Zamknęliśmy miniony rok z sukcesem
Dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak w rozmowie z Lubartowiakiem podsumowuje 2013 rok.
Jakie wydarzenie w działalności Lubartowskiego Ośrodka Kultury było najważniejsze w minionym roku?
– W roku jubileuszowym organizowanych było wiele istotnych wydarzeń kulturalnych. Nie chciałabym wyróżniać żadnego wydarzenia w sposób szczególny, ale podsumowujemy rok 470-lecia Miasta, dlatego zacznijmy od wydarzeń związanych z jubileuszem. Na festynie z okazji Dni Lubartowa pojawiły się gwiazdy, które przyciągnęły tłum publiczności. Zespół Weekend zelektryzował lokalną publiczność swoją popularnością. Okazało się, że ilość oglądających ich przebój na YouTube, a wówczas było to blisko 5 mln odsłon, przełożyła się na prawdziwą, żywą publiczność. Nasza gwiazda wieczoru, zespół Blue Cafe, totalnie zaskoczył swoim mocnym występem. Podsumowując – to, jaka ilość ludzi przyszła wtedy na koncerty świadczy tylko o tym, że trafiliśmy w dziesiątkę z wyborem gwiazd na festyn. Widać takiej rozrywki, przynajmniej ten raz w roku, mieszkańcy Lubartowa potrzebują.
Lubartowski Ośrodek Kultury w ramach jubileuszu miał swój większy udział. Powstał album okolicznościowy i kalendarz…
– Wykonaliśmy projekt kalendarza miejskiego na 2014 rok. Braliśmy udział w tworzeniu prestiżowego wydawnictwa Miasta Lubartów, jakim był jubileuszowy album „Pocztówka z mojego miasta”. Do tego powstał folderek o naszym mieście, który można traktować jak przewodnik
turystyczny. Zaprojektowaliśmy też ulotkę, w której znalazła się informacja o wydarzeniach kulturalnych oraz imprezach rekreacyjnych w naszym mieście.
Koncerty, festiwale, przeglądy, konkursy, turnieje. Co jeszcze działo się w LOK w ciągu minionego roku?
– W minionym roku Lubartowski Ośrodek Kultury zorganizował samodzielnie lub we współpracy z innymi organizatorami 22 imprezy artystyczne otwarte (koncerty, konkursy, turnieje, spotkania, zabawy okolicznościowe, itp.), które zgromadziły blisko 1200 osób. Współorganizowaliśmy 7 imprez (ponad 2600 widzów), 5 dużych przedsięwzięć, gdzie gościliśmy zespoły z innych placówek (1200 widzów), 2 imprezy w wykonaniu zespołów zawodowych (ok. 300 widzów), 30 konkursów i turniejów (4335 uczestników), 10 wystaw (ok. 2000 widzów), 9 innych form działalności kulturalnej (ok. 14,5 tys. uczestników), 14 form zainteresowań w ramach ferii letnich (923 uczestników) i 12 zimowych (716 uczestników zajęć oraz 255 uczestników imprez). Odbyło się także 76 seansów filmowych, na których frekwencja wynosiła 2 093 widzów. W 2013 r. wyżej wymieniona działalność LOK zgromadziła ponad 30 tysięcy odbiorców łącznie. Placówka była organizatorem lub współorganizatorem 187 (łącznie z seansami kinowymi) przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, społecznym, filmowym i edukacyjnym. W 2013 roku LOK pozyskał także instruktorów godzinowych oraz wolontariuszy, którzy prowadzą zajęcia z dziećmi i młodzieżą oraz wspierają swoimi pomysłami.
Podopieczni i wychowankowie LOK są żywą wizytówką naszego miasta. Występowali często poza jego granicami…
– Nasze pary taneczne 40 razy występowały w turniejach, reprezentując Lubartów m.in. w: Warszawie, Lublinie, Krakowie, Olsztynie, Stalowej Woli, Częstochowie, Puławach, Radomiu, Rzeszowie, Biłgoraju, Radzyniu, Białymstoku, Opolu Lubelskim, Raciążu, Chełmie, Międzyrzecu Podlaskim, Wyszkowie, Raszynie, Płońsku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Piaskach, Dębicy, Siennicy Różanej czy Białej Podlaskiej. Grupa Fireshow Antares występowała w Kutnie, Brześciu Kujawskim czy na Litwie w Raseiniai. Dwukrotnie byli przy granicy Ukraińskiej w Wojsławicach i Terespolu. Byli także z pokazem w Holandii. Koncerty poza Lubartowem dawał także Chór Ziemi Lubartowskiej i Kapela „Lubartowiacy” oraz nasze zespoły muzyczne. Kapela koncertowała w Bułgarii. Łącznie wszyscy nasi artyści występowali ponad 70 razy poza granicami miasta. Ich występy obejrzało i wysłuchało około 35 tysięcy osób.
Działalność ośrodka to nie tylko koncerty, konkursy, ale także codzienne zajęcia dla dzieci. Ile form zainteresowań działało w LOK w ubiegłym roku?
– Ponad 20, w tym kluby zainteresowań. W zajęciach stałych w ciągu całego ubiegłego roku wzięło udział 795 osób. Tu również chciałabym podziękować wszystkim pracownikom LOK za poświęcony czas, energię i całoroczną pracę włożoną w upowszechnianie kultury w naszym mieście. Podziękowania kieruję także do wszystkich, którzy z nami współpracują i nam pomagają.
Jakie to formy zainteresowań?
– Kapela Ludowa „Lubartowiacy”, Dziecięca Grupa ZPiT „Lubartowiacy”, „OBIEKTYWny” Dyskusyjny Klub Filmowy, Chór Ziemi Lubartowskiej. Są to także młodzieżowe zespoły muzyczne: „Skrzypek Band”, „Mechatonia”, „Psallite Deo”, Sekcja Soliści i wokaliści LOK, Zespół gitarowy, Lubartowska Szkółka Szachowa, Klub Tańca Towarzyskiego CHOCHLIK,
Kursy tańca towarzyskiego, Grupa Fireshow „Antares”. W LOK działa Pracownia plastyczna i koło plastyczne, a także Klub Fantastyki „Duży Zielony Smok”, Klub Fantastyki „Mały Zielony Smok”, Klub Militarny „Semper Fidelis”. Dla starszych uczestników naszych zajęć są Warsztaty literackie czy Koło recytatorskie. W ubiegłym roku zaczął rozrastać się Klub Malucha, Szkolniaka i Przedszkolaka. Kluby istnieją już od 3 lat i pełnią rolę edukacji kulturalnej dzieci od najmłodszych lat. Od ubiegłego roku działa też Klub Językowy Multilanguage Team. Powstał Klub wolontariusza kultury. Skupia 11 osób, które przychodzą do nas po to, żeby pomagać w różnego rodzaju imprezach. Lubartowski Ośrodek Kultury prowadzi także Kino Lewart.
LOK jest też wydawcą Dwutygodnika „Lubartowiak”, który ostatnio przeszedł duże zmiany…
– Od ubiegłego roku jest gazetą bezpłatną. „Lubartowiak” zmienił także szatę graficzną. Papier kredowy zastąpił tak zwanym gazetowym. Zwiększył się nakład. Nasza miejska gazeta stała się przede wszystkim bardziej dostępna dla mieszkańców.
Co można uznać za sukces LOK w minionym roku?
– Mamy na koncie sporo małych i większych sukcesów – są to sukcesy naszych podopiecznych. W minionym roku nasza „Chochlikowa” para taneczna, Bartek Mazurek z Ludwiką Sową, jako pierwsi z naszego miasta zdobyli klasę taneczną A. Są to od podstawówki wychowankowie Ewy Wojciechewicz, instruktora LOK. Dodam, że poza klasą A jest tylko klasa S mistrzowska, międzynarodowa. Także inne pary z KTT „Chochlik” szkoliły swoje umiejętności i zdobywały coraz wyższe klasy taneczne, reprezentując nasze miasto na turniejach organizowanych w całej Polsce.
Sukcesem jest to, że dostaliśmy środki z MSWiA na IV Festiwal Muzyki Cygańskiej w ramach Dni Kultury Romskiej. Projekt był realizowany wspólnie z Miastem, z „Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce”. W ub. roku wystąpił w Lubartowie Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Cały amfiteatr widzów oglądał barwne widowisko. LOK już czterokrotnie był beneficjentem tego programu. Do tej pory dostaliśmy też pieniądze na wspólne zajęcia dzieci romskich i polskich.
Cieszy nas także dobra wiadomość z ubiegłego roku, którą także można nazwać sukcesem. Fakt, że powstał realny już plan modernizacji budynku Hali Targowej na potrzeby LOK, napawa optymizmem. Mamy nadzieję, że nowe lokum dla LOK przyczyni się do tego, że będziemy bardziej dostępni dla mieszkańców. Zyskamy nowe warunki prowadzenia działalności, a to dla instytucji kultury w naszym mieście, jaką jest LOK, sprawa priorytetowa i jak najbardziej niezbędna.
Największy sukces?
– Uważam, że naszym największym sukcesem jest to, że nie było w ciągu minionego roku takiego miesiąca, w którym LOK nie organizowałby jakiejś formy wydarzenia kulturalnego dla mieszkańców w każdym wieku. LOK jest organizatorem imprez Ogólnopolskich: Turnieju Szachowego, Konfrontacji Tanecznych, Turniej Tańca, Konwentu Mantikora, Spotkania Kapel Ludowych, Amatorskich Spotkań Tanecznych, a także nowych imprez, takich jak Muzyczne Wieprzowanie. Patrząc na ubiegłoroczny kalendarz, nie zapomnieliśmy o świętach różnego rodzaju, o Dniu Kobiet, Walentynkach, Dniu Dziecka. Oczywiście nie zapominając o świętach narodowych – 3 Maja, 11 Listopada, 13 Grudnia, czy o Dniu Flagi. Pomimo ogólnego kryzysu i budżetu jaki mieliśmy do dyspozycji, zamknęliśmy miniony rok z sukcesem.
Jakie imprezy dla mieszkańców planuje LOK w najbliższym czasie?
– Za kilka tygodni będziemy organizować koncert dziękczynny z okazji Kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Najbliżsi sercu Papieża byli Górale, więc 27 kwietnia wystąpi w Lubartowie Kapela Góralska „Hora”. Już teraz także przygotowujemy się do największej imprezy, czyli festynu z okazji Dni Lubartowa. Mogę zdradzić, że 31 maja w Lubartowie wystąpi Kasia Kowalska, której przedstawiać nie trzeba oraz Mateusz Ziółko, zwycięzca programu The Voice of Poland. Zachęcam lubartowskie zespoły do tego, żeby zechciały zaprezentować się na festynie. Zapraszam do kontaktu z LOK-iem i zgłoszenia swojego udziału. Może w tym roku uda się zmienić formułę festynu na taką bardziej promującą nasze rodzime, lubartowskie formacje muzyczne.
Czy taka formuła festynu pozostałaby już na stałe?
– Zobaczymy jak będzie z zainteresowaniem i zgłoszeniami zespołów. Jeśli zainteresowanie będzie większe, być może w przyszłym roku zorganizujemy nawet pewną formę konkursu z nagrodą pieniężną. Zapraszamy! Czekamy na zgłoszenia przy ul. Lubelskiej 68 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.
Rozmawiała Aleksandra Jędryszka