Czym są i jak działają zawory bezpieczeństwa?
Sprężone powietrze, czyli powietrze pod wysokim ciśnieniem wykorzystywane jest na wiele, różnorodnych sposobów. Znajdziemy je w sprężarkach, siłownikach czy też instalacjach pneumatycznych, które z kolei znajdują zastosowanie w wielu branżach. Faktem jest, że nowoczesne rozwiązania pneumatyczne niosą za sobą wiele korzyści oraz udogodnień. Niemniej jednak nie można w tym momencie zapominać także o podstawowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszą się zawory bezpieczeństwa do powietrza. Jednak czym one dokładnie są i na jakiej zasadzie działają?
Czym są zawory bezpieczeństwa?
Zawory bezpieczeństwa to jeden z komponentów, który ma przede wszystkim zwiększyć standardy korzystania z rozwiązań pneumatycznych. Odnosi się to nie tylko do całych instalacji, ale także do pojedynczych urządzeń. Zawór bezpieczeństwa ma jedno, określone zadanie. Przede wszystkim jego rola sprowadza się do regulowania przepływu sprężonego powietrza i modyfikacji ciśnienia w całym układzie pneumatycznym. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że sprężone powietrze ma ogromną moc, a brak zachowania nad nim odpowiedniej kontroli może doprowadzić nawet do wybuchu lub uszkodzenia w instalacji pneumatycznej czy do awarii konkretnego urządzenia. Same zawory bezpieczeństwa są niewielkimi, aczkolwiek wyjątkowo wytrzymałymi elementami. Wykonywane są ze stopu trwałych metali- największą popularnością cieszą się zawory bezpieczeństwa wykonywane z mosiądzu, gdyż mają najszersze spectrum zastosowań. Zawór bezpieczeństwa do kompresora czy też zawory bezpieczeństwa do wody odporne są na działanie skrajnych temperatur, a także na działanie wilgoci- nie ulegają one korozji. Zawory bezpieczeństwa mogą się również od siebie różnić w kontekście tego, gdzie i do jakiej instalacji mają one zostać wykorzystane.
Jak działają zawory bezpieczeństwa?
Całym sekretem zaworów bezpieczeństwa jest to, by możliwe było za ich pomocą odprowadzenie nadmiaru nagromadzonego, sprężonego powietrza z instalacji lub danego urządzenia. Zwykle jest to konieczne w momencie, gdy ciśnienie gazu przekracza dopuszczalne normy, co z kolei grozi awarią urządzenia. Zawory bezpieczeństwa sprężynowe działają więc na bardzo prostej zasadzie. Można tu wspomnieć przede wszystkim o:
- sprężynie-to nieodłączna i jednocześnie najważniejsza część zaworu. Rozpręża się ona i spręża odpowiednio zamykając i otwierając zawór;
- w momencie kiedy ciśnienie wzrasta, zadaniem sprężyny jest otwarcie zaworu bezpieczeństwa;
- w momencie kiedy ciśnienie się normalizuje, sprężyna kurczy się, zamykając zawór.
Jak więc widać, zasada działania praktycznie każdego zaworu bezpieczeństwa nie opiera się na skomplikowanym mechanizmie. Ważne jest jednak to, że każdy zawór bezpieczeństwa do sprężarki czy instalacji pneumatycznej musi zostać wykonany z najwyższej jakości materiałów. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że zamontowany zawór bezpieczeństwa rzeczywiście zadziała w odpowiednim momencie i nas nie zawiedzie.
Dlaczego zawory bezpieczeństwa są niezbędne i potrzebne?
Zawory bezpieczeństwa do gazu czy nawet i do wody to elementy, które w instalacjach są wyjątkowo niezbędne. Nie da się bowiem ukryć, że zbyt wysokie ciśnienie wygeneruje zbyt dużą presję na poszczególne elementy danego urządzenia, a to z kolei może doprowadzić do jego poważnego uszkodzenia. Co gorsza warto pamiętać o tym, że moment w którym ciśnienie w sprężarce, kompresorze czy innych podzespołach instalacji pneumatycznych wzrasta powyżej określonych norm, grozi także niekontrolowaną eksplozją, która może być realnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet i życia. Wobec tego zawory bezpieczeństwa są niewielkimi elementami, które jednak odgrywają nieocenioną rolę. Dzięki nie zadbamy nie tylko o wysoki poziom zabezpieczenia danego urządzenia przed awariami i uszkodzeniami, ale także zadbamy o bezpieczeństwo osób, które akurat z danego urządzenia korzystają lub znajdują się bezpośrednio w jego pobliżu. Warto więc o tym pamiętać i nie zwlekać z zakupem i montażem takich zaworów.
Artykuł partnera