Przystanek Woodstock w Galerii Trzech Obrazów
Fotoreportaż z festiwalu Przystanek Woodstock zagościł w Lubartowskim Ośrodku Kultury. To czarno – białe zdjęcia Jacka Bodzaka w ramach cyklu Galeria Trzech Obrazów.
–Sceny utrwalające bliskość między ludźmi są w obiektywie Jacka Bodzaka potraktowane z finezją – mówi o pracach Jacka Bodzaka Marek Danielkiewicz, instruktor w LOK.
Od połowy kwietnia fotografie znajdują się w korytarzu Lubartowskiego Ośrodka Kultury. Powstały one podczas festiwalu Przystanek Woodstock, którego autor był wielokrotnie uczestnikiem.
– Czasami podróżowałem autostopem, czasami pociągiem. Byłem tam chyba 7 – 8 razy, zarówno jako fotoreporter jak i prywatnie. Powstała z tego dość obszerna dokumentacja – mówi Jacek Bodzak. – Zdjęcia to relacja uczestnika, obserwatora. Odzwierciedlają wolność, spontaniczność, autentyczność – dodaje.
Jacek Bodzak ma 48 lat. Studiował socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz fotoreportaż pod kierunkiem Tateusza Rolke w Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Brał udział w wystawie w Galerii Młodych Twórców w Warszawie oraz wystawie zbiorowej fotografii studentów Laboratorium Reportażu pt. „Łódź, miejsca – ludzie – klimaty”.
Jego prace były kilkakrotnie doceniane. Miedzy innymi zdobył nagrodę główną w konkursie fotograficznym „Bezpieczeństwo pracy w obiektywie” oraz zajął drugie miejsce w konkursie fotograficznym „Człowiek i miasto”.
Współpracował też z akademickim miesięcznikiem „Workshop” wydawanym przez Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego. Z jego ramienia był akredytowanym fotoreporterem na festiwalu Przystanek Woodstock. Na łamach tego pisma były publikowane też jego zdjęcia związane z katastrofą smoleńską.
W okresie od października 2009 do kwietnia 2010 r. uczestniczył w projekcie fotograficznym „Łódź, miejsca – ludzie – klimaty”. Projekt zwieńczyła wystawa fotografii, która miała miejsce w Galerii Młodych Twórców w Warszawie.
W 2011 r. był fotoreporterem „Kuriera Lubelskiego”. Uczestniczył też w projekcie fotograficzno-dokumentalnym „Łuków – szewska pasja”, którego pomysłodawcą i opiekunem jest Waldemar Zdrojewski, wykładowca Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz założyciel galerii fotografii „Obserwacja”. Rezultatem tego przedsięwzięcia jest album o mieście i jego mieszkańcach pt. „Dlaczego Łuków”.
Od 2019 roku Jacek Bodzak współpracuje z „Tekstualiami”, kwartalnikiem naukowo – literackim przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tego samego roku rozpoczął też współpracę z agencją fotograficzną „Reporter”.
Prace Jacka Bodzaka recenzuje Marek Danielkiewicz, poeta, malarz i instruktor LOK:
„Jacek Bodzak jest w Lubartowie twórcą osobnym i oryginalnym. Jego prace fotograficzne są przykładem dojrzałości i rzetelności warsztatowej. W Galerii Trzech Obrazów prezentujemy fotografie opowiadające historię o pewnym zdarzeniu w środowisku młodzieżowym. Jest to zapis z imprezy muzycznej, której integralną częścią jest rytualny taniec w błocie z elementami agresji. Agresji z góry zaakceptowanej przez uczestników zdarzenia. Trzeba przyznać, że tego rodzaju obrazy budzą skojarzenia archetypowe. I myślę, że służą rozładowaniu pierwotnych instynktów. W tym sensie twórczość Jacka Bodzaka pozostawia po sobie wyraźny osad. Jego studia socjologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim świetnie wzbogacają notę biograficzną. W twórczości Jacka Bodzaka, która w naturalny sposób dotyczy naszego życia tu i teraz, mamy do czynienia również z elementami brzydoty, które w sensie poznawczym wzbogacają naszą wiedzę o naturze człowieka, zaś jeśli chodzi o stronę estetyczną, to przypominają o względności definicji piękna. Sceny utrwalające bliskość między ludźmi są w obiektywie Jacka Bodzaka potraktowane z finezją. To ważny aspekt jego twórczości.”
(kw)