Ekspertka opowiedziała młodzieży o systemie klimatycznym Ziemi oraz poruszyła problem powstania zmian klimatycznych. Następną część spotkania poprowadziła pani dr Magdalena Budziszewska – psycholożka i współautorka publikacji „Klimatyczne ABC”. Jej prelekcja odnosiła się do często zadawanego pytania, a mianowicie: „Co mogę zrobić dla klimatu?” Wykład skupiał się głównie na działaniach, które może podjąć każdy z nas w codziennym życiu, bowiem o Ziemię powinien dbać każdy jej mieszkaniec i to nie tylko w ten jeden symboliczny dzień jej święta. Do najbardziej popularnych i najprostszych zadań sprzyjających ochronie środowiska należą np. rezygnowanie z plastikowych toreb i wymienianie ich na wielokrotnego użytku, świadome kupowanie produktów w odpowiedniej ilości, naprawianie sprzętów zamiast ich wyrzucania, segregowanie śmieci czy oszczędzanie wody i energii.
Po wykładach młodzież wzięła udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez panią Jagnę Niedzielską, która zapoznała słuchaczy z ideą ekologii kulinarnej i zwróciła uwagę na problem marnowania żywności. Ostanie zajęcia prowadzone w ramach „Lekcji z klimatem” miały charakter warsztatowy i dotyczyły zagadnienia „Zrównoważonej mody”. Poprowadziła je pani Katarzyna Wolszczak, która uzmysłowiła młodym ludziom, jak ważne dla ochrony środowiska jest odpowiedzialne kupowanie odzieży. Wykład o wpływie mody na klimat i środowisko, o prawach pracowniczych, a także o szkodliwych substancjach, które znajdują się w naszych ubraniach z pewnością zaowocuje świadomymi decyzjami podczas kolejnych zakupów. Na zakończenie wirtualnego spotkania młodzież mogła wziąć udział w quizie przygotowanym przez organizatorów.
„Lekcje z klimatem” były dla licealistów ciekawą i bardzo ważną lekcją o proekologicznej postawie, która dziś jest szeroko promowana w środkach masowego przekazu oraz w mediach społecznościowych.Tego typu zajęcia stanowią niezbędny element edukacji każdego młodego człowieka, który ma realny wpływ na ocalenie naszej planety.
Zapraszamy do obejrzenia „Lekcji z klimatem” na stronie: lekcjezklimatem.pl Cały film jest również dostępny naserwisieYouTube na kanale Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Zuzanna Tomasiak kl. 1d i Oliwia Szczepaniak kl. 2j