Na dawnej wsi lubartowskiej – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym
Na dawnej wsi lubartowskiej: narzędzia pracy i sztuka ludowa – to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Regionalnym w Lubartowie.
Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych muzeum.
– Ta ekspozycja ma za zadanie pokazać przynajmniej w części to, czym zajmowali się i jakimi posługiwali się narzędziami mieszkańcy wsi powiatu lubartowskiego – mówi Longin Tokarski, dyrektor muzeum. Znajdziemy tu między innymi grabie, szpadel drewniany, ciosła do wyrobu np. niecek, radło z żelaznym ostrzem, kołowrotek, czy maglownicę.
– To wystawa etnograficzna pokazująca elementy wyposażenia mieszkania. Są tu przedmioty, które z jednej strony mają urodę estetyczna, a jednocześnie są przedmiotami czysto użytkowymi – mówi Tokarski.
Na uwagę zasługuje pochodząca z 1930 roku taca z drewna i słomy z 1930 roku. Znajdziemy tu także przedmioty, które otrzymywała panna młoda w wianie – kufer posażny czy piękną, starą płaskorzeźbę na płótnie z końca dziewiętnastego wieku.
Wystawa prezentuje najstarsze dziedziny sztuki ludowej takie jak: plecionkarstwo, garncarstwo, tkactwo, wyroby ze słomy, czy wycinanki. Posiadamy wycinanki Ignacego Dobrzyńskiego, jednego z najbardziej znanych polskich wycinkarzy, który przez pewien czas mieszkał na terenie powiatu lubartowskiego – mówi dyrektor muzeum.
Obecne na wystawie prace artystów ludowych – obrazy, rzeźby pochodzą z lat 70 – tych.
Wystawa w Muzeum Regionalnym czynna będzie do 20 maja.
Katarzyna Wójcik, fot. Piotr Opolski