Wakacyjne wspomnienia uczniów z II LO

Wakacje powoli odchodzą w zapomnienie. Uczniowie mają coraz więcej szkolnych obowiązków, dni są krótsze i noce chłodniejsze niż te lipcowe. To dobry czas na wspomnienia tego, co działo się podczas letniej kanikuły. Dla młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie były to miesiące pełne niezapomnianych wrażeń.

hirschluch2014

17 sierpnia rozpoczęła się wymiana międzynarodowa ,,Peace & Action”. Wzięli w niej udział uczniowie z Polski, Niemiec i Ukrainy. Odbywała się ona w Niemczech w miejscowości Hirschluch. Projekt zakładał realizację szeregu zajęć służących integracji młodzieży. Podczas polskiego wieczoru kulturowego młodzież prezentowała Polskę w oparciu o takie kategorie jak: ,,Znani Ludzie”; ,,Historia Polski”; ,,Geografia Polski”; ,,Łamańce językowe” i ,,Kultura”.
Niezwykle ciekawe były także poranne wykłady, na których po pierwsze można było dużo dowiedzieć się np. na temat praw człowieka czy postaw ksenofobicznych, a po drugie dobrze bawić, szczególnie podczas prelekcji na temat: ,,Czerwony Kapturek czytany od strony Wilka”.
Oczywiście odbywały się także inne zajęcia: warsztaty teatralne, wyprawy rowerowe czy gry sportowe. Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży okazały się „podchody”, w czasie których jedna grupa wymyślała skomplikowane zadania drugiej drużynie. Było także wspólne ognisko, które trwało do późnej nocy, pełne śpiewu i dźwięku gitar.
Z kolei podczas zajęć: ,,Dance dance dance” młodzież uczyła się wielu układów tanecznych. Przez wszystkich najlepiej zapamiętany został skoczny i rytmiczny: ,,taniec do Boga”, który niemal każdego dnia trenowany był potem przez uczestników wymiany podczas wieczornych dyskotek w klubie „Krokodyl”.
Jeden z dni projektu przeznaczony był na wyprawę do Berlina. Tam młodzież podzielona na grupy wykonywała zadania terenowe, jednocześnie zwiedzając zabytki. Był również czas na drobne zakupy.
W zgodnej opinii uczestników wymiana w Hirschluch była nie tylko pouczająca. Dawała ona przede wszystkim możliwość poznania ciekawych ludzi, szlifowania języka niemieckiego, a także była okazją do świetnego letniego wypoczynku.
Z kolei 24 sierpnia jak co roku młodzież z II LO spotkała się ze swoimi rówieśnikami z Izraela. Tym razem spotkanie miało miejsce w Teatrze NN w Lublinie, gdzie zorganizowano gry integracyjne dotyczące przedwojennego Lublina oraz kultur Polski i Izraela, wspólne śpiewy i krótkie prezentacje o obu szkołach biorących udział w projekcie.
Po wspólnym posiłku młodzież udała się na Majdanek. Tym razem uczniowie mieli możliwość zwiedzać to miejsce z wyjątkowym przewodnikiem – mówiącą po polsku opiekunką grupy izraelskiej. Całość zakończyła poruszająca uroczystość ku czci i pamięci ofiar.
W czasie spotkania rodziły się przed wszystkim nowe znajomości, ale co ciekawe młodzież dyskutowała też chętnie na poważne tematy, np. o obecnej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie widzianej oczami młodych ludzi. Uczniowie z obu krajów żegnali się serdecznie, a młodzież z II LO otrzymała gorące zaproszenie do Izraela.