Wiadomości, pogoda i kampania prezydencka w Lubartowie

Uczeń z Lubartowa został kandydatem na prezydenta. Ale tylko przez chwilę. Działo się to w trakcie warsztatów dziennikarskich dla młodzieży, które zorganizowano 28 lutego w Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza.

– Spotykamy się na  warsztatach medialnych pod hasłem „Zrozumieć media”, zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczestnikami są uczniowie II LO, liceum przy Szopena, uczniowie Gimnazjum nr 1 i nr 2 – rozpoczął spotkanie dyrektor szkoły Sławomir Zdunek. W spotkaniu wzięła udział Ewa Sędzimierz, naczelnik Wydziału Oświaty UM Lubartów.

Warsztaty prowadzili dziennikarze TV Trwam oraz wykładowcy WSKSiM, przy współpracy z poseł Gabrielą Masłowską: – Myślę, że to będzie ciekawe, niezapomniane doświadczenie. Dzisiaj media to czwarta władza, więc warto trochę zgłębić tajemnice, jakimi one dysponują, z czego czerpią siłę oddziaływania społecznego, na czym polegają techniki manipulacyjne – mówiła poseł do zebranych. Wśród uczestników nie zabrakło również zainteresowanych mieszkańców Lubartowa.

Praca w telewizji to praca ze sprzętem, stąd uczniom pokazano, jak wygląda wóz transmisyjny. Ponadto poznali oni, jakie znaczenie ma oświetlenie czy charakteryzacja osób występujących przed kamerami. Młodzież dowiedziała się też o zagrożeniach wynikających z manipulacji telewizyjnej, radiowej oraz prasowej. – Głównym celem mediów jest przekaz prawdy. Gdy nie jest to realizowane, wówczas to manipulacja – celowe i skryte działanie, które przekazuje fałszywy obraz rzeczywistości. Manipulacja jest skuteczna, gdy ludzie nie wiedzą, że są manipulowani. Najważniejszym nośnikiem  jest obraz – dociera do nas w 70 procentach, w 23 proc. jest to dźwięk, a w 7 proc. informacja – mówił Piotr Grabowski, redaktor TV Trwam.

Uczestnicy warsztatów obejrzeli fragmenty filmów dokumentalnych, spróbowali obsługi sprzętu medialnego. W praktyce natomiast wcielali się w rolę operatora kamery i pracownika telewizji, przedstawiali wiadomości, zapowiadali pogodę czy przeprowadzali sondy, wzięli udział w kampanii prezydenckiej. Na zakończenie warsztaty odbywały się w trzech grupach. Młodzież zapoznała się z dziennikarstwem prasowym. Była okazja nagrywania, montażu i emisji dźwięku oraz wykład na temat akustyki i oświetlenia. Inna grupa uczestniczyła w nagraniu programu telewizyjnego i w montażu filmowym.

Sylwia Nowokuńska

DSC_0845 DSC_0850 DSC_0852 DSC_0859 DSC_0862 DSC_0866 DSC_0867 DSC_0871 DSC_0873 DSC_0876 DSC_0877 DSC_0878 DSC_0880 DSC_0883 DSC_0885 DSC_0886 DSC_0910 DSC_0914 DSC_0915 DSC_0926 DSC_0927 Filip Wróblewski