W związku z pismem protestacyjnym

Szanowni Państwo

W związku z pismem protestacyjnym przeciwko lokalizacji Zakładu Zagospodarowania
Odpadów przy ul. Gazowej uprzejmie wyjaśniam:
Od kilku lat prowadzone są w Urzędzie Miasta prace związane z rozwiązaniem problemu gospodarki odpadami komunalnymi. Konieczność zmierzenia się z tym problemem wynika z obowiązków nałożonych na gminy przepisami prawa, kończącymi się możliwościami składowania odpadów na posiadanym wysypisku oraz oczywistym dla wielu mieszkańców problemem powstawania dzikich wysypisk, zaśmieconymi lasami, łąkami, czy przydrożnymi rowami.
Zagadnienie to należy rozwiązać w sposób kompleksowy tzn. obejmujący wyposażenie mieszkańców w pojemniki na śmieci, selektywną zbiórkę odpadów, odbiór odpadów przez upoważnione firmy dysponujące specjalistycznymi środkami transportowymi, przerób odpadów w zakładzie segregacji, zagospodarowanie uzyskanych surowców wtórnych oraz składowanie na wytypowanych składowiskach odpadu resztkowego. Budowa takiego systemu jest bardzo kosztowna w fazie inwestycji oraz eksploatacji. Z doświadczeń Unii Europejskiej wynika, iż wskazaną metodą organizacyjną do realizacji tego typu projektów jest tworzenie celowych związków gmin. Czym większy obszar zostanie objęty wspólnym systemem, tym większa jego skuteczność, a mniejsze koszty obciążające mieszkańców.
Z mojej inicjatywy powstał w 2004 r. Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej, którego jedynym celem jest zbudowanie kompleksowego systemu gospodarki odpadami, obejmującego poza Lubartowem gminy; Lubartów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski i
Ostrówek- łącznie 50 tys. mieszkańców. Taki program na zlecenie Związku został opracowany przez specjalistyczną firmę Abrys Technika Spółka z o.o. z Poznania i uchwalony w 2006 r. Na terenie powiatu nie udało się znaleźć dla potrzeb Związku stosownego miejsca na lokalizację nowego składowiska odpadów. Będziemy więc zmuszeni do korzystania ze składowiska w Rokitnie, co podwyższy opłaty dla mieszkańców.
Natomiast problem lokalizacji zakładu segregacji jest rozstrzygany przez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz stan niezbędnej infrastruktury technicznej,
które to posiada miasto Lubartów. Moje wielkie zdumienie budzi postawa kilku radnych miejskich, którzy udają zaskoczonych lokalizacją zakładu w Lubartowie.
W ostatnich latach uchwalono m.in. Miejscowy plan ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Lubartowa, który decyduje o lokalizacji w obrębie ulic Lipowa, Gazowa, Nowodworska strefy przemysłowej z możliwością (jedyną w mieście) budowy Zakładu Segregacji. Taki zakład został przewidziany w uchwalonej w ubiegłym roku Strategii Rozwoju Miasta Lubartów do roku 2015, oraz w Planie Gospodarki Odpadami Dla Związku
Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej na lata 2006-2009, uchwalonym przez Radę Miasta w dniu 27 października 2006 roku. Powyższą lokalizację w Lubartowie przewiduje również Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami uchwalony przez Lubelski Sejmik Samorządowy w 2008 r.
Nowopowstały, niewielki zakład na obszarze 3 ha będzie zatrudniał około 20 osób. Dziennie będzie przerabiał odpady przywiezione przez 8 samochodów specjalistycznych. W projekcie zastosowano najnowsze rozwiązania techniczne, nieuciążliwe dla środowiska.
Związek Komunalny będzie ubiegał się o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej tak, aby jak najmniejsze koszty ponieśli mieszkańcy. Przez specjalistyczną firmę EKOGEO z Poznania został opracowany raport o oddziaływaniu na środowisko projektowanego zakładu. Dołączam tabelaryczną analizę potencjalnego wpływu inwestycji na środowisko będące częścią tego raportu.
Analiza potencjalnego wpływu inwestycji na środowisko
Komponenty środowiska zakres oddziaływania
LudzieBrak negatywnych oddziaływań pod warunkiem prawidłowej eksploatacji. Teren inwestycji oddalony od miejsc przeznaczonych na stały pobyt ludności.
FaunaBrak negatywnego oddziaływania – teren zakładu wygrodzony, proces technologiczny w zamkniętych obiektach
FloraBrak negatywnego oddziaływania – minimalna ilość emisji zanieczyszczeń do powietrza, brak obszarów występowania skupisk flory w otoczeniu inwestycji
GlebaBrak oddziaływania. Tereny poddane antropopresji. Jedynie w granicach terenu inwestycji ulegnie likwidacja warstwy gleby na etapie budowy
Wody podziemne i powierzchnioweBrak negatywnego oddziaływania pod warunkiem prawidłowe zaprojektowanie systemu zbierania i oczyszczania wód opadowych i ścieków .
PowietrzeBrak oddziaływania z uwagi na minimalną emisję zanieczyszczeń od pojazdów i prowadzenie procesu sortowania odpadów w zamkniętym obiekcie. Warunek konieczny do minimalizacji wpływu na powietrze to prawidłowa eksploatacja zakładu przy braku zagniwania odpadów komunalnych przeznaczonych do sortowania i balastu po sortowaniu. Możliwa emisja niezorganizowana pyłów z sortowni w celu eliminacji której najeży gruz zwilżać wodą.
Klimat akustycznyBrak oddziaływania na terenach związanych ze stałym przebywaniem ludności w porze dziennej i nocnej.

W ramach projektu ?Czas na Lubartów” już w przyszłym roku przystąpimy do budowy nowych ulic, uzbrojenia terenu pod inwestycje przemysłowe na obszarze pomiędzy ulicami Lipowa, Gazowa i Nowodworska, na co mamy zagwarantowane 1,5 ml euro ze środków Unii Europejskiej.
Zaręczam Państwu, że ta bardzo potrzebna miastu inwestycja w żaden sposób nie będzie uciążliwa, nie obniży wartości działek, a znacznie poprawi jakość środowiska. Zapraszam wszystkich Państwa do zapoznania się z raportem oddziaływania powyższego przedsięwzięcia na środowisko dostępnym w Urzędzie Miasta Lubartów.                                                      Burmistrz Miasta Lubartów – Jerzy Zwoliński