Kolekcje w PMDK
Wystawę XIII Spotkań ze Sztuką „Kolekcje 2017” otwarto 27 października w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie. W Galerii Międzyziemie można było zobaczyć prace 13 artystów – były to rzeźby, fotografie, ikony, malarstwo, grafika.
Pierwszą edycję „Kolekcji” zorganizowano w 2001 r. w Szkole Podstawowej w Nowodworze, a pomysłodawczynią była pani Grażyna Bednarczyk, która zorganizowała tam pierwszą wystawę promującą lokalnych artystów. Pomysł kontynuował Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie. Wystawa była połączona z częścią artystyczną. Wystąpiły wokalistki Młodzieżowego Studia Piosenki pod kierunkiem Grażyny Grymuzy: Edyta Chlebiej, Ola Kukiełka i Martyna Bronisz.
Swoje prace na „Kolekcjach” wystawili znakomici artyści – malarze, rzeźbiarze i fotograficy – związani z naszym regionem: br. Bogdan Augustyniak, Marcin Bronisz, br. Piotr Dolezol, Izabella Dybała, Rafał Eret, Joanna Gielecka, Małgorzata Gorzelewska-Namiota, Katarzyna Kamianowska, Marek Kwasek, Iwona Malinowska, Edyta Weremczuk, Agnieszka Wójtowicz i Agnieszka Wróbel. Podziękowania artystom złożyła dyrektor placówki Jolanta Tomasiewicz. Za wystawę odpowiedzialna była Katarzyna Grabowska.
Sylwia Nowokuńska
Autorzy prac:
Joanna Gielecka – pochodzi z Puław. Ukończyła studia: pedagogika kulturalno – oświatowa (specjalizacja: plastyka) na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Siedlcach, uprawia fotografię.
Katarzyna Kamianowska – tegoroczna absolwentka kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych I stopnia w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dotychczas uczestniczyła w dziewięciu wystawach zbiorowych oraz trzech indywidualnych, obejmujących trzy dyscypliny sztuki: malarstwo, rysunek i rzeźba.
Agnieszka Wójtowicz – urodzona w Zamościu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, kierunek: formy użytkowe, specjalność: tkanina artystyczna oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie – edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Członkini ZPAP. Zajmuje się twórczo różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową i fotografią.
Rafał Eret – urodzony w Lubartowie. Ukończył Wydział Malarstwa Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie w 2001 roku. W Holandii mieszkał i tworzył w okresie od 1993 do 2003 roku. Obecnie mieszka w Lubartowie. Związany z lubelską galerią „Wirydarz”, od 2013 roku cieszy się dużym zainteresowaniem środowiska artystycznego: jego prace trafiają na wystawy w całej Polsce oraz do najlepszych kolekcji krajowych i zagranicznych.
Brat Piotr Dolezol – urodzony na Górnym Śląsku. W latach 1993 – 2001 pracował w Kapucyńskim Instytucie Historycznym w Rzymie. W tym czasie studiował duchowość na Franciszkańskim Uniwersytecie „Antonianum” i uczęszczał na kursy malowania ikon kanonicznych, mozaiki i afresco. Jako ikonograf pracował i malował w kilku krajach europejskich m.in. Hiszpanii. Kilka lat swojego życia zakonnego i artystycznego spędził w Lubartowie i od tej pory chętnie do niego wraca.
Brat Bogdan Augustyniak – urodzony w Warszawie. Od ponad 30 lat poznaje świat jako kapucyn. Od 2015 roku mieszka w lubartowskim klasztorze. Harcerstwo, wędrówki po górach, taternictwo i poznani tam ludzie, skierowali jego zainteresowania ku fotografii. Kolejne doświadczenia – praca w wojskowej jednostce lotniczej, współpraca z Łomżyńskim Teatrem Lalki i Aktora oraz kontakt z warszawskim środowiskiem muzyków jazzowych stały się nowym źródłem inspiracji, których owocem była m.in. wystawa zdjęć koncertowych w galeriach warszawskich.
Marek Kwasek – urodzony w Lubartowie. Maluje farbami olejnymi i akrylowymi na płótnie, zajmuje się także grafiką komputerową. Inspiruje go człowiek, jego psychika, otaczający go świat oraz tajemnice wszechświata. Jego obrazy posiadają rozbudowaną symbolikę, a przez oniryczny klimat i światło przywodzą na myśl dzieła surrealistów.
Iwona Malinowska – urodzona w Wałbrzychu. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie. Od 15 lat pracuje jako plastyk w Fundacji Teatroterapia Lubelska, a malarstwo traktuje jako swoją ogromną pasję.
Edyta Weremczuk – absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. Stelmasika. Pracuje z dziećmi i młodzieżą w PMDK w Lubartowie, prowadzi także własną pracownię artystyczną. Zajmuje się głównie malarstwem, a od kilku lat pisaniem ikon tradycyjnymi metodami.
Małgorzata Gorzelewska – Namiota – urodzona w Chełmie. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie (grafika warsztatowa). W 2014 roku otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne. Zatrudniona na Wydziale Artystycznym UMCS na stanowisku adiunkta w Zakładzie Intermediów i Rysunku.
Izabella Dybała – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, kierunek: formy użytkowe, specjalność – tkanina artystyczna, Wydziału Artystycznego UMCS (grafika warsztatowa) oraz Wydziału Humanistycznego KUL (historia sztuki) w Lublinie. W 2016 roku obroniła z wyróżnieniem doktorat w Katedrze Historii Sztuki Średniowiecznej Polski na KUL. Pracuje z dziećmi i młodzieżą w PMDK w Lubartowie oraz w szkole.
Marcin Bronisz – od urodzenia związany z Ziemią Lubartowską. Muzyk i nauczyciel gry na gitarze w lubelskich szkołach muzycznych, który swoją przygodę z instrumentem rozpoczął w pracowni muzycznej PMDK w Lubartowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi i Gdańsku. W wolnym czasie – fotografik, miłośnik dzikiej przyrody, ornitolog i regionalista. Motto życiowe: „Nigdy nie patrz na nikogo z góry, chyba, że pomagasz mu wstać”.
Agnieszka Wróbel – urodzona w Lubartowie. Od najmłodszych lat pasjonuje się twórczością plastyczną, z której bezustannie czerpie ogromną radość. Rysunkiem zainteresowała się na poważnie w szkole gimnazjalnej. Od 2014 roku poszerza swoje umiejętności na zajęciach malarstwa oraz grafiki w PMDK w Lubartowie. Jej ulubione techniki to rysunek węglem i pastelą. Dominuje w nich motyw człowieka i jego emocje. Prace Agnieszki wielokrotnie nagradzane były na konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowych, dwukrotnie została także uhonorowana stypendium marszałka województwa lubelskiego.