Witryna Teatralna
PMDK w Lubartowie zaprasza dzieci i rodziców na tegoroczną „Witrynę Teatralną – z Mikołajem”. 8 grudnia na scenie ZS nr 2 w Lubartowie (ul. Chopina 6) o godz. 16.00 będzie można zobaczyć cztery spektakle dla dzieci.
Trzy spektakle zagrają rówieśnicy, a jeden – dorośli z Teatru Kto Tam?. Wystąpią reprezentanci PMDK – Teatr Groszki i Teatr Prawdziwych Mężczyzn, grupy pracujące pod kierunkiem pani Małgorzaty Adamczyk. Jako gość zaprezentuje się teatr dziecięcy Raz-Dwa-Trzy-My! ze Szkoły Podstawowej w Ciecierzynie ze spektaklem „Loookomotywa” w reżyserii Grażyny Wójtowicz i Katarzyny Wieczorek. Grupa jest laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Bełżycach, Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych „Inscenizacje 2019”. Teatralny gwóźdź programu to Teatr Kto Tam?,który zagra spektakl „Czerwony kapturek” w reżyserii Katarzyny Marjasiewicz. Aktorzy po przedstawieniu poprowadzą krótkie warsztaty z widownią. Wszystkie grzeczne dzieci powinny pojawić się na „Witrynie”, ponieważ zapowiedział już swoje przybycie wyjątkowy gość, wielbiciel teatru – św. Mikołaj!
Wstęp wolny
Wystąpią:
Teatr Groszki – PMDK w Lubartowie
„Opowieści z walizki”
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Adamczyk
Obsada:
Zofia Ćwiklińska, Teresa Haraszczuk, Kornelia Jabłońska, Wiktoria Kałuża, Nikodem Kulik, Maja Kowalczyk, Antonina Małyska, Jakub Matyjaszczyk, Lena Prudaczuk, Maja Ścibiorska, Lena Wasak, Laura Wąsik, Olga Wolanin, Liwia Zalewska
Ile mieści się w teatralnej walizce? Wszystko, co jest potrzebne w teatrze: kostiumy, scenografia, rekwizyty, wiele pomysłów, z powodzeniem zmieści się także kilka wierszy… Tym razem dzieci z najmłodszej grupy teatralnej w PMDK do swojej teatralnej walizki spakowały wiersze Juliana Tuwima.
Czas: 10 min.
Teatr Prawdziwych Mężczyzn – PMDK w Lubartowie
„Dżentelmeni”
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Adamczyk
Obsada: Adam Broniszewski, Kacper Broniszewski, Jan Banachewicz, Szymon Filip, Antoni Kozak, Aleksander Matyjaszczyk, Jan Pawlikowski, Dawid Zalewski
Takiej grupy w PMDK jeszcze nie było – jej członkowie to sami mężczyźni, choć jeszcze bardzo młodzi (7-10 lat). W chłopięcym – w tematyce i stylistyce – spektaklu „Dżentelmeni” chłopcy stawiają pytanie, czy odważnym mężczyznom przydają się dobre maniery…
Czas: 12 min.
Grupa Teatralna Raz- Dwa-Trzy -My! – Szkoła Podstawowa w Ciecierzynie
„Loookomotywa”
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Wieczorek i Grażyna Wójtowicz
Grupa Teatralna Raz- Dwa-Trzy -My! – działa przy Zespole Placówek Oświatowych w Ciecierzynie. Opiekunkami grupy, reżyserami i scenarzystkami są Katarzyna Wieczorek i Grażyna Wójtowicz. Grupa ma na swoim koncie siedem premier. Spektakle powstają w oparciu o własne scenariusze, a inspiracją stają się dzieła literackie tak doskonałych autorów jak Mrożek, Beckett, Szekspir, Szymborska oraz obserwacje otaczającego nas świata, ludzi i sytuacji. W czerwcu 2019 roku grupa wzięła udział w dwudniowych warsztatach teatralnych w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.
Spektakl pt. „Loookomotywa” na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Lokomotywa” to teatralna zabawa na znaczeniach, treściach i brzmieniach słów utworu. Został dostrzeżony i doceniony za niezwykły dynamizm i zaangażowanie młodych artystów. Grupa została laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Bełżycach. Otrzymała również wyróżnienie podczas Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie i w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych „Inscenizacje”. Jurorzy podkreślali zespołowość oraz odwagę w przełamywaniu schematów interpretacyjnych i rytmicznych wiersza w inscenizacji.
Czas: 10 min
Teatr Kto Tam? – Fundacja „Architekci Kultury” w Świdniku
„Czerwony kapturek” i warsztaty teatralne
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Marjasiewicz
O spektaklu
Widowisko to autorska wersja baśni o „Czerwonym kapturku”. Tekst mówiony wierszem, wspaniałe piosenki, piękne lalki i bajkowa scenografia. Spektakl łączy technikę lalkową z techniką żywego planu. Jest pełen humoru i wciąga dzieci w akcję sztuki.
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Marjasiewicz
Muzyka: Bartłomiej Abramowicz
Scenografia: Anna Łuka, Jakub Marjasiewicz
Warsztaty
Spektaklowi towarzyszą warsztaty teatralne, W trakcie ich trwania uczestnicy biorą udział w zabawach teatralnych skupiających się głównie na animacji lalki i przedmiotu, a także operowania głosem i wyzwalaniu emocji.
O teatrze
Teatr Kto tam? powstał w 2015 r. i działa pod skrzydłami Fundacji „Architekci kultury”, której działania skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W dużej mierze obejmują one edukację kulturalną, twórczość teatralną i animację środowiska lokalnego. Zespół przygotowuje spektakle dla dzieci i młodzieży, a także widowiska uliczne, dbając o różnorodność wykorzystywanych form. Prowadzi również warsztaty teatralne. Dla członków zespołu teatr jest ogromną pasją, a jego artyści uwielbiają pracę z dziećmi, których uśmiech sprawia im największą radość.
Fundacja oraz działający w jej strukturach teatr współpracują z wieloma przedszkolami, szkołami, domami kultury z terenu województwa lubelskiego. Wraz z Europejskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice od roku 2017 organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”.
Czas: 40 min (spektakl) + warsztaty z widownią (15 min).