Opera „Straszny Dwór” w Kozłówce

Widowisko operowe Straszny Dwór 15 sierpnia przyciągnęło tłumy na dziedziniec pałacu w Kozłówce. Była to plenerowa realizacja dzieła polskiej muzyki operowej w ramach projektu Opera na Prowincji.

Opera na Prowincji Straszny Dwór to projekt, który popularyzuje muzykę operową i dociera z nią do nowej grupy odbiorców. Tegoroczna edycja przybliżyła twórczość Stanisława Moniuszki z okazji przypadającego roku kompozytora. Widowisko odbyło się m.in dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Lubartów.

Straszny Dwór to komedia, uznawana za najdoskonalszą operę w twórczości Moniuszki i jedną z najlepszych oper polskich. W spektaklu wzięli udział soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu, chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”, Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich. Partnerami w realizacji spektaklu są: Teatru Muzyczny w Lublinie, POK „Dom Chemika”, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Na spektakl zaprosiła Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów.

Kierownictwo muzyczne – Aleksander Graf

Reżyseria – Tomasz Mazur

Choreografia – Małgorzata Knap i Łukasz Czerwiński

Przygotowanie chóru – Grzegorz Pecka

Produkcja – Fundacja im. Wincentego i Franciszka Lesslów

Premiera – 15 czerwca 2019 r. Dziedziniec Pałacu Marynki w Puławach

Obsada:

Miecznik – Jerzy Mechliński; Hanna – Barbara Gutaj-Monowid; Jadwiga – Magdalena Wilczyńska-Goś; Zbigniew – Rafał Korpik; Stefan – Marek Szymański; Cześnikowa – Galina Kuklina; Maciej – Jaromir Trafankowski; Skołuba – Marian Kępczyński; Damazy – Jacek Szymański; Marta – Dorota Skałecka; Grześ – Kamil Królewna; Stara Niewiasta – Ewa Kowieska.

Foto: Sylwia Cichoń