Wspólnie tworzymy dom pełen ciepła

Dzienny Dom Pomocy Społecznej (DDPS) w Lubartowie od lat stanowi niezwykle ważne miejsce dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami, samotnych oraz borykających się z trudną sytuacją życiową. Jako placówka działająca w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, nieprzerwanie od lat dostarcza wsparcia tym, którzy tego najbardziej potrzebują.
Historia i misja placówki
Edyta Unkiewicz, kierownik placówki od 23 lat, z pasją opowiada o działalności DDPS.
-Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Lubartowie istnieje od 1983 roku. Początkowo funkcjonował przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Lubartowie, a od 1991 r. wchodzi w strukturę organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubartowie, z siedzibą przy ul. Krzywe Koło 36 – mówi.
Głównym zadaniem placówki jest zapewnienie dziennej pomocy osobom w wieku podeszłym i z niepełnosprawnościami poprzez zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb, podtrzymywanie sprawności psychofizycznej co umożliwia im jak najdłuższe funkcjonowanie w środowisku rodzinnym czy lokalnym.
DDPS oferuje gorący posiłek, z którego pensjonariusze mogą korzystać bezpłatnie lub z odpłatnością w zależności od dochodu osoby bądź rodziny w ramach rządowego programu „Posiłek w domu i szkole”.
Oferta DDPS obejmuje nie tylko codzienne posiłki, ale również usługi opiekuńcze, terapię zajęciową, porady i konsultacje psychologiczne oraz usługi higieniczne takie jak kąpielowe i pralnicze.

-W ramach usług opiekuńczych staramy się zorganizować pobyt naszym pensjonariuszom uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania, pomagamy w załatwianiu spraw urzędowych, kontaktujemy się z placówkami służby zdrowia w sytuacjach tego koniecznych, utrzymujemy kontakt z rodziną, zaspakajamy potrzeby kulturalne, rekreacyjne i towarzyskie – mówi kierownik Edyta Unkiewicz.
DDPS w Lubartowie oferuje szeroki wachlarz terapii zajęciowej. Są to ludoterapia, silwoterapia, arteterapia, muzykoterapia, filmoterapia, biblioterapia, terapia ruchem. Poza tym terapeuta organizuje wyjścia, imprezy integracyjne oraz spotkania we współpracy z przedszkolami, szkołą, policją i strażą, aby podnieść świadomość i jakość życia podopiecznych.
Placówka zapewnia też wsparcie psychologiczne w formie porad i konsultacji, które dostępne jest raz w miesiącu, a w razie potrzeby pracownicy MOPS umawiają dodatkowe konsultacje, co buduje poczucie bezpieczeństwa i przynależności.
W ramach projektu „Bądź zdrów” DDPS inicjuje akcje prozdrowotne, prelekcje oraz spotkania profilaktyczne dotyczące zdrowia, badania wzroku i słuchu, dzięki temu podopieczni uzyskali pomoc w refundacji na aparaty słuchowe i szkła korekcyjne, co przyczynia się do poprawy zdrowia i samopoczucia osób starszych.
Od wielu lat w okresie zimowym, tj. od października do marca, DDPS przygotowuje dodatkową „porcję” zupy dla osób bezdomnych,które w tym czasie trafią na teren naszego miasta i potrzebują jednorazowego wsparcia w postaci gorącego posiłku. – Dajemy im również możliwość skorzystania z usług kąpielowych i pralniczych. Takich osób nie brakuje – przyznaje kierownik Edyta Unkiewicz.
Integracja i aktywizacja podopiecznych
Podopieczni DDPS to osoby w wieku od 30 do 90 lat. Dla wielu z nich placówka stała się drugim domem, miejscem, gdzie nawiązali przyjaźnie i znaleźli oparcie.
– Wszyscy są bardzo zżyci ze sobą, przeżywają jak ktoś jest w szpitalu, organizujemy im imieniny i urodziny. Obchodzimy święta okolicznościowe takie jak: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet i Mężczyzn, Wielkanoc, Andrzejki, święta Bożego Narodzenia. Dla nich to ogromna radość i wzruszenie, gdy ktoś mówi do nich babciu, dziadziu, nawet jak są tymi dziadkami przyszywanymi – mówi Edyta Unkiewicz.

– Oni tutaj w naszym domu pomocy tworzą małą społeczność lokalną. Największą ich potrzebą jest po prostu zainteresowanie się nimi, skupienie się na ich potrzebach emocjonalnych, wtedy czują się ważni – dodaje.
– Nasi pensjonariusze chcą mieć zawsze coś do zrobienia. Organizujemy dla nich w ramach zajęć terapeutycznych zajęcia kulinarne, podczas których smażymy pączki, faworki, czy pieczemy ciastka.
Jeden z panów przyniósł nawet plik przepisów swojej mamy, które podczas zajęć komputerowych przepisywaliśmy. W ramach tych zajęć uczyli się zakładać adresy e-mail czy korzystać z rożnych stron internetowych w celu np. wypełnienia druku urzędowego.
Dom Pomocy Społecznej w Lubartowie korzysta również z nieocenionego wsparcia wolontariuszy. W pomoc osobom starszym angażowali się miedzy innymi uczniowie II LO.
Katarzyna Wójcik










