W Lubartowie powstanie Trzeźwościowe Centrum Wspierania Rodziny
Utworzenie Trzeźwościowego Centrum Wspierania Rodziny oraz Klubu Malucha dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym będzie możliwe dzięki projektowi, jaki realizuje Klub Abstynenta „Nadzieja”. Konferencja poświęcona projektowi pod hasłem „Trzeźwa Rodzina filarem aktywnego społeczeństwa” odbyła się 24 września w Urzędzie Miasta.
– Jeśli zwrócimy uwagę na rodzinę, w której strukturze znajduje się osoba uzależniona, to musimy pamiętać, że uzależnienie członka rodziny powoduje, że cała rodzina jest poddana kryzysowi i wszyscy jej członkowie będą doświadczali trudności emocjonalnych i z takiej rodziny będą wychodzili z różnego rodzaju dysfunkcjami – mówiła podczas konferencji Małgorzata Jarmuła, psychoterapeutka, współautorka projektu.
– To będzie powodowało że rodziny te będą miały tendencję do wycofywania się zarówno z życia społecznego i aktywności aby obronić się przed wstydem, przed poczuciem bycia gorszym – tłumaczyła.
Psychoterapeutka zwróciła uwagę na wzrost liczby osób uzależnionych oraz na brak specjalistycznej opieki w tym zakresie na terenie powiatu lubartowskiego.
– W 2012 roku po 35 latach funkcjonowania został zamknięty oddział terapii uzależnień . Od 2009 – 2012 r w oddziale było leczonych 710 osób, z czego 75 procent ukończyło pełny program terapii uzależnienia. Jeśli dołożymy do tego kłopotu fakt, że rok później został zamknięty Punkt Interwencji Kryzysowej, to można stwierdzić, że masa osób została pozbawiona podstawowej opieki i systematycznego wsparcia. Stowarzyszenie „Nadzieja” to kropla w morzu potrzeb – mówiła Jarmuła.
Projekt „Trzeźwa Rodzina filarem aktywnego społeczeństwa”bedzie realizowany przez 3 lata. Jego główną ideą jest utworzenie Trzeźwościowego Centrum Wspierania Rodziny. Jego siedzibą będzie budynek przy ul. 3 Maja, który zajmuje stowarzyszenie. Celem projektu jest upowszechnianie wolontariatu rodzin. – Chcemy objąć rodziny, w których strukturach znajduje się osoba uzależniona specjalistyczną pomocą i dostarczyć jej umiejętności poradzenia sobie z trudnościami, aby mogła być rodziną świadczącą aktywność wolontarystyczą na rzecz innych rodzin – tłumaczyła Małgorzata Jarmuła.
Projekt zakłada też psychoterapię rodzin i ich członków, warsztaty dla par i małżeństw, pielgrzymki (program rozwoju duchowego), powstanie Klubu Malucha czy warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży.
Rekrutacją do projektu oraz jego promocją ma zająć się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pomocą ma zostać objętych 80 osób uzależnionych oraz członków ich rodzin.
Zakres współpracy Gminy Miasta Lubartów z organizacjami pozarządowymi w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i innym uzależnieniom przedstawiła podczas konferencji Jolanta Góralska- Lato, Pełnomocnik Burmistrza Miasta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.
Rada Miasta co roku uchwala Miejski Program Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Jego koordynatorem jest pełnomocnik burmistrza który, ściśle współpracuje z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W konferencji uczestniczył burmistrz Janusz Bodziacki.
(kw)