Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych przyciągnęło tłumy
Motywem przewodnim tegorocznego Wspólnego Śpiewania Pieśni Patriotycznych była bohaterska stolica. Salę widowiskową LOK 11 listopada rozświetliły „światełka dla Warszawy”.
Impreza ma już w Lubartowie swoją tradycję. Tegoroczną trzynastą edycję otworzył film Muzeum Powstania Warszawskiego, ukazujący obrazy zniszczonej Warszawy po wojnie. W czasie jego projekcji licznie zgromadzona publiczność wzniosła „światełka dla Warszawy”.
– Motywem przewodnim tegorocznego wspólnego śpiewania jest Warszawa – miasto bohaterskie i niezłomne, którego mieszkańcy byli okrutnie doświadczani i szykanowani, wysiedlani i zabijani. Miasto, które było wielokrotnie przez wrogów zdobywane, niszczone, palone i bombardowane. Ale nieujarzmione, nigdy nie zostało pozbawione honoru. Za niezwykłą waleczność udekorowane w 1939 roku przez gen. Władysława Sikorskiego Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari – mówił podczas spotkania Andrzej Zieliński, pomysłodawca wydarzenia.
Sylwetki niezwykłych ludzi w wyjątkowych czasach dla Warszawy i Polski od Powstania Listopadowego do ostatnich dni II wojny światowej przybliżyli: Anna Kuszner, Sławomir Czerniak, Janusz Pożak, Krzysztof Świć, Jakub Wróblewski oraz Ryszard Gierach.
W spotkaniu uczestniczył burmistrz Krzysztof Paśnik oraz przewodniczący Rady Miasta Lubartów Tomasz Krówczyński.
(kw)